fbpx

Протести ја тресат Германија, штрајкуваат студентите и универзитетите

Организаторите за денеска планираат настани во повеќе од 50 градови, вклучувајќи ги: Хамбург, Хановер, Келн, Франкфурт на Мајна, Минхен, Лајпциг и Берлин. Во некои случаи, ќе има целодневни предупредувачки штрајкови

-

Вработени од универзитетите и студентите во Германија предводени од синдикатот Верди денеска протестираат со барање за повисоки плати, јавува германската новинска агенција ДПА.

Мотото на акциониот ден на универзитетот е „Стави крај на несигурната наука“, велат од синдикатот.

Организаторите за денеска планираат настани во повеќе од 50 градови, вклучувајќи ги: Хамбург, Хановер, Келн, Франкфурт на Мајна, Минхен, Лајпциг и Берлин. Во некои случаи, ќе има целодневни предупредувачки штрајкови.

Денот на протестот го прогласија сојузот на синдикати, акционите групи, студентските претставници и високообразовните организации.

Според Верди, целта на тековната рунда колективно договарање за државните службеници е да се обезбеди значително зголемување на платите за вработените во универзитетите и колективен договор на национално ниво за помошниот персонал и туторите.

Во преговорите за платите за јавниот сектор на германските сојузни покраини, кои се во тек од крајот на октомври, синдикатите бараат 10,5 отсто повисоки плати, со минимално покачување од 500 евра месечно.

Страната на работодавците ги отфрли барањата како невозможни. Синдикатите сакаат да го продолжат притисокот со предупредувачки штрајкови до третиот круг преговори во декември годинава.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Со средства од 2,1 милиони евра на ЕУ ќе се поддржуваат уметнички проекти

Министерството за култура информира дека објавен e повикот за грантовата линија од Програмата „Креативна Европа“, потпрограма Култура на Европската Унија, насловена „Изведувачка Европа“ („Perform Europе“). „Станува збор за грантова линија...