fbpx
Таг: земјоделци

таг: земјоделци

Донесени програмите за финансирање земјоделски производители на храна и за микроземјоделски производители на вино

Владата вчера ја донесе Програмата за финансирање на земјоделски производители на храна за 2024 година и Програма за финансирање микроземјоделски производители на вино за 2024 година. Со овие програми, велат од Владата, се обезбедува грант поддршка до 10.000 евра за малите производители на храна и за малите винарии, како и поддршка за набавка на опрема за производство. Од Владата информираат дека...

Не е точно дека ЕУ ги уништува селата и земјоделците

ЕУ се обидува да се справи со предизвиците што ги имаат земјоделците, а кои се однесуваат на повисоки цени за производство, ниска цена на откупот, како и проблемот со евтиниот увоз од странски држави. Добар дел од проблемите на земјоделците поради коишто тие протестираат ширум Европа се и поради воената инвазија на Русија врз Украина. ЕУ нема намера да...

Илјадници трактори во Берлин – почеток или крај на протестот?

Илјадници земјоделци го блокираа Берлин со трактори во понеделникот, во екот на еднонеделните протести против владата и укинувањето на субвенциите за дизелот, објави германската агенција ДПА. Според објавата, Владата ги брани мерките за штедење и ветува некои други олеснувања, но отворено е прашањето дали е завршен протестот на земјоделците. Според проценките на полицијата, околу 8.000 земјоделци со 6.000 трактори влегле...

Германија во хаос – по земјоделците, нов штрајк започнаа машиновозачите

Германија деновиве е погодена од серија на штрајкови, кои предизвикуваат големи проблеми во тамошното општество. По блокадите на земјоделците, во Германија денеска стапија на штрајк машиновозачите кои од почетокот на ноември се во спор со раководството на Дојче Бан околу висината на платите, јавува германската новинска агенција ДПА. Прекинот со работа започна во два часот наутро во среда во патничкиот...

Во Бугарија протести на земјоделците против украинското жито, Русија обвинета за организација

Бугарија денеска е блокирана од протестот на земјоделци, кои се против тргнувањето на забраната за увоз на украинско жито во оваа земја, јавува Мediapool.bg. Бугарскиот министер за транспорт Георги Гвоздеиков во изјава за бТВ рече дека Русија стои зад протестите на дел од бугарските земјоделци. Со трактори и комбајни, земјоделци ги блокираа патиштата што водат кон романската граница, а...

Земјоделците треба да пријават штети од сушата за да ги обесштети Владата

Земјоделците деновиве треба да се пријават во општинските комисии за проценка на штетите од сушата и неостварените приноси, а потоа врз основа на тие податоци Владата ќе донесе одлука за обештетување, соопштуваат оттаму. Земјоделците од Росoман навреме ги добија субвенциите, односно 290 милиони денари, во еден ден беа префрлени на сметките на 10.604 производители кои се занимаваат со овоштарство. Од Владата...

Годинава немало масовни протести на земјоделците во Холандија

Минатата година имало масовни протести на холандските земјоделци, но не и годинава. Факт чекери од Холандија за Вистиномер велат дека во 2023 година имало протести, но ниту еден не можел да се спореди со огромните протести и немири во 2022 година. Земјоделците во Холандија не протестираат поради тоа што владата сака да ги исели за да гради куќи за...

Земјоделците можат да аплицираат за субвенции за мали земјоделски стопанства

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) ги повикува земјоделците навремено да аплицираат за директни плаќања за мали земјоделски стопанства дефинирани според историски плаќања за претходните три години. Корисници на оваа мерка се земјоделски стопанства, кои се корисници по програмите за финансиска поддршка во земјоделството за 2020, 2021 и 2022 година и истите не се корисници на останатите подмерки. Како што...

Авионското засејување на облаците против град престанува, немало пријавени на повикот

По четири години успешно користење на мерката за авионско засејување на градобијните облаци, оваа година и покрај напорите направени тоа да продолжи, за жал мерката нема да се применува, соопштија Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) и Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Причината е што немало пријавени фирми на повикот за економски оператор што ќе го врши авионското засејување...

Жените – земјоделки на чекор до платено породилно отсуство

Собранието денеска ја изгласа потребата од донесување на Предлог на закон за измени и дополнување на Законот за здравствено осигурување со кој се овозможува платено породилно отсуство за земјоделки, информираа од Мрежата за заштита од дискриминација. „Сите присутни пратеници гласаа ЗА, со што сметаме дека Предлогот на законот успешно ќе ја помине законодавната постапка и земјоделките конечно ќе добијат системско...

