fbpx
Таг: видео-игри

таг: видео-игри

Натпреварот во правење игри “Game Jam +” годинава ќе се одржи онлајн и ќе трае 7 месеци

Сигурно досега сте чуле а и сте имале шанса да ги посетите Game Jam настаните кај нас што се базираат на тимови кои прават компјутерски игри. Досега Game Jam настаните кај нас беа кратки во времетрање по 48 часа, организирани во вид на брзи хакатони каде тимовите вообичаено не само што вклучуваат компјутерџии-програмери туку и луѓе од повеќе сфери...

Видео игри со боречки вештини: серијал Текен

Скриншот од играта Tekken 3
Естетиката на боречките вештини преставена во видео игри знае да биде претерана, но има неколку видео игри коишто се извонренди таканаречни „тепачки игри“ (fighting games). Денес ви ја препорачуваме најдобрата -играта Tekken 7. https://youtu.be/1V-_q3SKh5w   Во Текен (што инаку на јапонски значи „железна тупаница“) серијалот се издвојуваат три верзии на играта коишто се најигриви, а тоа се Текен 3 за PlayStation 1,...

Наш предлог: Најдобрите и најигриви платформски видео игри

Ќе разгледаме неколку платформски видео игри кои би можеле да го задржат вашето внимание. Тие се одвојуваат како најдобри во жанрот, а повеќето се релативно понови игри. Но, тоа не е најбитно кај платформските видео игри бидејќи и најстарите платформски игри се играат и ден денес како на пример Супер Марио игрите што се вон конкуренција. Ќе се фокусираме...

Томшиќ: Учениците помалку да играат видео игри, повеќе да учат на дигиталните уреди

Родителите да ги поттикнуваат учениците наместо да играат видео игри, да ги користат дигиталните уреди за учење, вели Душан Томшиќ, советник во Министерството за образование и наука (МОН). Според него, она што треба сите да го знаат кога зборуваат за новата Концепција на образование, во случајот за четврто одделение, е тоа дека учебникот не е единствениот извор на стекнување...

Играта “Saints Row The Third Remastered” бесплатна на „Epic Games“ до 2 Септември

Играта "Saints Row The Third Remastered" е пародија на GTA каде се случуваат мегаломански претерани битки со тепање и повеќе со пукање. Играта изобилува со хумор и сатира и многу насилство. Замислете го уништувањето во GTA и помножете го тоа со 3.000, затоа што оваа игра го допира кровот на апсурдното и изобилува со нон-стоп акција.  https://www.youtube.com/watch?v=rL85F0TXCkQ   Графиката на играта е...

Испробајте ја Star Citizen бесплатно преку новите Free Fly евенти

Star Citizen е повеќе вселенска симулација одошто обична игра. Импресивната графика што ја има ги надминува сите други игри со вселена. Девелоперот Cloud Imperium Games веќе со години работи на играта и неодамна објавија две нови видеа за развојот на играта и понудата за бесплатно испробување на играта за време на алфа тестирањето преку евенти наречени Free Fly. Еден...

Нетфликс ќе воведе и видео-игри на својата платформа

Нетфликс
Нетфликс откри дека напорите за воведување на видео-игри на стриминг платформата ќе бидат насочени кон игри за мобилни телефони и дека игрите ќе бидат вклучени во претплатата на корисниците без дополнителни трошоци. Веста доаѓа неколку дена откако компанијата соопшти дека го ангажирала поранешниот директор на „ЕА“ и „Окулус“, Мајк Верду, да го предводи одделот за видео-игри. Во писмото до своите инвеститори,...

„Супер Марио 64“ стана најскапата игра на светот

Супер Марио 64
Запечатена копија на видео-играта „Супер Марио 64“ е продадена на аукција за над 1,5 милиони американски долари, рушејќи ги сите досегашни рекорди, пишува „Би-би-си“. Оваа игра од 1996 година наменета за конзолата „Нинтендо 64“ е првата видео-игра која е продадена за повеќе од еден милион долари. Касетата со играта „Супер Марио“ била оценета со рејтинг 9,8 А++, што значи дека била...

Погледнете го настанот WitcherCON и соберете различни дигитални награди

Настанот WitcherCON што се однесува на сè околу Witcher, книгите, серијата, игрите и стриповите го емитуваше својот прв дел:  https://youtu.be/OMjTMybsZvo По интервјуто со Хенри Кавел беше емитуван и трејлерот за втората сезона од серијата: https://youtu.be/2aMVzFlApa0 Дигиталните награди се на „гивавеј“ преку сајтот на GOG.com и сега по стримот во живо може да се земат. Тие опфаќаат 4 анимирани карти за играта со карти GWENT,...

Најнови предлози за видео игри без насилство, кои нè тераат на размислување и истражување

Покрај презентираните видео игри без насилство - Journey, ABZU и The First Tree преставени во претходниот напис на слична тема, постојат и многу други игри коишто се исто така без насилство и тераат на размислување и истражување. Како една од најдобрите логички игри без насилство е секако Тетрис, можеби и најиграна видео игра од овој тип досега, која што...

