fbpx
Таг: заштита на лични податоци

таг: заштита на лични податоци

АНКЕТА: Кражбата на идентитет, расната омраза и верскиот екстремизам најголеми „онлајн“ стравови на граѓаните

Над 71 отсто од македонските граѓани веруваат дека ризикот да се стане сајбер-жртва се зголемува. Само една третина сметаат дека можат доволно да се заштитат од опасностите на криминалот кои демнат онлајн, па поради ова, најголем дел од граѓаните, а особено помладите и оние со повисок степен на образование, се внимателни кога се вклучени на интернет. Од сите видови на...

Граѓаните можат да реагираат за однесувањето во онлајн просторот за време на изборите

Со распишувањето на парламентарните и претседателските избори, започна периодот на постапување на Координативното тело за следење на почитувањето на Кодексот за однесување во онлајн просторот за време на изборни процеси и референдуми. Координативното тело ќе постапува по претставки во врска со евентуални прекршувања на Кодексот од страна на политичките партии, нивните кандидати, независните кандидати, интернет изданијата на радиодифузерите, онлајн медиумите,...

Промовирана новата алатка на Метаморфозис: Е-училница за заштита на личните податоци

Корисни ресурси и за граѓаните, и за компаниите, организациите и институциите кои обработуваат лични податоци, одговори на често поставувани прашања поврзани со заштита на личните податоци во различни животни ситуации, како и проверка на различни аспекти од системот за заштита на лични податоци. Ова се само дел од работите кои ги нуди новата алатка - веб-страница, која беше промовирана денеска...

ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА: Митови и заблуди за сајбер хигиена

Како што животите на луѓето стануваат сè повеќе испреплетени со дигиталниот свет, разбирањето на она што треба, а што не треба да се прави при движењето низ овој комплексен онлајн пејзаж е поважно од кога било. Сепак, темата „сајбер хигиена“ – основните практики и навики што го одржуваат нашиот дигитален живот безбеден, е преполна со митови и заблуди кои...

Во Прилеп отворен ИКТ Центар за чување и заштита на податоци на граѓаните

Околу 11 милиони евра се инвестирани во нов ИКТ Центар за чување и заштита на податоци и опоравување од катастрофи во Прилеп. Во негова посета денеска беа премиерот Димитар Ковачевски, заедно со министрите за внатрешни работи и за транспорт и врски, Оливер Спасовски и Благој Бочварски. Средства за овој проект се обезбедени преку ИПА програмата на ЕУ и од...

Инстаграм и Фејсбук од утре воведуваат месечна претплата со која нема реклами

Компанијата „Мета“ лансира платена претплата, со која ги отстранува рекламите од своите социјални мрежи Инстаграм и Фејсбук. Услугата од утре, 1 ноември, ќе биде достапна за земјите кои се дел од Европската унија (ЕУ), Европската економска област (ЕЕА) и Швајцарија. Услугата за социјални мрежи без реклами ќе се наплаќа 9,99 евра месечно за веб-верзиите на платформите и 12,99 евра месечно за...

Подигањето на свеста кај граѓаните за заштита на податоците – најдобра заштита од можни злоупотреби

Информирањето за важноста на личните податоци во државата и начините како граѓаните да ги заштитат своите податоци, како и информирањето за улогата на офицерите за заштита на податоците, беа неколку од темите што се дискутираа на втората панел дискусија на конференцијата „Заштита на приватноста во дигиталната ера: во потрага по заеднички решенија“. Во фокус на оваа панел дискусија со наслов...

Улогата и функцијата на Агенцијата за заштита на личните податоци

Агенцијата за заштита на личните податоци (во понатамошниот дел од текстот: „Агенцијата“) е самостоен и независен државен орган, надлежен да врши надзор над законитоста на преземените активности при обработката на личните податоци на територијата на Република Северна Македонија, како и заштита на темелните права и слободи на физичките лица во однос на обработката на нивните лични податоци. Агенцијата за својата...

Најмладите и заштитата на личните податоци

Во време во кое голем дел од нашите активности ги споделуваме на интернет, приватноста има многу големо значење. Интернeтот нуди содржини со многу можности за забава, учење, но исто така може да биде ризичен доколку отсуствува соодветно ниво на внимателност. Ова е особено важно за децата, кои од најмала возраст се на „удар“ на дигитализација. Тие треба да го разберат значењето...

ДЕБАТА: Експертите ги објаснуваат правните проблеми за поставување и користење видео-надзор

Фондацијата „Метаморфозис“ во соработка со Здружението „Конект“, вчера во Скопје организираше јавна дискусија „Сè што сакавте да знаете за видео-надзорот“. Меѓу другото, на дискусијата се разговараше околу тоа што им е дозволено, а што не на луѓето кои сакаат да постават камери за видео-надзор. Дополнително, се отвори и дискусија за тоа како може да се направи автоматска идентификација на лицата...

Дали и како можеме да побараме од социјалните мрежи да избришат дел од нашите лични податоци?

