fbpx
Таг: универзитети

таг: универзитети

Политичките партии ставија потпис на Студентскиот манифест, ќе се залагаат за неговата содржина

Шест политички партии денеска го потпишаа Студентскиот манифест кој минатата недела го претстави Универзитетското студентско собрание на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УСС УКИМ) и кој беше подготвен во соработка со уште пет други студентски собранија од останатите државни и еден приватен универзитет. Студентскиот манифест, како што појаснија од УСС УКИМ, е продолжение на студентската борба за подобар студентски стандард,...

Студентски манифест: Се бара бесплатно образование, подобар стандард, дигитализација, автономија

Универзитетските студентски собранија од пет државни и еден приватен универзитет денеска го претставија документот Студентски манифест за афирмација на студентскиот глас, студентските предизвици и соочувањето со иднината. Манифестот содржи седум клучни цели: Бесплатно образование, Квалитет наспроти квантитет, Национално студентско собрание, Студентски стандард, Интернационализација, Дигитализација и Автономија - за кои студентите бараат усвојување од страна на државата. Манифестот, се вели во него,...

Синдикатите на пет универзитети најавија протест заради непотпишување на колективниот договор

Вработените на пет универзитети најавија протест за утре како израз на незадоволство што со нив не е потпишан колективен договор. Синдикатите на Универзитетот во Тетово, „Гоце Делчев“ од Штип, „Св. Климент Охридски“ од Битола, „Мајка Тереза“ од Скопје и „Св. Апостол Павле“ од Охрид, најавија дека утре во 13 часот, сите нивни  вработени ќе одржат мирен протест пред влезовите...

Наместо ваучери за туризам, студентски собранија бараат енергетска ефикасност на факултетите и домовите

Најавените ваучери за домашен туризам за студентите на државните универзитети наидоа на реакција од дел од универзитетските студентски собранија и организации, кои предложија пренамена на средствата. Мерката беше најавена минатата седмица, кога министерот за економија Крешник Бектеши кажа дека ваучерите што претходно беа наменети за работници со ниски приходи, од следната година ќе може да ги користат само студентите. „Во соработка...

Протести ја тресат Германија, штрајкуваат студентите и универзитетите

Вработени од универзитетите и студентите во Германија предводени од синдикатот Верди денеска протестираат со барање за повисоки плати, јавува германската новинска агенција ДПА. Мотото на акциониот ден на универзитетот е „Стави крај на несигурната наука“, велат од синдикатот. Организаторите за денеска планираат настани во повеќе од 50 градови, вклучувајќи ги: Хамбург, Хановер, Келн, Франкфурт на Мајна, Минхен, Лајпциг и Берлин. Во...

На 30 октомври ќе се одржи саем за студии во Франција

На 30 октомври во Францускиот институт во Скопје ќе се одржи традиционалниот саем за студии во Франција. Настанот ќе биде отворен за посетители во 11 часот, а официјално ќе започне во 12 часот. Поздравни говори ќе одржат министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, Сирил Бомгартнер кој е Амбасадор на Франција и Марко Ѓоргиевски, директорот на Националната агенција за...

Објавени се списоците со примени студенти во студентските домови, МОН ги отстрани од веб-страницата

Министерството за образование и наука (МОН) денеска ги објави резултатите од Конкурсот за прием на студенти запишани на додипломски студии во државните и приватните студентски домови во Република Северна Македонија за студиската 2023/2024 година. Резултатите се однесуваат за студентите од втора и повисоките години, додека за студентите во прва година – бруцошите, рокот за аплицирање е до 15 септември. Само...

Политичарите и медиумите повторно паднаа на Шангајската листа

„Трета година по ред на Шангајската листа нема универзитет од Македонија“, „Шангајска листа: Меѓу првите илјада нема македонски универзитет“, „Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ на 1.944-то место на Шангајската листа“, „Објавена е Шангајската листа, УКИМ е на 1.964 место од вкупно 2.000“ – ова се само дел од насловите што во последнава година се најдоа во македонските медиуми по...

Тужба против Град Скопје оти не обезбеди бесплатен превоз за студентите од приватните универзитети, најавува КСЗД

Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) ќе поднесе тужба за заштита од дискриминација од јавен интерес (Actio popularis) за остварување на правото на бесплатен јавен превоз за сите студенти од приватните универзитети, објави Радио МОФ. Од КСЗД за Мета.мк потврдија дека размислуваат за два типа на пријави, од кои едната е прекршочна и ќе се однесува на непостапувањето...

Објавена е Шангајската листа, и годинава без македонски универзитет на неа

Објавено е Академското рангирање на светските универзитети за 2023 година од страна на организацијата „ShanghaiRanking Consultancy“. Листата и годинава, за нејзината 20-годишнина, не носи големи изненадувања. Меѓу најдобрите илјада универзитети во светот и оваа година нема ниту една македонска високообразовна установа. По 21-ви пат, на врвот на меѓународната листа се наоѓа Универзитетот Харвард. На второ место е Универзитетот Стенфорд, а на...

