fbpx
Таг: видео-игри

таг: видео-игри

Девелоперот на играта Return to Monkey Island преплавен од негативни коментари

Скриншот од YouTube од Трејлерот за Return to the Monkey Island
Ви го претставуваме најновиот трејлер за најновата верзија на Monkey Island. Најголемата забелешка на фановите на оваа игра е дека имаат несогласувања околу изменетиот стил на играта. Првата игра од овој серијал беше направена одамна но имаше „пиксел-арт“ стил и  се потпираше на хуморот што се вклопуваше перфектно со анимациите, а жанрот беше "point and click" авантура. https://www.youtube.com/watch?v=6BhE1r3JNpQ Незадоволството од непродолжување...

Поради наводна навредлива порака за претседателот, Diablo Immortal е одложена во Кина

Станува збор за порака на Weibo (кинеска платформа слична на Twitter) што ја има испратено вработен во тимот на Diablo Immortal во Blizzard со која наводно го навредил кинескиот Претседател Си Џипинг нарекувајќи го „мечето“. Парафразирана пораката била: „Кога 'мечето' ќе падне од фотељата?“ Ова е референца на „Winnie The Pooh“, познатото мече од постар анимиран филм на Дизни....

Летните попусти за игри се во тек на Steam и на Blizzard

Скриншот од Battlenet за Summer Sale
Летните попусти за игри се во тек на Steam и на Blizzard. Додека Steam нудат преку 1000 игри на моменталниот попуст вклучувајќи и поскапи и понови наслови, Blizzard на својата платформа Battle.net покрај поевтинети додатоци нудат и “pre-purchase” на следната експанзија за WoW DragonFlight која треба да излезе непосредно пред Нова Година, како и “pre purchase” на специјално издание...

Summer Game Fest 2022 и Xbox and Bethesda Games Showcase 2022 – скорешни настани за видео игри со многу нови трејлери

Скриншот од главниот сајт на Summer Game Fest
Ви ги презентираме трејлерите и стримовите од Summer Game Fest 2022 и Xbox and Bethesda Games showcase 2022, настани на кои се објавени новитети на веќе најавени игри и сосема нови наслови што ќе излезат годинава или следната година. Summer Game Fest 2022 https://youtu.be/VvdKHvINdy0 На Summer Game Fest 2022 беа најавени впечатливи трејлери за Street Fighter 6,  Warframe, Marvel Midnight Suns, Metal...

Мноштво од нови „модови од фанови“ во Unreal Engine 5 што покажуваат “Next level” реализам

Unreal Engine 5 скриншот од главниот вебсајт
Unreal Engine 5 (UE5) предизвикува револуција во „гејмингот“ и нуди нови модови сработени на различни теми кои изобилуваат со нов вид на реализам и креативност. Секако имаме и претходен напис на оваа тема. Некои од повпечатливите модови за оваа појава се Железничката Станица во Јапонија, Metahuman видеата со впечатливи „фацијални експресии“ и други реалистични примери и шумски пејсажи. Железничка Станица...

Нови предлози за демоа од различни игри што можете да ги испробате на GeForce Now

Скиншот од Steam од играта Warm Snow
Ова се наши предлози за испробување на демоа од различни игри застапени и на GeForce Now каде преку Cloud Gaming можете да ги испробате веднаш без инсталирање, но исто така ги има и на други гејминг платформи. Ако навистина ви се допадне некоја од презентираните игри можете да ја купите и целосната верзија од играта. Самите демоа не се...

Кратки „гејминг” вести со трејлери: WoW, Spiderman, Sonic, Stray, Diablo…

Скриншот од Steam за играта Stray
Најнови „гејминг“ вести што ги опфаќаат игрите Спајдермен 1 и 2, Diablo Immortal, WoW, Stray, FFXVI, Sonic Frontiers со трејлери и кратки коментари: Spiderman https://www.youtube.com/watch?v=FwyG7-pisC8 Иако претходно категорички беше најавено дека најновите две Спајдермен игри ќе бидат екслузиви само за Sony PlayStation 4 и 5 и дека никогаш нема да бидат пуштени за PC, мислењето на нивните девелопери Insomniac Games тотално се...

Над 150 учесници на првиот фестивал на јапонската култура во земјава

Во Јавна соба во Скопје во саботата се одржа првиот фестивал на јапонската култура во Македонија организиран од Japan@mk. Фестивалот наречен „Нихон џи“ обедини различни аспекти од јапонската култура на едно место преку промоција на македонски граѓани, уметници, модни дизајнери, поети, архитекти, тренери на боречки вештини, ентузијасти, гикови, гејмери и косплеери кои се инспирирани од јапонската уметност и култура или...

Играта Borderlands 3 е бесплатна за преземање на Epic Games до 26 мај

Borderlands 3 скриншот од Epic Games
Играта Borderlands 3 е бесплатна за преземање на Epic Games до 26 мај (четврток). Се работи за FPS игра која e истовремено и RPG игра. „Арт стилот” во којшто е направена е „стриповски”, изобилува со доста хумор и „брутални” борби со пукање во пост апокалиптична атмосфера како во филмовите "Mad Max".  https://www.youtube.com/watch?v=RxYRcRWZdkE Според приказната дејството почнува на друга планета наречена „Пандора”...

Наши предлози за демоа за Сајберпанк и SF игри што можете да ги испробате и на GeForce Now

Chorus Demo скриншот од Steam
Ова се нашите предлози за демоa на игри што можат да се испробаат бесплатно и ако ви се допаднат можете да ги купите целосните игри. Тие можат да се најдат на Steam и Epic Games, но најбрзо може да се испробаат со "cloud gaming" на GeForce Now без да се губи време за инсталација. Chorus Demo  https://www.youtube.com/watch?v=pNqj5FQcL8E&ab_channel=IGN Оваа игра е прекрасен симулатор...

