fbpx
Таг: видео-игри

таг: видео-игри

Обиди за блокирање на преземањето на „Активижн Близард“ од страна на „Мајкрософт“

Федералната трговска комисија (ФТК) на САД поднесе тужба во обид да го блокира преземањето на „Мајкрософт“ на компанијата за игри „Активижн Близард“ (Activision Blizzard) преку договор вреден 69 милијарди американски долари, пишува „Блумберг“. Според медиумот, американскиот регулатор поднел жалба побрзо од очекуваното бидејќи сакал да ги спречи европските колеги кои се подготвуваат да преговараат за потенцијален компромис со „Мајкрософт“. Преземањето на...

Наша препорака за добра игра на мобилен: „Angel Legion“

Angel Legion / скриншот од трејлер на Steam
Играта „Angel Legion“ е бесплатна игра што може да се симне и на мобилен телефон од продавницата на Гугл - „Плеј Стор“, како и на персонален компјутер преку Steam. Иако е бесплатна, видео-играта може да се игра и со плаќање, но е од оној тип на „free to play“ игри во кои можете да напредувате и без воопшто да...

Вештачка интелигенција: Како би изгледале игрите во форма на филмови со тема мрачна фантастика

Dark Souls as a 80ties dark fantasy movie pics
Од декември минатата година интернетот е преплавен со фотографии генерирани од вештачка интелигенција за тоа како одредени игри би изгледале како филмови со тема мрачна фантастика од осумдесетите години на минатиот век. Се генерираат и фотографии за веќе постоечки филмови преработени како фотографии од „ерата пред интернетот“.  Најмарканти филмови и серии кои го опишуваат овој стил од прва рака би...

Трејлери за игри што треба да излезат годинава: Wolf Among Us 2, Horizon Call of the Mountain и Warhammer 40,000: Space Marine 2

Wolf Among Us 2 превземено од Taletale
Прикажуваме трејлери и кратки описи за некои од најочекуваните видео-игри што треба да излезат во 2023 година. Wolf Among Us 2 https://www.youtube.com/watch?v=7aujY-a7PYE Првиот дел од оваа игра беше еден од почетните од „Тејтел“ серијалот што се издвојуваше меѓу најдобрите. Во основа, се работи за детективска приказна каде ликовите од бајките се прикажани како сосема различни карактери во околности на мрачна фантастика и...

Најавен настанот Глобал Гејм Џем Македонија 2023

МАГДА Global Game Jam Macedonia 2023
Македонската асоцијација за развивање игри МАГДА го најави настанот Глобал Гејм Џем Македонија 2023. Станува збор за настан каде млади учесници се натпреваруваат во брзо дизајнирање, креирање и развивање на видео игри. Глобал Гејм Џем Македонија ќе се одржи по 11 пат, а пријавувањето е веќе во тек. Овој настан ќе се одржи од 3 до 5 февруари на ФИНКИ,...

Гејмери тужат за да го спречат преземањето на Активижн од Мајкрософт

Десет гејмери поднесоа тужба во федерален суд во САД, во обид да спречат спојување на „Активижн Близард“ (Activision Blizzard), компанијата што ја создаде играта „Call of Duty“ и Мајкрософт. Тужителите велат дека договорот за спојување „тежок“ 69 милијарди американски долари, односно купувањето на ривалот од страна на Мајкрософт, кој ја создаде играчката конзола „Иксбокс“ (Xbox) „ќе создаде монопол во...

Зошто „Марвел Снеп“ е најдобрата игра за мобилни телефони за 2022 година

Марвел Снеп скриншот од играта
„Марвел Снеп“ беше прогласена за најдобра игра за мобилни телефони за 2022 година на настанот Game Awards 2022- настан за кој имаме и неодамнешен напис https://www.youtube.com/watch?v=GNuq6E3enZQ Во оваа игра ги има буквално сите суперхерои и суперхеројки од Марвел универзумот. Со големата популарност на квалитетните суперхеројски филмови денес особено од Марвел кои што се сега во сопствеништво на Дизни, расте и заинтерисираноста...

