fbpx

Банката за развој на Советот на Европа со 50 милиони евра за нашата економија

„Заемот ќе се реализира преку деловните банки, и ќе овозможи полесен пристап до финансии под исклучително поволни услови за микро, малите и средни претпријатија“, велат од Развојната банка на РСМ

-

Македонските претпријатија ќе имаат пристап до нови 50 милиони евра за поттикнување на отворањето нови работни места и инвестирање во основни и обртни средства. Административниот совет на Банката за развој на Советот на Европа (ЦЕБ), на седницата одржана на 16 и 17 ноември 2023 година донел одлука за одобрување на Програмски заем во износ од 50 милиони евра за Развојната банка на Северна Македонија, информираат од оваа банка.

„Заемот ќе се реализира преку деловните банки, и ќе овозможи полесен пристап до финансии под исклучително поволни услови за микро, малите и средни претпријатија, унапредување на нивната конкурентска предност и зајакнување на нивната позиција во создавањето и одржувањето на работните места“, се вели во соопштението од Развојната банка на РСМ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Притвор за таткото на убиената Вања, за Палевски истрага за убиство и грабнување

Вечерва 48-часовен притвор доби петтоосомничениот Александар Ѓорчевски, татко на убиеното 14-годишно девојче Вања Ѓорчевска од Скопје, потврдија од Основниот кривичен суд Скопје. „Поради опасност од бегство, влијание врз сведоци и...