fbpx
Таг: ослободување

таг: ослободување

Руската окупација на Херсон заврши, украинската војска влезе во градот

Украинската војска денеска влезе во градот Херсон, додека граѓаните на улиците од овој град се поздравуваат со украинските војници. Серхи Клан, член на регионалниот совет на Херсон, е првото украинско официјално лице коешто призна дека градот Херсон е речиси под целосна контрола на украинските вооружени сили, пренесува Си-ен-ен. На социјалните мрежи веќе се објавуваат првите видеа и фотографии од локални...

Украина за еден месец ослободила повеќе од 600 населени места

Украинската армија за еден месец успеала да ослободи повеќе од 600 населени места, од кои 75 се лоцирани во Херсонскиот регион, јавува Гардијан. Најголемиот дел од нив, или над 500, се ослободени во Харкивскиот регион на истокот од земјата, каде што Русија беше поразена и речиси целосно протерана од овој регион. Властите тврдат дека од руска окупација се ослободени...

Украина ја проби руската одбрана во Херсонскиот регион, ослободени нови територии

Украинската војска ослободи нови територии во окупираните региони од Русија. Претседателот Володимир Зеленски изјави дека се ослободени населени места во неколку региони, јавува Би-би-си. Во Херсонскиот регион украинските војници успеале да ја пробијат руската одбрана и да навлезат до 30 километри на југ до градот Дудчани, којшто е лоциран на реката Днипро. Про-руските власти во Херсон го потврдија пробивот...

Украина го ослободи стратешки важниот град Лиман во Донецкиот регион

Украинските воени сили го ослободија градот Лиман во Донецкиот регион. Руските власти потврдија дека ги повлекле своите трупи од ова стратешки важно населено место, откако претходно беа објавени информации дека тие може да бидат целосно опколени, јавува Гардијан. Украинскиот претседател Володимир Зеленски во синоќешното обраќање ја потврди победата на украинската армија, додавајќи дека во рамките на претстојната недела ќе следат...

Порталб: Во Апелација молк по скандалозното ослободување на Мијалков од притвор

Остри реакции уследија откако Апелациониот суд завчера одлучи да го ослободи од притвор поранешниот началник на тајната полиција Сашо Мијалков, кој со првостепена одлука во два предмети е осуден на вкупно 20 години затвор, а осомничен е и во неколку други случаи. Ослободувањето на Мијалков од притвор е скандалозно и поради тоа што во февруари годинава Мијалков избега на три...

Владата ги ослободи од плаќање за навигација сите воени и полициски летала од Србија, Црна Гора и Романија

Владата на Република Северна Македонија вчера преку видеоконференциска интернет врска ја одржала 98-та седница, на која е донесена одлука за ослободување од плаќање на надоместок за услуги за прелети и за терминални услуги во воздушниот простор на Република Северна Македонија на летовите на воените и полициските воздухоплови на Србија, Црна Гора и Романија. Ослободувањето од плаќање на надоместокот на услугите...

Протест против “монтираните случаи”, демонстрантите од пред влада побараа европска правда за осудените

Од паркот во населбата Чаир до владиното седиште, денеска се протестираше против досудените пресуди за случајот „Монструм“ и за другите "монтирани случаи" досудени од македонското правосудство. За разлика од нередите на претходните протести, денешниот настан помина мирно, а полициските службеници им дозволија на демонстрантите да протестираат пред владината зграда. Пред владата, помеѓу другите соговорници, се обрати и Бедри Ајдари, роднина...

Вработените кои користеа продолжено породилно отсуство се враќаат на работа од 23 септември

Мерката на Владата која беше донесена за продолжено породилно отсуство, поради ковид-кризата престанува да важи од 23 септември (среда), информираат од таму. „Останатите вработени лица кои во моментот се оправдано отсутни од работа поради користење на редовно породилно отсуство, истите да се вратат на своите работни места и на редовно извршување на работните задачи по истекот на породилното отсуство. Претходно,...

Во наредните десетина дена почнуваат подготовки за ослободување на дел од капацитетите во ГОБ „8 Септември“

Министерот за здравство Венко Филипче оствари средба со синдикатот на ГОБ „8 Септември“ и претседателот на самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита - Љубиша Каранфиловски. На средбата е разговарано по барањето на вработените во болницата, ковид пациентите да останат на првиот каде има централен довод на кислород и инфективното одделение, а другиот дел од болницата да се ослободи...

Секторите погодени од кризата се ослободени од аконтации на данок на добивка и на личен доход

Владата донела Уредба со законска сила за ослободување од плаќање на износот на аконтациите на данокот на личен доход, како и Уредбата со која се предвидува ослободување од плаќање на износот на аконтациите на данок на добивка за месеците март, април и мај, информираше директорката на Управата за јавни проходи, Сања Лукаревска. „Ослободувањето од плаќање на аконтациите на данок на...

