fbpx
Таг: велосипедисти

таг: велосипедисти

Гоу грин во сабота организира еко-кино на точак за Денот на млади

Здружението за одржлив развој и заштита на животната средина Гоу грин во сабота (12 август) ќе го одбележи Денот на младите со организирање на Еко-кино на точак со чиста енергија во Паркот на Франкофонијата во Скопје. Со почеток од 20 часот, сите заинтересирани ќе можат да ги погледнат кратките филмови „Приказни за точак“ (Bike Stories) и „Нозете на Амстердам“...

Во Тетово е опасно да се вози велосипед (ФОТО)

Во Тетово нема посебни патеки за велосипедистите. Тоа е причина граѓаните кои возат велосипеди да бидат во постојана опасност, бидејќи мораат да минуваат по улиците каде што се движат и автомобилите. Согласно податоците од СВР Тетово, има велосипедисти кои се жртви во сообраќајни несреќи, пренесува Порталб. Тетовци бараат решение, а од општинските власти нема изгледи дека овој проблем ќе...

Повторно се афирмира идејата за велосипедско поврзување на Охрид и Струга

Иницијативата за велосипедско поврзување на Охрид и Струга со пренамена на постојниот стар пат Охрид-Струга за движење исклучиво на велосипеди повторно се реафирмира. Интернационалната полициска асоцијација (ИПА) Охрид, на 24 јуни 2023 година организира ИПА ВЕЛО ВИКЕНД „НА ТОЧАК, ОХРИД И СТРУГА ДА ВИДАМ“. „Тоа е традиционалната, овој пат седма по ред, рекреативна велосипедска тура Охрид Струга-Радожда со која, постојано...

„Јас внимавам и безбедно возам“ – дефиле на велосипедисти и мотоциклисти за поголема безбедност во сообраќајот

Повеќе од 100 велосипедисти и над 30 мотоциклисти возеа на дефилето „Јас внимавам и безбедно возам“ што денеска се одржа во Скопје. Целта на дефилето, како што информираа организаторите, е да се подигне свеста за поголема безбедност на велосипедистите и мотоциклистите во сообраќајот, како и за користењето на заштитна опрема. Велосипедистите и мотоциклистите тргнаа од различни локации во главниот град, а...

Институтот за јавно здравје ги истражува ефектите од возењето велосипед во Градот Скопје

Здравствено-економска проценка на возењето велосипед на ниво на Град Скопје, е најновото истражување што го спроведува Институтот за јавно здравје. За сите заинтересирани граѓани објавен е анкетен прашалник што може да се пополни онлајн и кој е целосно анонимен. Одговорите добиени од прашалникот ќе се користат за научно-истражувачки цели, со кои ќе се определат здравствените и економските ефекти од...

По десетти пат на Водно се одржа трката „прв до врв“

По десетти пат се одржа трката „прв до врв“ на која учествуваа над 2000 велосипедисти, планинари и рекреативци, како и професионални спортисти, кои со планинарење, трчање или возење велосипед ја искачуваа планината Водно, и се натпреваруваа кој прв ќе пристигне до врвот. Велосипедската трка започна пред Музејот на град Скопје, а планинската трка пред ОУ Кочо Рацин. Трката „прв до врв“...

Да се биде велосипедист во Скопје значи да си учесник во сообраќајот од втор ред

Исечени столпчиња за заштита на велосипедските патеки, паркирани автомобили на просторот каде што треба да се движат велосипедистите, необележани или несоодветно обележани велосипедски патеки, неискастрени гранки од дрва што висат над патеките, контејнери за отпад на патеките и бројни шајки, стакло, песок и други опасни материи за гумите на велосипедите. Ова е грдата слика од велосипедската инфраструктура во Скопје,...

„Скопје живее во епидемија на сообраќајно насилство“: Вo среда 89-та велосипедска Критична маса

Велосипедистите од иницијативата „НаТочак“ во среда ќе ја возат 89-та Критична маса по улиците низ Скопје во знак на протест против пасивниот однос на локалната власт за преземање мерки за унапредување на очајната безбедност на улиците во главниот град. Возењето ќе започне во 17:30 часот од плоштад Македонија. Од оваа иницијатива велат дека „Скопје живее во епидемија на сообраќајно насилство“...

НаТочак: Со мерки за намалување на брзината по улиците, општините да спречат фатални сообраќајќи

Ослободување, уредување и проширување на тротоарите и пешачките зони, воведување велосипедски патеки и ленти, подигнати пешачки премини, шикани-искривувања на коловозот, микро-кружни текови, стеснување на коловозните ленти за постигнување на намалување на брзината на улиците до 30, односно 20 километри на час. Ова се барањата на граѓанската иницијатива НаТочак, коишто се испратени во допис до Град Скопје и сите скопски...

Пуштена втората велопатека на Водно

Љубителите на велосипедизмот на планина од вчера може да уживаат во втората велопатека која е пуштена на Водно. Новата планинска велосипедска патека е долга 3,64 км и широка 3 метри со специјално изработени безбедни свиоци и рампи. На патеката нема пресеци и мешање со пешачки патеки што ја прави многу безбедна, соопшти Град Скопје. „Патеката спаѓа во таканаречената „семејна категорија“....