Објавена е бесплатната игра Vampire The Masquerade- Bloodhunt

Скриншот од играта Bloodhunt на Steam
Објавена е бесплатната игра Vampire The Masquerade- Bloodhunt и можете да ја играте преку Steam уште веднаш. Станува збор за "battle royal" игра во стилот на најновата Call of Duty и Fortnite но овојпат во добро познатата "франшиза" за вампири со клановите Бружа, Тореадор, Носферату и Вентру од кои сите имаат посебни способности. Играта е со "blood and gore"...

МАГДА ја организира првата онлајн конференција за развивање игри во земјава

Македонската асоцијација за развивање на игри (МАГДА) го најавува одржувањето на првата ONLINE Game Dev конференција во Македонија - MAGDA Game Dev 1UP. „Во наредните месец и половина, еднаш неделно (секоја среда) ќе имаме шанса да присуствуваме на онлајн предавања во живо од професионалци во гејм индустријата кои од прва рака ќе ви ги пренесат нивните искуства и тактики. Level...

Diablo Immortal излегува на 2 јуни, ќе биде бесплатна и ќе може да се игра и на персонални компјутери

Скриншот од Трејлерот за Diablo Immortal
Играта Diablo Immortal покрај тоа што е развивана како игра за мобилни телефони уште од 2018 година, ќе биде достапна и преку cross-play на Персонални Компјутери (PC). Најавен е и датумот за излегување на играта и тоа ќе биде на 2 јуни годинава. Последните вести за оваа игра кажуваа дека ќе биде сосема бесплатна игра -без купување и без...

Најавена следната експанзија за World of Warcraft наречена Dragonflight како и WOTLK Classic

Скриншот од Трејлер за WoW Dragonflight
Blizzard ја најавени следната експанзија за WoW, Dragonflight, како и Wrath of the Lich King (WOTLK) Classic. За WOTLK Classic е најавено дека ќе излезе годинава и ќе се крева левел до 80, со таа разлика што нема да има Dungeon Finder опција (што беше позитивен новитет за оваа експанзија) туку играчите ќе бидат оставени сами на себе да...

Погледнете ги најновите продолжени трејлери од игри направени во Unreal Engine 5

Unreal Engine 5 скриншот од главниот вебсајт
Unreal Engine 5 е моментално најдобриот Engine за правење игри. Иако и Unity engine-от е солиден, факт е дека Unreal Engine 5 произведува игри што имаат голем фактор на реализам во графиката и многу повеќе можности. Сите сегашни гејмери кои имаат аспирации да прават игри ќе бидат многу заинтересирани за овој „енџин“ затоа што се однесува на комплексност на...

Забавната платформска игра Rogue Legacy бесплатна на Epic Games до 14 април

Скриншот од Epic Games за Rogue Legacy
Забавната платформска игра Rogue Legacy е бесплатна на Epic Games до 14 април. Се работи за игра што ја нарекуваат „наследник“ на Ghosts and Goblins и преставува нешто како платформска "Souls" игра. Двајцата браќа Кени и Теди Ли од Канада ја направиле играта дома, а инспирација им биле "Dark Souls" игрите и наишле на голем финансиски успех. Во играта...

По седми пат ќе се гејма во рамки на Првата македонска е-спорт лига во CS:GO

Македонската е-спорт федерација, по седми пат, организира Прва македонска е-спорт лига во CS:GO, која што во регуларниот дел на лигата се состои од седум кола и официјално ќе започне на 9-ти април 2022 година. Како што информираат од Македонската е-спорт федерација, тимот кој ќе победи ќе ја претставува земјата на претстојното Европско и Светско првенство. „Четири тимови од отворените квалификации и...

Завршницата на гејминг настанот „MESA Spring Fest“ ќе се одржи викендов на ФИНКИ

Викендов ќе се одржи завршницата на големиот гејминг настан „MESA Spring Fest“, соопштија од Македонската Еспорт Асоцијација (МЕСА). По финализирањето на онлајн фазата која се одвиваше од 17 до 23 март, настанот преминува во завршница со физичко присуство. Тимовите кои се изборија за позиција во онлајн делот, во петок со почеток во 15:00 часот, како и во сабота и недела...

Препораки за игри кои може да се купат на пролетниот попуст на Steam и Battle.net

Скриншот од Steam за игри на попуст
Проследете ги нашите препораки за игри на големи попусти што може да се купат на пролетниот попуст на платформата на Blizzard: Battle.net и на сервисот за игри на Valve: Steam.  Devil May Cry игрите се на големи попусти, од кои најновата е на 50 отсто попуст и чини 15 евра додека претходните делови варираат од 60-70 отсто попусти. Овие игри...

Elden Ring „руши рекорди“ со најдобри оценки на релевантни гејминг сајтови

Elden Ring скриншот од трејлер
Откако беше скоро објавена играта Elden Ring таа „руши рекорди“ со најдобри оценки на релевантни гејминг сајтови. Каде и да побарате оценки за играта секаде таа е оценета со 10/10 и 5/5. Се смета како најдобра „Souls“ тип игра досега, која што и покрај тоа што е генерално тешка за совладување, многу работи се полесни во неа во споредба...

Задутре започнува меѓународниот филмски фестивал „Cinedays“

Mеѓународниот фестивал на европски филм „Cinedays“, под слоганот „Од високо подобро се гледа“, ќе се одржи од 7 до 14 овој месец на повеќе локации низ Скопје - на...