Black Desert Оnline на бесплатна промоција и има нова класа наречена Woosa

Hassassin скриншот од играта Black Desert Online Remastered од фирмата Pearl Abyss
Black Desert Online Remastered е една од најимпресивните игри што се однесува до MMORPG жанрот со добра графика и атрактивен комбат. Затоа бара и добар компјутер. Овојпат играта можете да ја земете бесплатно во наредните 20 дена ако направите сосема нов трајл акаунт и го кренете ликот само до левел 20. Ова е поприлично лесна задача што можете да...

Најнови трејлери за видео игрите Tekken 8, Star Wars Jedi: Survivor и Cyberpunk 2077 Phantom Liberty

Tekken 8 скриншот од Steam
Ги издвојуваме скорешните најдобри нови трејлери за видео игри кои се всушност нови верзии на веќе посточеки докажани наслови кои се очекуваат во блиска иднина. Tekken 8 https://www.youtube.com/watch?v=jGQBmSsunT4&ab_channel=BANDAINAMCOEurope Прв на листата трејлери го ставаме Текен 8. За Текен серијалот имаме доста популарен претходен напис за целата франшиза што ви препорачуваме да го прочитате. Што се однесува до е-спортот моментално сè уште се...

Најдобрите моменти од The Game Awards 2022

Логото нa The Game Awards 2022 од Wikipedia
На The Game Awards 2022 беа презентирани и наградени голем број на нови игри, од кои некои се и постари, но модернизирани со надградена графика. Имаше повеќе категории во кои, според мислењето на жирито, беа наградени најдобрите игри. https://www.youtube.com/watch?v=q8dD1R_tWzQ Не е чудо што „Elden Ring“ ја доби наградата за игра на годината, што беше очекувано бидејќи играта беше најдобриот кандидат за...

Ново бесплатно ажурирање на „Елден Ринг“, се активираат сите Колосеуми

Видео-играта „Елден Ринг“ Elden Ring добива ново бесплатно ажурирање преку кое се активираат сите Колосеуми што и претходно беа сместени во играта но не беа активни. Овојпат ќе бидат активни за дуели, тимски борби и "free for all" мечови. Ова ажурирање беше инспирирано од играчи кои претходно експериментираа со креирање различни модови во Колосеумите.   Досега во „Елден Ринг“ луѓето можеа...

Арнолд Шварценегер и Мила Јовович ќе делат награди во World of Tanks

Скриншот од главниот вебсајт на World of Tanks
Арнолд Шварценегер и Мила Јовович ќе делат новогодишни подароци во играта World of Tanks. Исто така е направено и новогодишно видео по повод на настанот каде во самото видео се потхранува повеќе новогодишната и божикната атмосфера а World of Tanks играта се спомнува само на крај од видеото со кратка реклама со логоа. https://www.youtube.com/watch?v=e4Lr5C4ST9M&ab_channel=WorldofTanks-OfficialChannel Овие актери не се одбрани случајно да...

Најновата графички напредна презентација на Вичер 3 преку нов трејлер

Скриншот од YouTube за Witcher 3 next gen update
Објавен е продолжен трејлер за долгоочекуваната графичка преработка на играта Witcher 3: The Wild Hunt, верзија која сите што ја поседуваат играта ќе ја добијат бесплатно. https://www.youtube.com/watch?v=nBT2SP21f3Q Новата верзија официјално се нарекува Witcher 3:The Wild Hunt Complete Edition next gen update. Некои од поинтересните карактеристики се следниве: Доближената камера која се бира како опција ја прави Witcher 3 да ја има преспективата...

Нови игри поддржани од Cloud Gaming сервисот Ge Force Now

Space Tail Скриншот од Steam
Space Tails „Спејс Тејлс“ (Space Tails) е игра со куче астронаут кое патува од планета на планета и се соочува со различни предизвици, од интригантни и комплексни нивоа со секакви логички загатки до големи босеви кои треба да ги победите. Самиот трејлер е импресивен и се гледа дека не се нуди класична платформска игра туку нешто многу повеќе. Најавена е...