НБМ: Се ослободуваат 130 милиони евра за кредитирање на економијата

Денес ќе се одржи аукцијата на која што, согласно со одлуката што Народната банка ја донесе во понеделникот, понудата на благајнички записи е за 8 милијарди денари (130 милиони евра) помала во споредба со аукцијата спроведена во март, информираат од таму. Ослободените средства се очекува да овозможат натамошна поддршка за македонската економија преку поттикнување на кредитната активност на банкарскиот систем. „Преземањето...

Фракционерите на ВМРО-ДПМНЕ бараат оставка од министерот Спасовски за изјавата на Хоџа

Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ, изјавата на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во врска со ангажирањето на Џезаир Шаќири-Хоџа за советник ја сметаат за контроверзна и бараат да си поднесе оставка. „Што е контроверзно во изборот на Џезаир Шаќири-Хоџа за советник во премиерскиот кабинет? - праша вчера министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Министре Спасовски, контраверзно е тоа што вие како...

ВМРО-ДПМНЕ: Правдата ќе има кога судот ќе ги ослободи сите притворени за 27 април

Правдата ќе биде задоволена само тогаш кога судот ќе ги ослободи и останатите неосновано притворени патриоти кои без никакви аргументи веќе трет месец се држат во затвор, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „Правната држава ќе почне да функционира само тогаш кога ќе бидат укинати и домашните притвори и кога ќе бидат отфрлени неоснованите обвиненија за тероризам. Судот мора да биде на...

Николовски: Околу 65 илјади земјоделци ќе бидат ослободени од персонален данок

Земјоделците на кои земјоделството им е основна дејност, и ќе имаат приход до еден милион денари, персоналниот данок кој во текот на годината ќе им се задржи, ќе им биде вратен во целост на крајот на годината, информираше денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски за измените на Законот за персонален данок на доход. Тој додаде дека, заедно со...

ВМРО-ДПМНЕ: Судството под политички притисок ослободи лица обвинети за тероризам

Судството под политички притисок вчера ослободи лица обвинети за тероризам, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на ослободувањето на обвинетите во случајот „Монструм“. Во партиското соопштение се додава дека „истото тоа судство ги преиначи мерките домашен притвор за актерот Владо Јовановски и режисерот Борис Дамовски и одлучи да ги испрати во истражниот затвор во Шуто Оризари“. „Зоран Заев и органите на прогонот под негова команда,...

ВМРО-ДПМНЕ бара амнестија за насилниците од 27 април

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара „итно и неодложно“ ослободување и амнестија на сите лица што „извршиле одредени законски прекршувања во инцидентите во Собранието на Република Македонија од 27 април“. Според ВМРО-ДПМНЕ, овој чин ќе придонесе за помирување во Македонија и за релаксирање на политичките тензии. Ваков заклучок, како што информираат од партијата, бил донесен на последната седница на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, на кој бил...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДСМ со законот за амнестија прави изборна корупција

Одлуката на Владата на СДС за носење на амнестија е неиздржана и дневно политичка, стои во реакцијата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за предлог-законот за амнестија усвоен вчера на владина седница. „Заев, иако ветува, нема да донесе амнестија пред изборите, но на овој начин сака да ги излаже и затворениците да гласаат за нив на изборите. Ова се вика и изборна корупција....

Ирачката војска почна офанзива против ИД во близина на границата со Сирија

Ирачката војска почна офанзива за ослободување на градот Акашат од џихадистите на Исламска држава, изјавил денеска генералот Абдул-Амир Рашид Јар Алах, јавуваат агенциите. Според генералот, целта на операцијата е обезбедување на границата со Сирија во подрајчето северно од важниот автопат кој го поврзува Багдад со Сирија и со Јордан. Портпаролот на здружената воена команда, Јахја Расул, рекол дека меѓународната коалиција предводена...

Што препорачува Прибе за медиумите: Ослободување од ДДВ, намалени даноци…

Констатирајќи дека состојбата на медиумите во Македонија е поприлично лоша, вториот извештај на Рајнхард Прибе објавен вчера, дава низа препораки за подобрување на медиумската сфера. „Спроведувањето на сите препораки, вклучувајќи ги и главните препораки од 2015 година, е неопходно за справување со системските проблеми на медиумите“, се вели во извештајот. Владата мора да стори сè за сите медиумски реформи да се вклопат...

Челси Менинг ќе биде ослободена на 17 мај

Челси Менинг, трансродната личност што беше осудена на затворска казна од 35 години поради објавување доверливи информации, ќе биде ослободена на 17 мај. Менинг одлежа речиси седум години во воениот затвор „Форт Левенворт“ откако беше осудена дека објавила повеќе од 700.000 доверливи информации, видеоснимки, дипломатски преписи, што е најголема објава на такви податоци во историјата на САД. Белата куќа соопшти дека нејзината...

Апелација досуди условна казна за Мијалков за случајот „Плацевите на Водно“

Апелацискиот суд од Скопје со донесената пресуда ја замени затворската казна за ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков со условна осуда, додека ја зголеми затворската...