fbpx
Таг: универзитети

таг: универзитети

На УКИМ и УКЛО се пријавуваат повреди на студентските права, другите универзитети немаат правобранители

универзитети студенти
Недостапни професори, ненавремено закажување на испити, скратени рокови за сесии и бавни процеси на издавање документи од студентските служби – ова се проблемите што студентите ги пријавувале кај студентските правобранители на дел од државните универзитети во Македонија. Според Законот за високо образование, заради заштита на правата на студентите, на секој универзитет се избира студентски правобранител. Тој делува на ниво на...

Порталб: Се реконструира само eдна населба во Teтово населена главно со студенти, другите во мизерна состојба

Студентската населба во Тетово, за која Порталб.мк информира редовно, конечно се реконструира. Станува збор за населба која е, главно, населена со студенти, бидејќи се наоѓа на пет минути од двата универзитета на овој град, пишува Порталб.мк. Студентите во Тетово живееја како во среден век, во населба со руинирана инфраструктура, отпадоци фрлени насекаде и како последица на лошите услови, на...

Порталб: Странските студенти заминаа, Универзитетот ЈИЕ се префрла целосно на онлајн модел на настава

И единствениот универзитет во Северна Македонија, Универзитетот на Југоисточна Европа (УЈИЕ), кој повеќе од 90 отсто од предавањата ги реализираше со физичко присуство, од 9 ноември преминува на онлајн моделот, пишува Порталб.мк. Дури и тие малку странски студенти кои престојуваа во Тетово последните неколку дена поради предавања на Универзитетот во Југоисточна Европа, веќе ги спакуваа куферите за да се вратат...

УЈИЕ започна со предавања, УКИМ на 4 октомври, „ДУТ“ и „Мајка Тереза“ сè уште не утврдиле датум

Универзитетот на Југоисточна Европа (УЈИЕ) од понеделникот започна со редовни предавања, со хибриден систем на настава, за студентите од сите студиски циклуси. Ректорот на УЈИЕ истакна дека се направени сите максимални подготовки за строго спроведување на препораките за хигиена, одржување на растојание и лична заштита за време на пандемијата, пишува „Порталб.мк“. Дел од студентите на овој универзитет за „Порталб.мк“ изјавија...

Британската амбасада ќе одржи презентација на Чивнинг програмата во Прилеп

Утре (17 септември), со почеток во 12 часот во општина Прилеп, Британската амбасада ќе одржи презентација на која сите заинтересирани ќе може да се информираат за едногодишни постдипломски студии на било кој универзитет во Велика Британија во склоп на Чивнинг програмата. Повикот е отворен до 3 ноември, а повеќе детали за универзитетите, како и за критериумите за аплицирање, може да...

Додека се чека последниот збор на МОН и Комисијата за заразни болести, факултетите се подготвуваат за академската година

Се ближи испитната сесија на факултетите низ земјава, а на прагот е и новата академска година. Поради појавата на корона вирусот, претходниот семестар и јунската испитна сесија се одвиваа под корона услови со онлајн испити. Процесот заврши со низа критики и анегдоти, а на површина излегоа недостатоците на образовниот систем. Студенскиот лидер на УКИМ, Борјан Ефтимов вели дека во моментов...

Полициски час утре и в понеделник, пензиите ќе се исплаќаат од среда

Покрај стандарниот полициски час, од 19 часот вечерва, до 5 часот утре, Владата наложи и долг полициски час што ќе почне утре во 11 часот (претпладне) и ќе трае до 5 часот во вторник. На својата 56-та седница вчера, Владата ја изменила и одлуката за карантин за македонските граѓани што се враќаат од странство, па ако тие приложат ПЦР тест...

Креативен студентски предизвик на тема „Мојата оптимистичка порака“

Европската куќа во Скопје (Europe House Skopje) огранизира креативен студентски предизвик насловен „Мојата оптимистична порака“. Во соработка со „Creative Talks“ тие ги повикуваат студентите од универзитетите во земјава и оние што се на академиите на „Brainster“ да се вклучат во креативниот предизвик, подржан од Делегацијата на Европската Унија. Оние што сакаат да учествуваат потребно е да изработат креативно дело (дизајн, фотографија,...

ЈСП парадокс: Нема бесплатен годишен билет за студентите што редовно си ги полагаат испитите

Редовните студенти кои посетуваат предавања на универзитетите, а кои на време си ги полагаат испитите, немаат право на бесплатен годишен студентски билет од Јавното сообраќајно претпријатие. Во група на Фејсбук, студентка од универзитетот „Гоце Делчев“ која студира на дисперзирани студии во главниот град, реагира дека била одбиена кога сакала да ја продолжи важноста на слободната карта, со образложение дека...

За Бугарите од странство, Софија нуди бесплатно студирање и стипендии

Со промените на четирите нормативни акти што бугарската влада ги усвои денеска, од школарина за државните виши школи и факултети во Бугарија ќе бидат ослободени сите студенти од бугарската дијаспора во Северна Македонија, Србија, Албанија, Косово, Молдавија и Украина. Студентите од овие земји сега плаќаат школарина колку жителите на Бугарија, освен ако нема двостран договор за ослободување од школарина...