Владата ќе дава 50 стипендии на странски студенти со македонско потекло

Владата на денешната седница, на предлог на Министерството за образование и наука, донесе Одлука за доделување стипендии на странски државјани, од интерес за Република Северна Македонија. Станува збор за предвидени 50 стипендии за странски државјани, студенти со македонско потекло кои живеат во државите на Балканскиот полуостров, а кои ќе се запишат како редовни студенти на државните универзитети, и тоа: Универзитетот...

Анализа: Само на еден од 10 факултети, студентите со попреченост може да добијат литература во пристапен формат

Дури на 55 отсто од факултетите нема студенти со попреченост или факултетите не водат статистика за бројот на овие студенти. Ниту еден факултет не ги објавува своите соопштенија и документи во брајов формат, пристапен аудиоформат или стандардно писмо во зголемен формат. Само на 10 отсто од факултетите во земјава студентите со попреченост формално може да добијат литература во пристапен...

Студентите од самохрани и еднородителски семејства на УКЛО од годинава ќе студираат со половина партиципација

Новите студенти на битолскиот Универзитет „Св. Климент Охридски“ (УКЛО) чие родителско право го врши само еден родител, од претстојната академска година ќе плаќаат половина од износот на партиципацијата за прв циклус студии. Ваква одлука донесе ректорската управа на УКЛО во септември минатата година, кога беше најавено дека правилото ќе важи од учебната 2023/2024 година. Одлуката, инаку, следува по реакциите на здружението...

УКЛО го објави конкурсот за упис на студенти во новата академска година

Универзитетот „Св. Климент Охридски“ – Битола (УКЛО) го објави конкурсот за запишување на нови студенти во акдемската 2023/2024 година и истиот е достапен на интернет-страницата на универзитетот. На 11 единици на УКЛО во следната академска година место има за 2.565 нови студенти. Од нив, 1.351 места се за студенти што ќе студираат со државната квота,  773 места се за студенти...

„Шорткат“: Каква е состојбата со дигитализацијата на универзитетите?

За студентите во земјава е неопходна дигитализацијата на државните универзитети. Актуелната состојба укажува на различен степен на дигитализација кај македонските високообразовни установи. Повеќе детали на оваа тема ќе дознаете вечерва во новата епизода на „Шорткат“. Во новите вести за млади информираме и за тоа колку младите лица (не) се вклучени во решавањето на општинските проблеми. Носиме убави вести од спортот за...

УКЛО стана првиот македонски универзитет што е дел од европска универзитетска алијанса

Универзитетот „Св. Климент Охридски“ во Битола (УКЛО) стана првиот и единствен македонски универзитет кој е дел од европска универзитетска алијанса, соопштија од овој универзитет, додавајќи дека за ова веќе известиле Делегацијата на Европската Унија во Скопје и Националната агенција за европски образовни програми и мобилност. Европската универзитетска алијанса во која членува УКЛО е наречена COLOURS - COLlaborative, innOvative, sUstainable, Regional...

Објавен е конкурсот за упис на студенти на УГД

Објавен е конкурсот за запишување студенти на прв циклус студии на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип. На овој универзитет за академската 2023/2024 година се предвидени вкупно 3.982 слободни места. Од нив, 2.236 места се предвидени за редовни студенти во државна квота, 976 места се за редовни студенти со кофинансирање, додека за вонредните студенти се предвидени вкупно 770 слободни места на...

На УКИМ има место за 10.473 бруцоши, објавен е конкурсот за упис

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) го објави конкурсот за запишување на студенти на прв циклус студии во учебната 2023/2024 година. За претстојната академска година на факултетите на првиот и најголем универзитет во земјава има 10.473 слободни места. Од нив, 5.074 се предвидени за редовни студенти кои се финансираат од државниот буџет и плаќаат партиципација во износ од 200 евра,...

Во земјава студираат 53.821 студент, за 4,2 отсто повеќе од лани [инфографик]

Вкупно 53.821 студент биле запишани во академската 2022/2023 година на високообразовните установи во Северна Македонија, покажуваат најновите податоци на Државниот завод за статистика (ДЗС). Согласно извештаите, бројот на студенти во оваа академска година е поголем за 4,2 отсто во однос на запишаните студенти во претходната. Како што информираа од ДЗС, бројот на запишани студентки изнесува 30.969 или 57,7 отсто од...

Мамење на испит и условување да се купи книгата на професорот – најчести несакани однесувања на универзитетите

Кај 20 отсто од студентите во земјава постои мислење дека корупцијата е многу или екстремно многу распространета на факултетот на кој студираат, додека според 24 отсто од анкетираните, корупцијата била умерено присутна на нивните факултети. Ова го покажа истражувањето на Институтот за стратешки истражувања и едукација – ИСИЕ за перцепцијата на корупцијата меѓу студентите на државните универзитети во Северна Македонија. Од...

Поради предизборни митинзи, утре и во недела изменет режим на сообраќај во Скопје

Поради одржување на митинзи од изборната кампања за претседателските избори, овој викенд ќе биде воведен изменет режим на сообраќај во Скопје, информираше попладнево Министерството за внатрешни работи (МВР). Поради партиски...