Во време кога дигиталните отпечатоци можат да остават трајно влијание, луѓето се сè повеќе загрижени за податоците што ги споделуваат на и со социјалните мрежи. Иако овие платформи нудат невидена поврзаност и интеракција, тие истовремено чуваат мноштво лични податоци со кои корисниците можеби сакаат да управуваат или да ги избришат. Од Фејсбук, преку Инстаграм, Јутјуб, Твитер до ТикТок, се...

Баланс меѓу пристапот до јавни информации и приватноста: Навигација низ деликатна дилема

Во ерата на дигитализација и очекувањата граѓаните да имаат брз и лесен пристап до информации од јавен карактер, судирот помеѓу транспарентноста и правото на слободен пристап до информации наспроти императивот за заштита на личните податоци стана значајна грижа за владите и институциите ширум светот. Така е и кај нас. Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење,...

Лична карта на жена од Кочани злоупотребена за подигање брз кредит

Нова малверзација со лични карти на граѓаните, кои се злоупотребуваат за подигање на брзи кредити. 44 годишна жена од Кочани со живеалиште во Пробиштип е најновата мета на измама, која вчера во 17 часот случајот го пријавила во полиција, информираат од Министерството за внатрешни работи (МВР). Таа пријавила дека нејзината лична карта била злоупотребена за некој во нејзино име...

„Ворлдкоин“ забранет во Кенија, илјадници граѓани чекаат во редици за пари

Владата на Кенија му наложи на новиот проект за криптовалути наречен „Worldcoin“ (Вордлдкоин) да престане со регистрација на нови корисници, повикувајќи се на загриженост околу приватноста на податоците на граѓаните. „Ворлдкоин“ – криптовалута основана од американскиот претприемач Сем Алтман, нуди бесплатни дигитални токени за секој човек што ќе се согласи да му биде скенирано окото. Алтман е извршен директор на...

Стапува на сила договорот меѓу ЕУ и САД за пренос на личните податоци, активистите негодуваат

Европската комисија објави дека е склучен договор со САД кој има за цел да овозможи полесен пренос на личните податоци на легален пат преку Атлантикот. Меѓутоа, активистите за заштита на приватноста на податоците најавија дека ќе го оспорат договорот пред суд, пренесува Би-би-си. Американскиот претседател Џо Бајден и претставници на ЕУ го поздравија договореното со чија помош се надминаа недоразбирањата...

Инстаграм ривалот на Твитер утре пристигнува во Македонија, но не и во ЕУ

Ривалот на Твитер создаден од компанијата „Мета“ и наречен „Threads“ утре нема да стане достапен во земјите од Европската Унија поради несигурноста околу користењето на личните податоци од страна на платформата. „Гардијан“ пишува дека извори на „Мета“ посочиле оти причина за одложувањето на лансирањето во ЕУ се европските регулативи и бројните судири меѓу технолошката компанија и претставници на блокот. Двете неодамнешни...

Младите и „колачињата“: Ако не се јадат, не ги интересираат

„Не знам што се тоа колачиња, мислам дека се вируси што се појавуваат на сајтовите, не ги прифаќам“, е само еден од одговорите на младите во земјава во однос на поставеното прашање за тоа што се тоа „колачиња“. Податоците објавени во истражувањето на Меѓународната федерација за изборни системи (ИФЕС) – „Младите и дигиталната приватност во Северна Македонија“ говорат дека...

Мајкрософт ќе плати 20 милиони долари поради незаконско собирање податоци за деца на „Ексбокс“

Технолошката компанија „Мајкрософт“ ќе им плати 20 милиони долари на американските федерални регулатори, откако беше откриено дека компанијата незаконски собирала податоци за деца што отвориле сметки на „Xbox“ (Ексбокс). Федералната трговска комисија на САД вчера постигнала спогодба со „Мајкрософт“, при што е предвидено и зголемена заштита на децата гејмери, пренесува Би-Би-Си. Меѓу другите прекршувања, Комисијата открила и оти „Мајкрософт“ не ги...

Внимавајте каде аплицирате за ЕТИАС, Фронтекс предупредува за 50 различни веб страници

Европската агенција за гранична и крајбрежна стража (ФРОНТЕКС) ги предупредува граѓаните дека постојат 50 различни веб страници на Системот за информации за патување и овластување на ЕУ (ЕТИАС) кои се на повеќе јазици, при што не сите се безбедни за користење за граѓаните. Како што е познато, ЕТИАС ќе стартува во 2024 година и ќе важи и за македонските...

УЈП: Не отворајте СМС пораки кои ве повикуваат на задолжителна пријава

Управата за јавни приходи (УЈП), на својот Фејсбук профил информира дека на граѓани им биле испраќани СМС пораки во кои се бара тие да извршат задолжителна пријава на лажна веб-страница https: ujp-gov.mk/potvrda. „Никако да не ја отворате оваа лажна веб-страница бидејќи од вас се бара да пополните полиња со вашите лични податоци, податоци од платежна картичка, како и да прикачите...

Поради предизборни митинзи, утре и во недела изменет режим на сообраќај во Скопје

Поради одржување на митинзи од изборната кампања за претседателските избори, овој викенд ќе биде воведен изменет режим на сообраќај во Скопје, информираше попладнево Министерството за внатрешни работи (МВР). Поради партиски...