fbpx
Таг: ниски температури

таг: ниски температури

Апел до земјоделците: Заштитете ги овошните насади од зимските температури

Земјоделците ги очекува борба со ниските температури за да ги заштитат овошните насади и да спречат загуби во приносите. Според информациите на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) следните неколку дена се очекува минималните температури да достигнат до -5 степени во некои делови на земјата, што може да предизвика измрзнување на насадите. Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) упати апел...

Леден бран: Снежна бура и екстремно ниски температури ги зафатија САД

Над 200 милиони лица од различни сојузни држави во САД пред божиќните празници се под предупредување за зимска бура и ниски температури, пренесува Гардијан. Силни врнежи од снег, температури длабоко под нулата, замрзнат дожд и силен северен ветар се само дел од предупредувањата на метеоролозите за ледениот бран што ги зафати САД. Предупредувањата за ниски температури се протегаат од северните...

Снег во Скопје, пешачките и велосипедските патеки неисчистени, внимателно со возилата под дрвја

Иако е март, Скопје утрово се разбуди под снежна покривка дебела околу 15 сантиметри. Обилните врнежи во ноќните часови го забелија градот, но утрово почнаа да се појавуваат и првите проблеми. Најголема опасност предизвикува влажниот снег кај дрвјата, па така утрово Мета.мк ги забележа првите паднати гранки и дрвја. Под тежината на снегот, забележавме паднати гранки врз автомобили, така што...

УХМР со предупредување, снег од над 20 сантиметри и ниски температури низ земјава викендов

Врнежи од снег, пропратени со засилен ветар и ниски температури ќе ја зафатат Македонија претстојниов викенд. Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) издаде предупредување за снежни врнежи, кои ќе бидат пообилни во југозападните делови од земјава каде ќе се формира снежна покривка од над 20 сантиметри. Ќе има можност и за формирање на голомразица. Според прогнозата на УХМР, врнежите од снег...

Денеска свежо време со умерен ветер, за викендот утрински температури околу нулата

Посвежо време со умерен до засилен северен ветер се очекува денеска во земјава. Претпладнево ќе биде умерено облачно, а попладне облачноста ќе се намалува. Минималната температура се спушти меѓу 8 и 16 Целзиусови степени, а максималната ќе достигне до 25 степени. Во Скопје слично време со утринска температура до 11 степени и дневна до 21 степен. За време на викендот и в...

Осум жртви на екстремниот студ во САД, „Полaрниот вител“ продолжува

Арктичките температури што зафатија неколку сојузни држави од Средниот запад на САД беа причина за смртта на најмалку осум лица, јавуваат американските медиуми. Студениот бран наречен „Поларниот вител“, кој донесе рекордно ниски температури, карактеристични за поларните региони, блокираше голем дел од градовите. Прогласена е вонредна состојба во огромен дел од средниот појас на САД, дури и во Алабама и Мисисипи,...

Снег и минусни температури денеска, има забрани за камиони на некои патишта

Минусни температури и врнежи од снег ќе има денеска низ целата земја. Ќе дува умерен ветер од јужен правец. Времето ќе биде облачно со снег, со пообилни врнежи во западните делови. Насекаде ќе се формира нова снежна покривка од 10 до 30 см, а на планините позначителна, над 50 см. Заради ниските температури ќе има појава на голомразица, вели прогнозата...

Сончево со мала oблачност, попладне дожд и грмежи

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен северозападен ветер. Во попладневните часови ќе има појава на локална нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а ќе има и услови за појава на ситен град, особено во северните и источните делови. Утринската температура се движеше од 13 до 19 Целзиусови степени, а ...

МЗШВ: Не се очекуваат позначителни штети од снегот и студот врз овошките

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) соопшти дека не се очекуваат значителни штети на родот на овошките од снегот и студот. Од министерството велат дека во соработка со Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), состојбата се следи внимателно и дека според метеоролозите снежниот бран ги затекнал овошките во фаза на полно цветање, во која нивната издржливост кон ниски минимални температури...

