fbpx
Таг: Вања Ѓорчевска

таг: Вања Ѓорчевска

Случаите Вања Ѓорчевска и Данка Илиќ не се поврзани со трговија со деца

Случаите за Данка Илиќ, двегодишното девојче кое беше прегазено од автомобил и за Вања Ѓорчевска која беше убиена во близина на Скопје, не се поврзани со трговија за деца. За малата Данка, според официјалната истрага, има двајца осомничени кои со службено возило го прегазиле девојчето пред куќата, го ставиле во задниот дел од автомобилот и потоа го оставиле телото...

Таткото на Вања останува во притвор, пред Врховниот суд тој даде драматичен исказ

„Јас сум поделен на два света. Во моментот едното дете ми се наоѓа тука, другото го одземаа. Воопшто не ми е важно каде ќе ја дочекам разрешницата, туку конечно да ја дочекам за да ја донесам одлуката дали ќе продолжам на овој свет или кај другото дете“, изјави денеска пред Врховниот суд, таткото на убиената Вања, Александар Ѓорчевски. Највисоката судска...

Министерството за правда уште во декември испрати барање за екстрадиција на Палeвски

Објава дезинформира дека Министерството за правда не испратило барање за екстрадиција на Љупчо Палевски-Палчо од Турција и покрај тоа што самото барање беше испратено експресно во декември и по него веќе се постапува од страна на турските власти, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме објава на социјалната мрежа Фејсбук во која пишува: Зошто Министерството за правда...

Судењето на Палевски во Турција е завршено, се очекува екстрадиција

Македонскиот министер за правда е во Турција на средба со неговиот колега, Јилмаз Тунч, на кој меѓу другото се разговарало и за постапката за екстрадиција на Љупчо Палевски - Палчо, осомничен за двојното убиство - на малолетната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски од Велес. „Министерот за правда Кренар Лога беше информиран од турскиот колега дека судскиот процес за Палевски...

Таткото на убиената Вања останува во притвор

Александар Ѓорчевски, татко на убиената 14-годишна Вања Ѓорчевска, останува во Истражниот затвор во Шутка, соопшти Основниот кривичен суд Скопје. Одбиено е барањето на неговиот адвокат мерката затворски притвор да се замени со куќен. „Судија на претходна постапка, по предлог на одбраната на А. Ѓ. осомничен за кривично дело Грабнување од чл. 141 ст. 2 вв ст. 1 од КЗ, а...

Не е вистина дека е ослободен таткото на убиената Вања Ѓорчевска

Таткото на Вања, Александар Ѓорчевски, кој е осомничен за делото грабнување во случајот со убиството на неговата ќерка, не е ослободен, туку во моментов се наоѓа во притвор во Истражниот затвор во Шутка. Неговиот адвокат Владимир Туфегџиќ изјави дека за Александар се бара мерка куќен притвор, нагласувајќи дека постапката за укинување на притворот може да потрае. Според тоа, тврдењето...

Косовски оџи не објавувале за Вања, туку лажен провокаторски профил

Во објавата се повторува веќе расчистената невистина дека за Вања Ѓорчевска, која беше грабната и убиена во близина на Скопје, наводно пишувале косовски оџи. Не постоеја никакви косовски оџи кои напишаа коментар за Вања, туку тоа беше лажен профил кој злоупотреби фотографија на оџа од Албанија. Вања не излегла од територијата на Македонија, туку дента кога беше киднапирана, била...

Одбраната бара куќен притвор за таткото на убиената Вања Ѓорчевска

Владимир Туфегџиќ, адвокат на Александар Ѓорчевски, татко на 14-годишната Вања Ѓорчевска која беше киднапирана и пронајдена убиена на 3 декември годинава, бара да му биде определен куќен притвор. Ѓорчевски се сомничи дека тој наводно помагал на останатите четворица преку давање информации за неговата ќерка, односно за времето кога таа ќе оди на училиште, за да може да биде грабната. Нему...

Не постои никакво сценарио за замолчување на Палчо и „Десна“

Целата објава изнесува тврдења кои не се засновани на никакви докази, туку исклучиво на произволни изјави и толкувања. Објавата има за цел да манипулира со јавноста и да го испере од одговорност првоосомничениот за убиствата, Љупчо Палевски-Палчо. Тврдењето дека некој нешто исценирал за да го замолчи Палчо и неговата партија Десна, се само производ на бујна фантазија. За случајот...

Српски политичар врзан со Русија најавува детали од истрагата за убиството на Вања и Панче

Екстремниот српски десничар Срѓан Ного изминативе два дена објавува фотографии од настаните поврзани со грабнувањата и убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, а за денеска најавува и емисија од 16 часот во која ќе објавел како течела истрагата и кој ги решил двата случаи на киднапирање и убиство што ја потресоа македонската јавност. Сепак, главното прашање што се поставува...