„НаТочак“ бара: Ако нема вело-патека, брзината на возилата да се ограничи на 30 км на час

Граѓанската иницијатива „НаТочак“ во пресрет на одржувањето на локалните избори ги потсетува кандидатите за градоначалници низ земјава на нивното барање за воведување на „Зона 30“. Оваа мерка би значела ограничување на брзината на движење на возилата на 30 километри на час на сите улици каде што нема велосипедски и пешачки патеки. Од „НаТочак“ реагираат дека безбедноста на сите учесници треба...

Македонската апликација Challenger воведе награди за секој изминат километар на велосипед

Велосипедистите од вчерашниот ден добија нова поволност за редовното користење на ова превозно средство. Македонската мобилна апликација Challenger лансираше нова функционалност, со којашто се наградуваат корисниците коишто активно возат велосипед. За секој поминат зелен километар корисниците добиваат поени, кои потоа може да се заменат за попусти во локални бизниси. Исто така, со исполнување на зададени предизвици се добиваат и директни...

Поставен нов бел велосипед во Скопје како потсетување за несреќи со велосипедисти да не се случуваат

Граѓанската иницијатива НаТочак постави бел велосипед (ghost bike) за загинатиот велосипедист Билаљ Љамалари, на бул. Кочо Рацин кај Црвен Крст. Ова е втор бел точак, после оној кој беше поставен на Илинденска, пред Градскиот Парк, за 13-годишниот Давид Анѓеловски. Поставувањето на белиот велосипед вчера вечер беше направено во рамките на одржаната Критична Маса #87: Бараме мерки за ноќните ѕверки, на...

РЕПОРТАЖА: Не секоја скопска населба нуди нормални услови за возење велосипед [фото]

Скопје за првпат во својата историја годинава ја надмина должината од 100 километри велосипедски патеки на својата територија, а градските власти се гордеат со податокот дека секоја година успеваат да изградат над 10 километри нови велосипедски патеки во главниот град. Градот Скопје пред две години за прв пат го доби и Планот за унапредување на велосипедскиот сообраќај 2019-2021 година,...

Се одржа Денот без автомобили, Град Скопје најавува дека „Рекорд“ од 2023 година ќе биде пешачка зона

На улицата Васко Карангелески во населбата Аеродром вчера се одржа Денот без автомобили во Скопје, на кој голем број граѓани ги оставија автомобилите и дојдоа пешки или со велосипеди да ги проследат бројните културни активности што ги организираа градските власти во период од 12 часа. Во одбележувањето на вчерашниот ден се приклучи и скопскиот градоначалник Петре Шилегов, кој на...

Ден без автомобили во недела во Аеродром, дојдете со велосипед или пеш на улица Васко Карангелески

Во недела (30 мај), Градот Скопје ќе организира Ден без автомобили под мотото „Улици за луѓе“. За таа цел, улицата Васко Карангелевски во Аеродром ќе биде затворена за автомобилски сообраќај вкупно 12 часа, во периодот од 8 до 20 часот. На потегот од булеварот Јане Сандански до крстосницата со улицата Владимир Комаров ќе се случуваат различни културни активности за...

Субвенциите се единствената мерка на властите да ги стимулираат граѓаните да возат велосипеди

Субвенциите за набавка на велосипеди што почнаа да се доделуваат во неколку македонски општини изминативе години се единствената мерка што претставува стимул од институциите кон граѓаните за повеќе да возат велосипеди во своите средини. Меѓу локалните самоуправи кои делат субвенции за граѓаните е Градот Скопје, кој годинава ќе им додели на заинтересираните граѓани субвенции до 3.000 денари доколку набават...

За да постане велосипедска рута, стариот пат Охрид-Струга мора да го прекатегоризира Владата

По речиси еден месец од смртта на младиот 17-годишен велосипедист од Струга на регионалниот пат Охрид-Струга којшто беше прегазен од автомобил, државните институции и општински власти си ја префрлаат одговорноста за тоа кој треба да изгради велосипедска патека на овој патен правец или целосно да го затвори патот и од него да направи велосипедска патека што ќе ги поврзе двата...

Порталб: Се одржа протест пред Општина Струга, активистите бараат да се ​​спречат трагедиите по патиштата

По трагичната несреќа на регионалниот пат Струга - Охрид, во која животот го загуби 17-годишно момче додека возеше велосипед, „Велосипедскиот клуб“ од Струга денес протестираше пред Општина Струга, пишува Порталб.мк. Тие бараат од Општина Струга да ги исполни нивните барања со цел да се спречат други можни трагедии на овој пат, што според нив, е опасен а општинските власти никогаш...

Утре ќе се протестира пред општина Струга, активистите бараат велосипедска патека Струга-Охрид

По трагичната несреќа на регионалниот пат Струга-Охрид, во која животот го загуби 17-годишно момче додека возеше велосипед, „Велосипедскиот клуб“ од Струга утре во 12:00 часот ќе протестира пред општина Струга и притоа ќе бараат реализација на нивните три барања со цел да се спречат други можни трагедии на овој пат, кој според нив е опасен, а општинските власти никогаш...

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....