fbpx
Таг: УСАИД

таг: УСАИД

Да се отстрани политичкото влијание врз образованието, побараа средношколци во Владата

Добро организиран и квалитетен образовен и здравствен систем, праведна држава со нулта толеранција за корупцијата, социјална држава во која помошта оди на вистинското место. Ова се прашањата што учениците од повеќе средни училишта од Валандово, Гевгелија, Велес и Скопје ги отворија во рамки на денешната посета на Владата, што ја организираше заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики...

„Младите размислуваат“, нов проект за зајакнување на медиумската писменост кај учениците

Државниот испитен центар (ДИЦ) денес потпиша Меморандум за разбирање и соработка со проектот на УСАИД за зајакнување на медиумската писменост кај младите, „Младите размислуваат“. „Потпишувањето на овој Меморандум ќе овозможи да се зајакне соработката меѓу Проектот на УСАИД за медиумска писменост „Младите размислуваат“ и ДИЦ во процесот на следење на вештините на учениците во основните и средните училишта во областа...

Започна Меѓународната конференција за отворени податоци на Фондацијата Метаморфозис

Меѓународната конференција за отворени податоци на тема „Податоците и културата на отвореност“ на Фондацијата Метаморфозис денеска беше отворена во хотелот „Холидеј Ин“ и беа одржани две сесии од тридневната програма на Конференцијата, која што се одржува во рамките на Проектот на УСАИД за граѓанско учество. Директорот за развој на Фондацијата Метаморфозис, Филип Стојановски на отворањето на Конференцијата, во својот говор...

Ученици со предлог за користење на дигитална платформа целат кон поголемо младинско вмрежување

Денеска во просториите на Јавна Соба се одржа средба на која учениците кои се дел од Центарот за фузија на идеи, неформална младинска група, ја презентираа нивната идеја за ученичко вмрежување на национално ниво пред претставници од Министерството за образование и наука, Бирото за развој на образованието и Центарот за стручно образование и обука. Станува збор за група високо-мотивирани ученици,...

Метаморфозис ги презентираше резултатите од Индексот на отвореност на општините за 2021 година

Фондацијата за интернет и општество Метаморфозис, во рамките на Проектот на УСАИД за граѓанско учество, вчера на онлајн настан ги презентираше резултатите од спроведеното истражување засновано врз Индексот на отвореност. Дел од претставниците на локалните самоуправи зедоа учество на настанот со свои коментари за рангирањето, додека за процесот на спроведување на истражувањето говореа и претставници на невладините организации од...

Во вторник ќе се презентираат резултатите од Индексот на отвореност на општините за 2021 година

Фондацијата Метаморфозис на 16 ноември (вторник), во рамки на Проектот на УСАИД за граѓанско учество, организира онлајн презентација на резултатите од Индексот на отвореност на единиците на локалната самоуправа во Северна Македонија за 2021 година. „Настанот се организира со цел да се овозможи простор за дискусија и дебата помеѓу граѓаните, медиумите, претставниците на локалните самоуправи и граѓанскиот сектор, при...

Метаморфозис ги презентираше резултатите за отвореноста на институциите во земјава и регионот

Фондацијата Метаморфозис, во рамките на Проектот на УСАИД за граѓанско учество, одржа презентација и дискусија на резултатите од Проценката на состојбата на добро владеење на извршната власт. Настанот се одржа на 14 октомври на платформата Зум, и на него учествуваа бројни претставници од државните институциите, невладиниот сектор и академијата во земјава. Учесниците разменија мислења и ставови за отвореноста на македонските...

Општинските веб-страници се слабо „поврзани“ со граѓаните

Локалните власти треба проактивно да објавуваат што е можно повеќе информации на веб-страниците на општините, бидејќи тие во денешно време се главниот извор на информации за квалитетот на владеењето. Новите услови на живеење наметнати од пандемијата со ковид-19 создаваат потреба локалните власти да објавуваат повеќе податоци и континуирано да работат на создавање на нови канали за дијалог и соработка...

Метаморфозис: Отвореноста не им е приоритет на општините

Само 10 општини во земјава имаат објавено граѓански буџет, додека единиците на локална самоуправа исполнуваат скромни 27 проценти од индикаторите опфатени во под-областа финансиска транспарентност. Општините не објавуваат податоци за платите на функционерите и надоместоците на членовите на Советот на општината. Ова се само мал дел од резултатите од спроведеното истражување за Индексот на отвореност, којшто утре ќе го...

Фондацијата Метаморфозис со техничка помош при изработката на новиот Закон за употреба на податоци од јавниот сектор

Фондацијата Метаморфозис, во рамките на Проектот на УСАИД за ангажирање на граѓаните, ќе обезбеди техничка помош на Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) за изготвување нов Закон за употреба на податоци од јавниот сектор, кој треба да биде усогласен со соодветната директива на Европската Унија (ЕУ), информираат од Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА). „МИОА во соработка со...

Петнаесет училишта добија мобилни станици за миење раце во пресрет на новата учебна година

Петнаесет училишта посочени од Институтот за јавно здравје и Државниот просветен инспекторат добија мобилни станици за миење раце, донирани од УНИЦЕФ и УСАИД. Денеска министерката за образование Мила Царовска, претставниците на УНИЦЕФ Патриција Ди Џовани и на УСАИД, Ерик Јановски, заедно со Филип Темелковски, градоначалник на Кисела Вода и Македонскиот центар за граѓанско образование го посетија основното училиште „Климен Охридски“...