Како астронаутката Саманта Кристофорети ја изведе легендарната сцена од „2001: Одисеја во вселената“?

Неколку дена пред астронаутката Саманта Кристофорети да се врати на Земјата од Меѓународната вселенска станица на 15 октомври, Европската Вселенска Агенција (ЕСА) објави видео клип кој покажува дека таа во реалноста ја изведува сцената со сателитот од научнофантастичниот филм „2001: Одисеја во вселената“. Оваа сцена се смета за една од најлегендарните во историјата на кинематографијата. Во клипот Кристофорети чекори по...

Се спрема нова „Симс“ игра – Прожект Рене, прислушкување на Овервач 2 и Пи-Си верзија на Спајдермен

Спајдермен Мајлс Моралес слика од Clutchpoints
Во најновите гејминг вести имаме информација дека Овервач 2 бара да одобрите да ви бидат прислушкувани разговорите со глас во играта -кога ја инсталирате, затоа е препорачливо да се читаат барем условите за користење пред да инсталирате игра. Ова како што велат од Близард е мерка за да се банираат играчи со „токсично“ однесување и оние кои практикуваат говор...

Започнува најголемиот меѓународен маратон за развивање игри, Македонија учествува вторпат

Најголемиот маратон за развивање на игри во светот „Game Jam Plus“ започнува денеска, а ќе се одржува и во земјава. Во негови рамките ќе се развиваат и игри за мобилни/паметни телефони на тема климатските промени и животната средина. Идејата е развивање игри што ќе станат пазарни производи привлечни за инвеститорите, а маратонот ќе трае вкупно 9 месеци. Натпреварот има 6...

Игри кои излегуваат во октомври со конкретни датуми и најнови трејлери

Слика од Генџи од Овервач во сопственост на Blizzard
Во последниот период сè почесто се случува да се одложат објавите на новите видео-игри без некое особено објаснување. Во овој напис ви ги презентираме сите игри што имаат конкретни датуми за објава во октомври, но не ги земајте здраво за готово.  Оverwatch 2  https://www.youtube.com/watch?v=LGgqyer-qr4 Во октомври следуваат објави на многу нови игри меѓу кои и Overwatch 2 која ќе биде бесплатна. Веќе...

Играта Cyberpunk 2077 се реактуелизира поради новото аниме Egderunners и новиот „пач“

Cyberpunk 2077 Кијану Ривс -скриншот од главниот вебсајт на играта
Играта Cyberpunk 2077 драстично се реакуелизира поради новата аниме серија Cyberpunk 2077 Edgerunners на Netflix во продукција на CD Project Red и тим на јапонски уметници, како и поради новиот „пач“ за играта по што продажбите на Steam скокнаа до бројка над 130.000 играчи во пикот. Играта моментално котира и во првите 20 најиграни игри на Xbox. Што се однесува...

Нов „гејмплеј“ од Black Myth: Wukong – игра што претендира да биде следната Elden Ring

Скриншот превземен од главниот сајт на играта Black Myth: Wukong-авторски права Game Scienece Interactive Technology Co
Black Myth: Wukong е Souls игра која претендира да биде наследник на Elden Ring, единствена од поновите Souls игри кои ги има многу, со доволен квалитет и интересен „гејмплеј“ и епски борби. Прво, поради графичката поткованост во Unreal Engine 5, второ поради содржајната приказна и трето поради динамичниот и изненадувачки комбат. https://www.youtube.com/watch?v=lRrzJADBuHg&t=434s   Досега имаме написи за мноштво од ваков вид на...

Курти со услови за формирање на Заедницата на српски општини, во Белград турканици во парламентот

Косовскиот премиер Албин Курти презентираше услови кои ќе овозможат да се разгледа формирањето на Заедницата на општините со српско мнозинство (ЗСО), а опозициските партии тоа го нарекоа промена во...