Апел до земјоделците: Заштитете ги овошните насади од зимските температури

Земјоделците ги очекува борба со ниските температури за да ги заштитат овошните насади и да спречат загуби во приносите. Според информациите на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) следните неколку дена се очекува минималните температури да достигнат до -5 степени во некои делови на земјата, што може да предизвика измрзнување на насадите. Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) упати апел...

Ковачевски: Тутунот годишно ни носи 120 милиони евра

Тутунот е наша традиционална, како и извозно ориентирана земјоделска гранка која носи годишен девизен прилив од над 120 милиони евра. Околу 20.000 семејства егзистираат од оваа тутунопроизодството, рече премиерот Димитар Ковачевски во обраќањето од откупниот пункт за тутун во Тутунскиот комбинат во Прилеп. Тој кажа дека согласно податоците од Државниот инспекторат за земјоделство, оваа година откупот на тутунот започнува...

Вистиномер: Фотографијата не е од актуелните протести во Холандија, туку е стара три години

На фотографијата споделена во постот се прикажани холандски земјоделци кои одбиваат да ги прифатат политиките на нивната влада, но не е направена на сегашните протести туку е стара три години. Таа потекнува од демонстрации кои се случиле во октомври 2019 година, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук во кој се вели: Инспиративна фотографија. Холандските земјоделци...

Претставен националниот план за производство на храна

Како дел од теренската кампања за презентација на мерките од Националниот план за производство на храна, државниот советник Трајан Димковски и директорот на Платежната агенција, Никица Бачовски денес остварија средба со земјоделците од општина Чашка, информираат во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. На средбата со жителите било истакнато дека целиот капацитет на министерството е ставен на располагање на...

Вистиномер: Органскиот отпад носи пари, ама завршува на депонии

Секое домаќинство во земјава годишно продуцира стотици килограми биоразградлив отпад којшто заедно со останатиот непотребно завршува на депониите, без да се искористи за производство на биоѓубриво. Процентот е многу поголем во земјоделските региони, каде фармерите остатоците од градинарски култури – зелена лисната маса, зеленчук, овошје, ги фрлаат и формираат диви депонии без да го искористат нивниот потенцијал  преку компостирање....

Доделени првите картички за „зелена нафта“ на земјоделците од Штип, Велес и Свети Николе

Директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Никица Бачовски заедно со раководителот на подрачната единица на Министерството за земјоделие, шумарство и водостопанство (МЗШВ) во Штип, Павел Иванов, денеска ги доделија првите картички за точење „еуродизел гориво за земјоделска механизација“. Бачовски апелираше до сите земјоделци кога ќе одат да ги подигнат картичките за зелена нафта да ги...

Земјоделците уште „висат” по шалтери, примената на дигитализацијата во почетна фаза

Возраста, навиките, менталитетот, немањето доволно познавања, отпорот кон промени и учење нешто ново, стравот да не се направи грешка – која е клучната причина за ниското ниво на дигитализација во македонското земјоделство? Зошто на повеќето наши земјоделци им е многу полесно да отидат во подрачната единица дури и ако тоа значи дополнително губење време и ризик за сопственото здравје...

АСО: Земјоделци и сточари лани наплатија штети од над 5 милиони евра

Агенцијата за супервизија на осигурувањето (АСО) информира дека расте износот што земјоделците и сточарите го вложиле во полиси за осигурување. Лани продажбата на земјоделски полиси надминала 7,8 милиони евра, а наплатената штета од осигурителните компании изнесува 313,6 милиони денари или 5,1 милион евра. Тоа е за 56 отсто повеќе во споредба со претходната година, покажуваат официјалните податоци на АСО. На...

Анализа на „Фајненс тинк“: Земјоделските работници – тивка жртва на пандемијата

Пандемијата со ковид-19 предизвика македонската економија да се намали во просек за 9,1 отсто во вториот и третиот квартал од 2020 година, но невработеноста благо се намали, како резултат на деактивирањето на работната сила во време на кризата и на владините мерки кои целеа да се зачуваат работните места. Во земјоделскиот сектор, движењата беа обратни - производството во секторот,...

Павел Милановски од Куманово со својот постер победи на глобалниот натпревар на ФАО

Четиринаесет годишниот Павел Милановски од Куманово ја освои првата награда на глобалниот натпревар на Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации (ФАО) за постер кој им оддава чест на земјоделците како херои на храната, по повод Светскиот ден на храната во 2020 година. Милановски ја освои наградата во категоријата од 13-15 години, во конкуренција на деца и млади...

ЦУК: Поплавени подруми во охридско од поројниот дожд

Поројниот дожд во текот на изминатото деноноќие предизвикал поплавување на подруми и гаража на две куќи на ул. „Стив Наумов“ во Охрид, соопшти Центарот за управување со кризи (ЦУК). „Регионалниот...