fbpx
Таг: Јужна Каролина

таг: Јужна Каролина

Бајден победи на изборите за номинација на Демократската партија во Јужна Каролина

Американскиот претседател Џо Бајден викендов победи на прелиминарните избори на Демократската партија во Јужна Каролина. Ова е првато официјално гласање во трката за номинација на партијата, во кое тој доби предност пред другите кандидати. Бајден освои 116.266 гласови, или 96,4 отсто од 120.643 гласови, многу пред неговите двајца главни предизвикувачи, претставникот на Минесота, Дин Филипс и авторката, Маријана Вилијамсон. Гласањето се...

Уништено локално седиште на републиканците во САД

Локалното седиште на Републиканската партија во Јужна Каролина е уништено во текот на ноќта откако бил фрлен молотов коктел, соопштија властите во градот Хилсбороу и додадоа дека немало жртви. Молотовиот коктел е фрлен низ прозорецот, додека напаѓачите на соседната зграда испишале графит „Републиканците се нацисти. Напуштете го градот“. Локалниот републикански претставник, Далас Вудхаус, изјави дека „за среќа нема жртви“ и притоа го овалификува...

Трамп победи во Јужна Каролина, Клинтон во Невада на предизборите за претседател на САД

Доналд Трамп од редовите на Републиканската партија и кандидката од таборот на демокатите, Хилари Клинтон, однесоа победи во предизборните трки за претседател на САД, во сојузните држави Јужна Каролина, односно Невада. Со победата во Јужна Каролина, која е втора по ред за Трамп, по таа во Њу Хемпишр, милионерот ја зацврсти својата позиција како најсериозен републикански кандидат за претстојните избори...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...