fbpx

Картер: САД го поддржуваат Ирак во тешката битка што следува

-

Министерот за одбрана на САД, Еш Картер, вели дека неговата земја и остатокот од меѓународната коалиција предводена од американската војска се подготвени да го поддржат Ирак во „тешката битка што следува“.

Изјавата на Картер доаѓа откако Багдад најави офанзива за повторно заземање на Мосул од рацете на Исламска држава.

– Ова е одличен момент во кампањата што треба да ѝ нанесе траен пораз на ИД. Ние сме уверени дека нашите ирачки партнери ќе победат во борбата против заедничкиот непријател и дека ќе го ослободат Мосул од ИД – рече Картер.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...