fbpx
Таг: видеа

таг: видеа

Би-би-си: Лажни видеа ги шират руските лаги до милиони гледачи на ТикТок

Руска пропагандна кампања која вклучува илјадници лажни кориснички сметки на ТикТок што шират дезинформации за војната во Украина, е откриена од страна на Би-би-си. Видеата рутински привлекуваат милиони прегледи и имаат очигледна цел да ја поткопаат поддршката на Западот, пишува Би-би-си. Корисниците во неколку европски земји биле подложени на лажни тврдења дека високи украински функционери и нивните роднини купиле луксузни автомобили...

Нетфликс ја намалува цената на претплатите во повеќе од 30 земји

Откако Нетфликс ја намали цената на претплатата во балканските земји, вклучително и во Северна Македонија, стриминг платформата соопшти дека ќе ги поевтини цените за претплатниците во повеќе од 30 држави. Би-би-си пишува дека во обид да привлече повеќе претплатници, цените сега се намалуваат и во други делови на Европа, Азија, Латинска Америка, Африка и на Блискиот Исток. Како што растат трошоците...

Сите видеа на Инстаграм пократки од 15 минути отсега ќе се споделуваат како „Рилс“

Сите видеа пократки од 15 минути што отсега ќе се споделуваат на Инстаграм ќе бидат објавени како „Рилс“ видеа (Reels), соопштија од оваа социјална мрежа. Компанијата ја тестирала оваа промена неколку недели и од денес ќе започне со воведување кај сите корисници во светот. Промените се дел од напорите на Инстаграм да понуди поизвонредно искуство на цел екран на уредите.  Табовите...

Adobe Premier Pro сега користи вештачка интелигенција за да ја вклопи музиката на вашите видеа

Да се темпира музика на видео некогаш може да биде тешко - може да потрошите седмици на монтирање и сецкање песни за да создадете аранжман што одговара на вашата снимка. Сепак, Adobe мисли дека вашиот компјутер може да направи овие тешки работи, па зго ажурираше Premiere Pro со функција за ремикс што користи вештачка интелигенција за повторно темпирање на...

Форбс: Десет најпопуларни јутјубери лани заработиле 300 милиони долари

Примамливи видеа кои собираат милиони прегледи, допаѓања и споделувања на интернет е новиот бизнис кој од младите лица може да направи милионери, а Јутјуб им е главниот канал за нивната популарност. Магазинот Форбс проценува дека десетте најпопуларни јутјубери во светот лани заработиле 300 милиони долари. Прв на списокот на Форбс е 23-годишниот Џими Доналдсон, којшто на Јутјуб е познат како...

Над 80 организации го повикаа Јутјуб подобро да се бори против дезинформациите

Повеќе од 80 организации за проверка на факти од светот го повикаа Јутјуб подобро да се бори против дезинформациите коишто се шират преку видео содржините прикачени на оваа онлајн платформа. Глобалната коалиција на организации за проверка на факти посочува дека Јутјуб е главниот канал на онлајн дезинформации во светот, при што компанијата не прави доволно за да се справи...

Твитер ќе остранува фотографии и видеа твитнати без согласност

Твитер објави дека ќе се отстрануваат фотографии и видеа од приватни лица кои се публикувани на оваа социјална мрежа без дозвола на оние што се наоѓаат на нив, јавува Би-Би-Си. Ваквиот потег ќе се преземе доколку корисниците побараат да бидат отстранети вакви фотографии и видеа. Новото правило се надоврзува за политиките за забрана на објавување приватни информации, како што се...

Повеќе нема да се гледа бројот на „недопаѓања“ на видеата објавени на Јутјуб

Јутјуб (YouTube) ја соопшти одлуката дека го прави броењето на „недопаѓања“ на видеата приватно, односно нивната бројка ќе биде видлива само за креаторите на видеата. Компанијата верува дека со оваа промена ќе ги заштити креаторите од вознемирувања и ќе ја намали заканата од „dislike напади“, што подразбира здружување на групи кои имаат за цел да го зголемат бројот на...

МВР со кампања „Кажи не!“ ќе ја зголемува свеста за споделување фото и видео материјали на интернет

Сексуалната злоупотреба на деца на интернет остава далекусежни последици врз жртвата, која мора да живее со сознанието дека фотографиите и видеата добиени преку злоупотреба на довербата може да се шират на интернет во секое време и да бидат достапни за секого. Затоа, во соработка со полициите во регионот и Европол, МВР спроведува кампања чија цел е да им се...