Продолжен притворот на осомничените за киднапирањата и убиствата на Вања и Панчо

Кривичниот суд од Скопје им го продолжи притворот за 30 дена на петтемина осомничени за киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и на 74-годишниот Панче Жежовски, информираат од овој суд. Три лица (В.М., В.К. и Б.В.) се осомничени за киднапирањата и убиствата на Вања и Панче, додека таткото на убиеното девојче е осомничен за киднапирање на ќерка си. С.Д....

Палевски не е наместен од државата, туку првоосомничен за двојното убиство

Поради фактот што осомничените соучесници во двете убиства го посочуваат Палевски како човекот што испукал од пиштолот и во двата случаја, сосема е логично тој да биде првоосомничен за овие кривични дела. Нему му се дадени сите права додека чека во екстрадициски притвор Турција за да биде испорачан во нашата држава. Покрај тоа, обвинителот Гаврил Бубевски наведе дека материјалните...

Бура од дезинформации го „поплави“ убиството на Вања

Свирепиот, антицивилизациски чин со двете ѕверски убиства што предизвика колективна тага и траума во општеството, неизбежно се рефлектираше на социјалните мрежи, податливи да се истури гневот, да се шират најразлични шпекулации и дезинформации. Трагичниот настан се најде во годишното обраќање на претседателот Пендаровски кој констатира дека крајот на 2023 година ни ја донесе најголемата тага во последната деценија, а ...

Палевски доби уште 40 дена во турски затвор

На Љупчо Палевски му е одреден привремен затвор во „Затворена казнено -поправна установа Беликесир “ - Турција во траење од 40 дена, соопшти денеска Министерството за правда. Според турските закони, Палевски е уапсен за кривично дело „намерно убиство на дете“. „Во дописот од Републичкото јавно обвинителство Беликесир- Турција информираат дека на лицето Љупчо Палевски, кој со потерница беше уапсен за кривично...

Случајот „Палчо“ не може да е дело на УДБА, бидејќи УДБА не постои

УДБА не постои уште од распадот на Југославија и осамостојувањето на нашата држава. Тврдењето дека двојното убиство на младата Вања и велешанецот Жежовски се случило поради ширење на страв пред избори, исто така „не држи вода“. Киднапирањето на Вања се случи утрото на 27 ноември, а набрзо после тоа истиот ден таа била и убиена. Да била целта на...

Обдукцискиот наод од убиствата на Вања и Панче стигна во Обвинителството

Јавното обвинителство денеска информираше дека Судска медицина ги испратила до нив обдукциските наоди од телата на убиените Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Од обвинителството засега велат дека нема да објавуваат детали од обдукциските извештаи. За убиството на 14-годишната ученичка Вања од Скопје и 77-годишниот Панче Жежовски од Велес се осомничени шест лица, од кој првоосомничениот, Љупчо Палевски Палчо во моментов...

Шпекулации и произволни тврдења за двојното убиство пласирани како факти

За случајот со двојното убиство има приведени и осомничени, најдени се телата на убиените и подготвена е кривична пријава. Не е точно дека осомничените за убиствата сами се предале, дека полицијата не реагирала веднаш по пријавите за исчезнувањето на Вања и Панче, дека возилото на Панче слободно се движело до денот кога била грабната Вања. Во врска со автомобилот...

Пендаровски: Со одлагање на уставните промени ќе пропуштиме уште една прилика што може да нè чини деценија

Во своето денешно обраќање во Собранието на РСМ, говорејќи за уставните промени, претседателот Стево Пендаровски порача дека поделбите во македонското национално ткиво за ова прашање се контрапродуктивни за виталноста на нашата кауза. Со одлагање на уставните измени, рече Пендаровски, ќе пропуштиме уште една прилика која може да нè чини најмалку уште една деценија надвор од интеграциите, а тоа ќе значи...

Купишта невистини за грабнувањето и убиството на Вања

Објавата шири низа невистини во врска со грабнувањето и убиството на Вања. Не е вистина дека имало втор обид за киднапирање, не е вистина дека мајката го пријавила исчезнувањето на ќерката ден пред нејзиното киднапирање, не е вистина дека таткото не го пријавил исчезнувањето на неговата ќерка и не е вистина дека полицијата нема докази од снимки од камери,...

Спасовски никогаш не кажал дека Палевски имал дојава од МВР, па избегал

Изјавата на Спасовски којашто се цитира во текстот е целосно фабрикувана. Министерот за внатрешни работи, во ниту еден момент, на ниту една прес-конференција не кажа дека некој од МВР му дал информација на осомничениот Љупчо Палевски – Палчо, по што тој побегнал од државата, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:     Објава на социјалната мрежа Фејсбук споделува...

Со хеликоптерска помош ренџери гасат пожар на Шара

На територијата на Национален Парк „Шар Планина" има активен пожар при што гори букова шума, ливади и меѓни стебла во приватни имоти, известуваат од Центарот за управување со кризи...