Законот за користење на податоците од јавниот сектор ќе се усогласува со ЕУ Директивата за отворени податоци

Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) во соработка со Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“, во рамки на проектот на УСАИД за граѓанско учество, во наредниот период ќе спроведе активности за усогласување на Законот за користење на податоците од јавниот сектор со ЕУ Директивата за отворени податоци и ре-употреба на информации од јавниот сектор (2019/1024). Со цел обезбедување на...

Средношколци од Велес со нивната бизнис идеја за филтер за прочистување природна вода се победници на Кампот за иновации

Tимот Вин од средното стручно училиште „Димитрија Чуповски“ од Велес, победи на Кампот за иновации, натпревар на средношколци во претприемнички вештини. Победничкиот проект е филтер за прочистување природна вода, наменет при рекреација во природа во ситуација каде нема пристап до вода за пиење. „Up-grade“ филтерот ги елиминира микробите што се наоѓаат во водата од реката, езерото или дождовната вода и...

Тимот Дисциндо победник на тридневниот хакатон за отворени податоци организиран од Метаморфозис

Онлајн хакатонот за отворени податоци за студенти и стартапи го доби својот победник. Тимот Дисциндо понуди најдобро и најкреативно софтверско решение за предизвикот со кој се соочуваат единиците на локалната самоуправа при објавување на буџетот, во рамките на хакатонот којшто од 17 до 20 мај го организираше Фондацијата за интернет и општество – Метаморфозис во рамки на Проектот на...

Отворени над 100 податочни сетови од 17 единици на локалната самоуправа

Како дел од напорите за подобрување на транспарентноста и отвореноста на локално ниво, Фондацијата Метаморфозис во рамки на проектот на УСАИД за граѓанско учество, ги продолжи активностите за обезбедување поголема транспарентност и отвореност на единиците на локалната самоуправа. Како што информираат од Фондацијата Метаморфозис, 17 единици на локалната самоуправа отвориле над 100 податочни сетови како резултат на поддршката која ја...

Договор за грант од 8,2 милиони долари меѓу САД и Северна Македонија, во фокусот се корупцијата, конкурентноста и учеството на младите

фото Мин за финансии
Договор за грант за партнерство за развој во висина од 8,2 милиони долари, денеска потпишаа министерот за финансии Фатмир Бесими и претставникот на Канцеларијата на УСАИД во земјава, Ерик Јановски. Грантот ќе биде насочен кон три главни цели, јакнење на конкурентноста на компаниите, зголемено учество на младите во општеството и намалување на корупцијата во државата. „Овој договор меѓу РСМ и...

Објавени добитниците на наградите за младинско учество на Националниот младински совет

Националниот младински совет ги објави добитниците на наградите за младинско учество во рамки на проектот за граѓанско учество на УСАИД. Во секоја од трите категории беа прогласени по двајца победници, според бројот на гласови од публиката. Во индивидуалната категорија победници се Бленди Ходаи и Ален Умер. Бленди Ходаи ја доби наградата за неговата улога како младински активист и  претседател на Сојузот на...

Тридневен онлајн хакатон за отворени податоци, награда од 3.000 долари за најдобриот тим

Фондацијата за интернет и општество – Метаморфозис во рамките на Проектот на УСАИД за граѓанско учество за првпат организира онлајн Хакатон за отворени податоци. Oвој четири дневен предизвик има за цел да собере и поттикне млади, креативни и иновативни луѓе да изработат демо иновативни решенија со кои треба да ги доближат отворените податоци објавени од државните институции до граѓаните. КОЈ...

Започна дводневниот регионален настан на УСАИД за вмрежување на организации за деловна поддршка

Денеска започна дводневниот регионален настан за вмрежување на организации за деловна поддршка, организиран како дел од Проектот на УСАИД за развој на деловниот екосистем. Овој настан ќе овозможи поврзување на повеќе од 100 претставници на бизнис организации од Западен Балкан и ЕУ, промовирајќи ја важноста за проширувањето на соработката и можноста за взаемно учење и меѓусебно споделување искуства. Во своето...

Средношколци од Прилеп со бизнис идејата „MultiBox” победија на натпреварот на Џуниор Ачивмент Македонија

Со решение што на потрошувачите им нуди практично и интересно парче мебел „MultiBox” средношколците од средното училиште Кузман Јосифовски – Питу од Прилеп победија на натпреварот во претприемнички вештини организиран од Џуниор Ачивмент Македонија. Нивната бизнис идеја е коцка мебел која се трансформира во столче, масичка и фиока за складирање и нуди подобра функционалност и искористеност во просторот. Изработена...

„Комунална хигиена“-Скопје го осуди вербалниот напад врз новинарката од Мета, ќе има дисциплинска одговорност

Откако на 15 август во населбата Кисела Вода двајца вработени во ЈП „Комунална хигиена“-Скопје вербално ја нападнаа новинарката Илинка Иљоска вработена во новинската агенција Мета и се обидоа да...