fbpx
Таг: улица

таг: улица

Уште не се знае врз основа на кој елаборат се исекоа дрвјата на „Страшо Пинџур“ во Тетово

Уште не се знае врз основа на кој елаборат, документација или постапка е дадена наредба за сечење на дрвјата на улицата „Страшо Пинџур“ во Тетово. Од општината, за Порталб.мк, рекоа дека на следната седница на Советот на општината ќе има детални информации за овој случај. Сечењето дрвја долж улицата „Страшо Пинџур“ не беше прифатено добро од граѓаните, дел од општинските...

Порталб: Еден ден откако започнаа, работите на улица „Страшо Пинџур“ прекинати

Во вторникот почнаа, а вчера работите за реконструкција на улицата „Страшо Пинџур“ во Тетово беа стопирани. Од Општина Тетово се правдаат дека ова е побарано од листата „Подобро за Тетово“. Но, од таму негираат такво нешто и ја повикуваат општината да изнесе докази дека тие побарале прекин на реконструкцијата и велат дека нивните реакции се однесуваат на сечата на дрва,...

Улица во Берово го доби името на словенечкиот пожарникар Жан Кофол

Советот на општина Берово едногласно ја усвои иницијативата за преименување на улица во Берово со името на словенечкиот пожарникар Жан Кофол. Тој беше еден од симболите на борбата против шумските пожари што ја зафатија Малешевијата изминатово лето. Иницијативата за преименување на улица во Берово по словенечкиот пожарникар беше поднесена од беровскиот градоначалник Звонко Пекевски. По усвојувањето од беровските советници, постапката...

Централната раскрсница во седиштето на НАТО за Европа именувана како „Скопје“

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, денеска во Врховната командата на здружените сили на НАТО за Европа, учествуваше на церемонијата за именување на централната раскрсница во оваа команда според главниот град на Северна Македонија, Скопје, со што беше продолжена традицијата на именување на улици во командата според главните градови на сојузниците, соопшти службата за информирање на Министерството за одбрана. „Оваа церемонија...

Вистиномер: Нема да се руши спортскиот центар „Борис Трајковски“ туку ќе се продолжува улица

Жителите на општина Карпош се вознемирија дека ќе се сруши Спортскиот центар Борис Трајковски. Градоначалникот на општина Карпош тврди дека ова е лажна вест, пишува „Вистиномер“. Текстот го пренесуваме во целост: На Фејсбук е креирана страница со име „Заштита на Спортскиот Центар Борис Трајковски“. Во описот на страната пишува дека е направена „со цел и интерес заштита на нашиот драг...

Тетово: Граѓаните со години бараат асфалтирање на нивната улица

Последен пат улицата „116“ во Тетово е асфалтирана пред независноста на Македонија (1991), и таа во моментов е во ужасна состојба. Над 200 жители од оваа населба потпишаа барање, кое потоа беше испратено до Општина Тетово, но сѐ уште немаат добиено никаков одговор иако писмото е доставено пред скоро еден месец. Од Општина Тетово не даваат конкретен датум за...

Времен сообраќаен режим на улица Бихаќка

Градот Скопје информира дека утре 29 октомври, поради завршно асфалтирање на улица Бихаќка, сообраќајот ќе биде затворен во двете насоки на еден дел од улицата Бихаќќа, и тоа на потегот од улица Востаничка до влезната капија на МВР. „Асфалтирањето ќе трае 24 часа, а сообраќајот ќе биде пренасочен по околните улици. Град Скопје апелира до сите учесници во сообраќајот да...

Улицата Македонија во Охрид ќе стане пешачка зона

Во рамките на проектот „New horizons through advanced walking zone“ со адаптација на улицата Македонија во пешачка зона, ќе се обезбеди поинаков спој меѓу езерото, луѓето и урбаниот дел на градот. Проектот се работи на ниво на физибилити студија, а една од идеите за зголемување на атрактивноста на просторот е создавање на унапредена -проширена пешачка зона со која би било...

МВР известува за посебен сообраќаен режим поради протестот на ВМРО-ДПМНЕ во 19 часот

Министерството за внатрешни работи информира дека денеска од 19 часот е закажан протест во Скопје организиран од страна на политичка партија со релација на движење од плоштадот ВМРО, десно по улицата Даме Груев, право по улицата Васил Главинов, право по булеварот ВМРО, лево по булеварот Илинден до пред зградата на Влада. „Од  тие причини ќе бидат превземени мерки за посебен...

Кочанските советници ја преименуваа улицата „ВМРО“ во „Маршал Тито“

Мнозинството во Советот на Општина Кочани го врати името на една од централните улици, што неколку децении го носеше името на претседателот на некогашната СФРЈ, Јосип Броз - Тито. Советниците од коалицијата на СДСМ го сменија името на улицата во „Маршал Тито“ со поддршка на еден независен советник. Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во време кога се гласаше за предлогот,...