Владата предлага задолжително ангажирање лектори во сите државни и јавни установи

Советот за македонски јазик, стручно тело при Владата на Република Северна Македонија, отпочнува јавна расправа за консултации за Предлог - законот за употребата на македонскиот јазик, соопштуваат од владината прес - служба. Во предложениот Закон, со промените се предвидува задолжително ангажирање или вработување на лектори по македонски јазик во сите државни и јавни установи и институции, како што се Владата,...

Барбареев: Зошто приватните универзитети можат да запишуваат студенти без државна матура, а државните не?

На штипскиот универзитет„Гоце Делчев“ од Штип на првиот уписен рок, кој завршува денеска се запишани 1.200 од планираните 4.000 студенти. Oвој универзитет успеал да запише помалку студенти за околу 20 отсто во однос на ланскиот прв уписен рок. Проректорот Кирил Барбареев оцени дека оваа бројка е последица не само на помалиот број на завршени средношколци, туку и на строгата законска...

Матурантите бараат уписи на факултет со училишна матура

Педесетина завршени средношколци од Штип со положена училишна матура, преку петиција бараат од Министерството за образование и наука (МОН) да им овозможи упис на некој од македонските факултети. На собирот пред уписните пунктови на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип, матурантите го искажаа својот револт од тоа што не им се прифаќаат пријавите. Матурантите тврдат дека не биле навреме информирани...

Државата бара институција што по четврти пат ќе ги рангира македонските универзитети

Министерството за образование и наука започнало постапка за избор на институција која по четврти пат ќе ги рангира македонските државни и приватни универзитети, информираат оттаму за „Мета“. Новина е тоа што, согласно новиот Закон за високо образование, наместо на секои две, високообразовните институции ќе се рангираат на секоја трета година. Националната ранг-листа на универзитети, се прави за да придонесе за...

Атанасов: Со Агенцијата за квалитет, нема повеќе „политичарите се виновни“

Со формирањето на Агенцијата за квалитет во високото образование ќе се стави ред во оваа област, затоа што одлуките ќе ги носат универзитетски професори, изјави за „Мета“ Петар Атанасов, заменик-министерот за образование и наука, по вчерашната владина одлука за формирање на ова ново тело. Двата органи кои ќе бидат во состав на Агенцијата – Oдборот за акредитација и Oдборот за...

Спасов: Македонскиот јазик не е загрозен од Законот за употреба на јазиците

Македонскиот јазик не е загрозен од Законот за употреба на јазиците што е во собраниска процедура, рече проф. д-р Људмил Спасов, претседател на Советот за македонски јазик, одговарајќи на новинарско прашање по денешната прес-конференција во Владата, на која тој презентираше пет од 25-те мерки за подобрување на состојбата на македонскиот јазик. Новиот состав на Советот за македонски јазик ѝ ги...

СДСМ скрати цели 213 милиони денари наменети за образованието, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„СДС скрати цели 213 милиони денари наменети за универзитетите и за факултетите во земјава, а ветуваше подобри услови во високото образование“, изјави денеска на прес-конференција Јован Јаулески, член на извршниот комитет на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ. Тој додаде дека во текот на изборите се ветувало квалитетно високо образование и подобри услови за студирање, а сега „се блокираат инфраструктурни проекти, се укинуваат мерки...

Атанасов: Овој јуни нема да има екстерно тестирање

Oвој јуни нема да биде најстресниот месец во годината за учениците, наставниците и за родителите, бидејќи новата влада уште на првата владина седница ќе го укине нелогичното екстерно тестирање, кое освен притисоци врз учениците и казни за наставниците, не донесе ништо добро, велат од СДСМ. Оттаму најавуваат крупни реформи во образованието, кои треба да обезбедат успешен модерен и европски образовен...

Македонските факултети продуцираат кадри кои не можат да најдат работа

Македонските факултети продуцираат кадри кои не можат да најдат работа или по завршувањето на студиите мораат да се преквалификуваат. Ова меѓудругото се вели во анализата на Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип, каде што последните години 500 студенти станале стипендисти на неколку поголеми компании со кои соработува универзитетот. - Дипломираните студенти ретко завршуват во струката за која студирале и најчесто работат нешто...

Денеска почнува новата академска година

Денеска почнува новата академска 2016/2017 година на универзитетите во Македонија. За новите студенти ќе биде организиран прв академски час на факултетите, а на некои од нив ќе присуствуваат ректорите на универзитетите и претставници од ресорното министерство. Новиот ректор на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“, Никола Јанкуловски, ќе присуствува на првиот академски час на студентите на Факултетот на информатички науки и компјутерско...

Гоше Николов од Мета.мк е еден од добитниците на наградата „Гласник на невидливите“

Новинарот на Мета.мк Гоше Николов е еден од добитниците на наградата „Гласник на невидливите“ за 2024 година, што ја доделува Македонска платформа против сиромаштија (МППС). Тој наградата ја доби...