Поларни температури од денеска, Македонија во вонредна состојба

Студен бран од портокалова фаза денеска ја зафати целата држава. Утринските температури се движеа од -18 до -9 Целзиусови степени, а дневните ќе изнесуваат од -4 до 2 степена. Во Скопје ќе биде променливо облачно и студено со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Утринската температура се симне до -15 Целзиусови степени, а дневната ќе се искачи...

До четврток променливо облачно време, потоа температурите ќе се намалат

До четврток ќе преовладува променливо облачно и студено време со кратки сончеви периоди. Утре ќе дува умерен, на повисоките места и планините засилен северен ветер, а претпладне во западните и северните делови ќе има повремен слаб снег, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи на Република Македонија (УХМР). В четврток во утринските часови поради разведрувањето температурите ќе бидат многу ниски,...

Времето денеска сончево со слаб ветер

Времето во Македонија денеска ќе биде претежно сончево со слаб југоисточен ветер. Претпладне по одделни котлини има појава на слаба магла. Температурите во текот на денот ќе се движат од 5 до 11 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде претежно сончево со слаб југоисточен ветер, претпладне со појава на слаба магла. Највисоката температура на воздухот ќе достигне до 6 Целзиусови степени. Во...

Вонредна состојба во САД, поларниот студ однесе 11 животи

Најмалку 11 лица загинаа во изминатите неколку дена како последица на екстремните временски услови во САД. Смртоносниот поларен студ го зафати поголемиот дел на САД каде се забележани рекордно ниски температури. За утре е издадено посебно предупредување за источното крајбрежје на кое му се заканува снежна бура со ветрови со јачина на ураган. Експертите предупредуваат на можен прекин на елетричната енергија,...

Времето денеска сончево и студено

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен северозападен ветер. Температурата ќе се движи од 3 до 13 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен северозападен ветер. Дневната температурата ќе достигне 9 Целзиусови степени. Во наредните денови следува период на стабилно и суво...

Сончево време со дневна температура од 7 до 14 степени

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и студено, со ниска утринска температура. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, особено долж Повардарието. Температурата ќе се движи од 7 до 14 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде сончево и студено, со ниска утринска температура. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Температурата ќе достигне до 12 Целзиусови степени. В петок се...

Температурата утре ќе падне за осум степени

Во текот на утрешниот ден ќе има повремени врнежи од дожд, особено претпладне во југозападните делови, а на планините врнежите ќе бидат од снег, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) на Република Македонија. Ќе дува повремено засилен северен ветер, особено долж Повардарието и на исток, каде на моменти ќе достигнува брзина и над 70 км/час. Дневната температура ќе опадне...

Сончево време со умерена облачност и со температура до 23 степени

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со умерена облачност, а во текот на денот во западните и крајните источни делови повремено и значителна облачност. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Утринската температура се движеше од -3 до 11 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува меѓу 16 и 23 степени. Во Скопје ќе биде сончево со умерена облачност. Утринската температура...

Времето променливо облачно со сончеви периоди

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а утрото свежо. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. Утринската температура се движи од 3 до 12 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 12 до 22 степени. Во Скопје слично време, променливо облачно и посвежо со кратки сончеви периоди. Ќе дува умерен ветер од северен правец....

Променливо облачно време со повремен дожд

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно и посвежо во однос на вчера, со повремен локален дожд, наместа проследен со ретки грмежи и со посилен ветер. Повеќе врнежи се очекуваат во западните делови од земјава. Ветерот ќе биде главно умерен до засилен, ќе дува од југозападен правец, а на места ќе достигнува брзина до околу 65 километри на...

Ниската температура предизвикува чести дефекти во водоводната мрежа во Тетово

Ниската температура во Тетово предизвикува дефекти во градската водоводна мрежа и прекини во водоснабдувањето. Од тетовската работна единица на „Водовод и канализација“ велат дека нивни екипи интервенираат по десетина пати дневно на водоводната мрежа. - Поради ниската температура, дефекти најчесто се јавуваат кај вентилите и кај водомерите, граѓаните реагираат, но што да правиме, не сме моќни наеднаш сè да санираме....

Руски авион го нарушил шведскиот воздушен простор

Руски авион вчера го нарушил шведскиот воздушен простор источно од балтичкиот остров Готланд и бил пречекан од два шведски борбени авиони. Ова го изјави портпаролот на вооружените сили на...