Градот Скопје именуваше улица во чест на норвешкиот дипломат Торвалд Столтенберг

Во знак на благодарност на Град Скопје и на скопјани, за несебичната помош на норвешкиот дипломат Торвалд Столтенберг по катастрофалниот скопски земјотрес од 1963 година, улицата што ги поврзува Градскиот парк, Градскиот стадион и кејот на реката Вардар ќе го носи името „Улица Столтенбергова”. Градоначалникот Петре Шилегов додаде дека Скопје секогаш ќе се сеќава на тие што му помогнале во...

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира пред затворот во Шуто Оризари попладнево

ВМРО ДПМНЕ денеска ќе организира протест во 16 часот пред Истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари, каде се притворени шестмина нивни пратеници, како и неколкумина нивни поддржувачи. Тие се под истрага на Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција поради насилствата во Собранието на 27 април годинава и се товарат за тероризам. „Заев и неговата хунта со тоталитаристички методи...

Пет лица се повредени откако автомобил влета помеѓу пешаци во Лондон

Автомобил влета помеѓу пешаци во Лондон поради што пет лица се повредени, а двајца се во критична состојба, јавуваат странските медиуми. Инцидентот се случил на улицата Стоквел, а полицијата соопшти дека овој случај не го третира како тероризам. Улицата е затворена, а истрагата е во тек.

Кривична пријава за бившиот градоначалник на Василево, Ванчо Стојанов

Ванчо Стојанов (50), претходниот градоначалник на општина Василево, како и Л.Н. (44), в.д. директор на Јавното претпријатие „Турија“, добија кривични пријави за злоупотреба на службена положба и овластување и за помагање во такво кривично дело. СВР Струмица ги товари за злоупотреба на машина на јавното претпријатие за насипување песок за улица во селото Едрениково, која не била во урбанистичкиот план. Според...

Улицата на Кејот 13 Ноември ја гради приватен инвеститор, реагира Град Скопје

Градот Скопје не ја гради пристапната улица со посебен сообраќаен режим на Кеј 13 Ноември и не е надлежен да интервенира, се вели во реакцијата на градската администрација. „На посочениот простор треба да се изгради пристапна улица од страна на приватен инвеститор кој склучил договор со Градот Скопје, уште во времето кога градоначалник бил Трифун Костовски. Локацијата и формата на...

Инспектор на Општина Центар побарал да запре иградбата на улица на кејот, изведувачот одбил

Овластен инспектор за градежни работи на Општина Центар побарал да запрат градежните работи за изградба на улица на Кејот 13 Ноември, кои почнале рано утринава, но изведувачот одбил да запре со работа и продолжил со градење, информираат од Општината. „Овластениот инспектор на Општина Центар, по налог на градоначалникот Андреј Жерновски, утринава пристигна на градилиштето на кејот, на кое повторно, во...

Нов обид за изградба на улица на Кејот 13 Ноември

На кејот на Вардар од утрово има нов обид да се продолжи со изградба на бесмислената улица, а овластениот градежен инспектор на Општина Центар веќе се упати на местото, соопшти утринава преку својот фејсбук-профил, градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски. „По веќе добро познатото сценарио, избран е ден - недела, пред празник, продолжен викенд, рано наутро, кога сите спијат. Убеден сум...

Привремен сообраќаен режим на дел од улицата Никола Карев

Градот Скопје ги информира граѓаните дека во деновите од претстојниот викенд (15 и 16 април), на дел од улицата Никола Карев, на крстосницата со булеварот Трета македонска бригада, ќе се изведува прекоп за поставување подземни инсталации. „Поради тоа, во деновите од викендот, на оваа делница ќе се воведе привремен сообраќаен режим, во времетраење од 8 до 18 часот, а на...

ВМРО-ДПМНЕ: Не гласавме за улица на кеј, СДСМ да отстапи од тиранската платформа

ВМРО-ДПМНЕ има целосно разбирање за волјата на граѓаните и затоа не гласаше против одлуката за запирање на изградба на улицата на Кејот 13 Ноември, се вели во партиското соопштение. „Единствено ВМРО-ДПМНЕ бара Општина Центар своите одлуки да ги носи во согласност со законските прописи во државата. ВМРО-ДПМНЕ бара и СДСМ да има разбирање за волјата на граѓаните и да отстапи...

Богдановиќ: Го спасивме кејот, нема да се гради улица во центарот на Скопје

„Го спасивме кејот на реката Вардар во центарот на Скопје. Нема да се гради улица за приватни интереси на бизнис-партнери на Никола Груевски“, вели претседателот на општинската организација на СДСМ во Центар, Саша Богдановиќ. - Кејот останува шеталиште со зеленило, отворен за сите граѓани. Ќе добие и урбанистичка опрема, клупи, фонтани, жардиниери... Успеавме да го заштитиме кејот заедно со граѓаните....

Посебна комисија ќе одлучува дали ќе се повлече учебникот по социологија за втора година

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник - учебникот Социологија за втора година, гимназиско образование. Во...