ТикТок надмина 1 милијарда корисници месечно

ТикТок БајтДенс
ТикТок соопшти дека апликацијата надминала 1 милијарда активни корисници месечно. Ваквите бројки се извонредни за платформата лансирана во август 2018 година, која беше прегледувана од страна на владите, вклучувајќи ги и САД, коишто беа загрижени околу практиките за собирање податоци од страна на нејзината матична компанија „БајтДенс“, пишува „The Verge“. Популарноста на ТикТок порасна за време на пандемијата, што ја...

Пандемијата им донесе неверојатни приходи на креативците

„Би-би-си“ ги пренесува приказните на тројца креативци и групи, чии првични хобија за време на пандемијата им донеле огромна база на обожаватели и зголемени приходи. Кога 35-годишната Рејчел Смит тропнала на вратата на креативната индустрија во Нов Зеланд во 2008 година, секој нејзин обид бил одбиен. Своето портфолио го испратила до повеќе агенции и се обидела да ги продаде своите...

Корисниците во САД и Велика Британија повеќе време поминуваат на гледање видеа на ТикТок од Јутјуб

ТикТок во многу брзо време може да го надмине Јутјуб, особено кај младите лица. Корисниците во САД и Велика Британија веќе поминуваат повеќе време на прегледување видео содржини на ТикТок наспроти Јутјуб, пренесува Си-ен-ен. Очекувањата се дека овие најнови податоци ќе привлечат внимание и кај забавната индустрија, но и кај огласувачите низ светот. Фирмата „Ап Ени“ која врши мониторинг на...

ТикТок стана неофицијален канал за видеа на спортистите на Олимписките игри во Токио

Спортистите што се натпреваруваат на Летните олимписки игри во Токио го искористија ТикТок за да ги објават незаборавните моменти што ги доживеале пред, за време и по олимписките натпреварувања, пишува Би-би-си. Еден од многубројните корисници на ТикТок е британскиот пливач Адам Пити, кој на 26-годишна возраст успеа да го освои златниот медал во пливање на 100 метри градно. Само неколку...

Јутјуб експериментира со криење на дислајкови на видеата

На 30-ти март на својот официјален профил на Твитер, Јутјуб објавија дека ќе тестираат промени на нивниот лајк/дислајк систем. Овие промени се однесуваат на јавниот приказ на самите бројки, односно криење на бројката на дислајкови. Оваа промена е воведена како фидбек на оние кои креираат на Јутјуб и се често мета на кампањи со цел собирање на дислајкови. Од Јутјуб...

И Снепчет воведе алатка слична на ТикТок

Спотлајт на Снеп
Платформата за кратки видеа, ТикТок (TikTok) добива уште една глобална конкуренција, откако Инстаграм (Instagram) во август ја воведе функцијата „Рилс“ (Reels) во својата апликација, со што практично им овозможи на корисниците да снимаат и објавуваат содржини слични на оние на ТикТок. Во трката за најпопуларни алатки за креирање кратки видеа овојпат се приклучува и Снепчет (Snapchat). Компанијата денес објави дека...

Промовирани видеа со кои ќе се зголемува свесноста за правото на слободен пристап до информации од јавен карактер

Агенцијата за заштита на правото на слободен пристап до информации од јавен карактер објави видеа на македонски и албански со толковен јазик, со кои ќе се зголемува свеста на граѓаните, граѓанските организации, медиумите да го користат правото на слободен пристап до информации од јавен карактер. https://www.youtube.com/watch?v=LLgI5E2MhnA&feature=emb_logo Воедно, преку видеата ќе се потсети и на законската обврска на иматели на информации од...

Здружението „Млад знак“ креираше видеа за деца со оштетен слух

Младинското здружение на глуви и наглуви „Млад знак“ креираше над 200 видеа со знаци наменети за децата со оштетен слух. Нивна цел е преку кратки видеа да ги поттикнат родителите на децата со оштетување на слухот да го научат знаковниот јазик. „Овие видеа се изработени со многу љубов за време на карантин“ - велат од „Млад Знак“. Сите оние кои сакаат...

Error 1200: Што се случува кога „градоначалникот“ на општината ќе „го изгуби“ велосипедот? (видео)

Младите од „Че Тим ТВ“ направија продолжение на видеата со приказната за замислениот „градоначалник“ на Општина Тетово. Откако собра храброст да вози велосипед низ улиците на овој град каде што недостасуваат велосипедски патеки, „градоначалникот“ доживува несреќа. За бавната реакција на Итната помош, однесувањето на лекарите и другите актуелности погледнете го видеото. (за превод на македонски вклучете превод: кликнете на „cc“ копчето...

Светските лидери се собираат во Швајцарија на мировен самит за Украина

Повеќе од 100 лидери, меѓу кои потпретседателката на САД, Камала Харис и претседателите или шефовите на земјите од ЕУ, Јужна Америка, Блискиот Исток и Азија, денеска ќе се соберат...