fbpx

Апел до земјоделците: Заштитете ги овошните насади од зимските температури

Според информациите на Управата за хидрометеоролошки работи следите неколку дена се очекува минималните температури да достигнат до -5 степени во некои делови на земјата, што може да предизвика измрзнување на насадите

-

Земјоделците ги очекува борба со ниските температури за да ги заштитат овошните насади и да спречат загуби во приносите. Според информациите на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) следните неколку дена се очекува минималните температури да достигнат до -5 степени во некои делови на земјата, што може да предизвика измрзнување на насадите.

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) упати апел до сите земјоделци навремено да ги преземат потребните мерки за заштита на своите насади.

Минималните температури на 29 март ќе изнесуваат -5 степени во Крива Паланка, -4 во Ресен и Битола, -3 во Прилеп и Тетово, – 2 во Скопје, Струмица и Кочани, -1 во Демир Капија и Штип, додека 0 степени ќе биде минималната температура во Кавадарци. За 30 март пак минималната температура ќе изнесува -4 степени во Крива Паланка, – 3 во Битола, -2 степени во Струмица, Ресен и Тетово, а -1 во Скопје и Прилеп.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

За една година – 234 претставки за хакирани профили или уцени преку социјални мрежи

Во 2023 година, Агенцијата за заштита на лични податоци примила 234 претставки од граѓани кои се однесуваат на социјалните мрежи, покажува Годишниот извештај на оваа институција. Според причината за пријавување,...