Најголемиот гејминг настан „MESA Summer Jam“ ќе се одржи овој викенд со физичко присуство

МЕСА Summer Jam
По финализирање на онлајн фазата која се одвиваше од вторникот до вчера, гејмин-настанот „MESA Summer Jam“ преминува во завршница со физичко присуство, извести Македонската еспорт асоцијација. Тимовите кои се изборија за позиција во онлајн делот од овој настан, утре со почеток во 11 часот и задутре со почеток во 10 часот ќе се натпреваруваат во две исклучително популарни видео игри...

Трилогија Shadowrun бесплатна на GOG

Shadowrun постои како игра уште од 1989 година и се игра исто како што се игра и Dungeons & Dragons со коцки, со карактери на хартија со посебни способности и класи, со човечиња и книги од каде тој што ја води играта - Game Master создава ситуации за тоа како ќе се одвива играта. Трилогијата Shadowrun ја даваат бесплатно...

Ежето Sonic со свое DLC вo Minecraft

Ежето Соник (Sonic the Hedgehog) е популарен лик од компанијата SEGA што годинава слави 30 годишнина. На летниот фестивал за игри (Summer Game Fest 2021) музиката од играта ја свиреше симфониски оркестар-настан што изнуди секакви збунувачки реакции кај стримерите и дури го третираа тоа како смешно. Всушност Sonic на времето изгледаше како доста добра игра и иако кога го создале...

Погледнете ги најдобрите трејлери од Е3 2021

Погледнете ги најдобрите трејлери од Е3 2021 The Outer Worlds 2 https://youtu.be/VDYtI7kUU4k Ова е комичниот пародија трејлер(воедно и официјален трејлер) за играта The Outer Worlds 2 игра што би била како Fallout во Вселена. Првиот дел од играта(Outer Worlds 1)  потсетува на Mass Effect серијалот само со дистинкција што изобилува со хумор. Додека Маss Effect игрите имаат доста превземено од легендарните Star...

Правење колекција на оригинални игри од промоции сосема бесплатно

Доколку сметате дека е премногу скапо да се трошат пари на оригинал игри има начин со време да се здобиете со голем број на оригинали преку бесплатни промоции. Има неколку сервиси за оригинал игри кои им даваат бесплатни игри на своите корисници, доволно е да направите акаунти на следниве сајтови и да ги поврзете сите акаунти. Како најпознат сервис е...

Видео игри без насилство

Има мал број на игри којшто се тотално без насилство или содржат мала доза на фантазиско насилство и најчесто се игри со отворен свет каде има истражување. Зборуваме за игри без пукање со пушки и пиштоли и без насилства со „мeч и магија“. Една таква игра е ABZU. Се работи за игра каде играте како нуркач кој го истражува океанот,...

Играта Hellpoint бесплатна на GOG до 17ти јуни

Ако ви се допаѓаат игрите во стилот на Dark Souls ова е игра за вас. Играта Hellpoint e бесплатна за преземање на GOG до 17ти јуни (утре). Тешкотијата на играта е нешто помеѓу Dark Souls и Remnant from the Ashes. И во оваа игра се гине од удар-два, но е малку полесна од другите вакви игри. Играта се случува на...

„Hades“ убедлив победник на годинешните БАФТА награди за видео игри

Hades
Вчера беа доделени годинешните награди за видео игри од страна на Британската академија за филмска и телевизиска уметност (БАФТА). Годишната прослава и оддавањето признание на најдобрите видео игри е еден од најпрестижните настани во гејминг индустријата. Доделувањето на наградите, поради здравствената криза, по втор пат беше емитувано онлајн. За најдобра игра на годинешните БАФТА награди беше избрана играта „Hades“ на...

На „Steam Game Festival“ бесплатно ќе може да се испробаат демо верзиите на повеќе од 500 претстојни видео игри

Во среда започнува новото издание на „Steam Game Festival“ организиран од компанијата за видео-игри „Валв“ (Valve). Фестивалот ќе трае сè до 9 февруари, а според најавата, на играчите ќе им биде овозможен бесплатен пристап до демо верзиите на повеќе од 500 игри кои треба да бидат објавени на „Стим“ (Steam) подоцна годинава. Како дел од фестивалот ќе бидат стриминг- преносите...

Онлајн издание на Global Game Jam од 27 до 31 јануари

Овогодинешното издание на Global Game Jam ќе се одржи онлајн од 27 до 31 јануари. На овој настан секоја година се создаваат игри и се одвива на глобално ниво на повеќе различни локации. „Сите сте поканети! Гејм дизајнери, 2Д артисти, програмери и девелопери, саунд дизајнери, 3Д моделери, раскажувачи и писатели, мрчатори, ловци на багови, но и сите кои сакаат...

Порталб: Двата парка кај автобуската станица во Тетово без редовно одржување (фото)

Општинските власти не ги одржуваат редовно Жена паркот и Скејтпаркот во Тетово. Тревата во двата парка не е искосена веќе извесно време, но има и отпадоци. Од јавното комунално...