fbpx
Таг: убиства

таг: убиства

(ВИДЕО) Разбиена криминалната група од Грчец осомничена за убиства и шверц на кокаин

Полицијата соопшти дека разбиена е меѓународна организирана криминална група чии членови биле инволвирани во организираше набавка на кокаин од земји од Јужна Америка, а осомничени се и за убиства извршени на територијата на Северна Македонија. Станува збор за три убиства и еден обид за убиство. Истрагата, како што соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски била водена од Бирото за...

Партиите не можат да се воздржат од политичка злоупотреба на убиствата на Палевски

Грозоморното грабнување и убиство на 14-годишната Вања Ѓорчевска и на 74-годишниот Панче Жежовски веќе неколку дена се користи од политичките партии за размена на обвинувања во однос на тоа кој обезбедувал заштита од прогон на осомничениот Љупчо Палевски-Палчо. Во политичката злоупотреба на случајот со двојното убиство се чини дека предничи ВМРО-ДПМНЕ, која преку серија на соопштенија изнесе серија на обвинувања...

МВР: Против Палевски биле поднесени серија кривични и прекршочни пријави од 2000 година наваму

Министерството за внатрешни работи преку соопштение информираше дека против Љупчо Палевски, кој е осомничен за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски, во минатото се поднесени најмалку пет кривични и неколку прекршочни пријави. „Ја информираме јавноста дека во 2019 година е поднесена кривична пријава за неовластено прислушкување и тонско снимање, а во текот на 2019 година поднесени се...

Спасовски: Ова е изолиран случај, јавната безбедност не е загрозена

На денешната прес конференција министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски одговарајќи на прашањето дали е загрозена јавната безбедност, потенцираше дека ова е изолиран, инцидентен случај кој имал организатори и имал крајна цел – да изнудат пари. „Ова нема врска со јавната безбедност, генерално“, рече Спасовски. Тој потенцираше дека, според информациите на МВР, девојчето е грабнато внатре во влезот во зградата во...

Љупчо Палевски осомничен за убиство на 14-годишната Вања, вмешан бил и таткото

Љупчо Палевски Палчо е организатор и извршител на двете убиства, на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и на 74-годишниот Панче Жежовски од Велес. Нему, според министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, му се следи трагата и тој е заминат заедно со неговиот адвокат за Белград, а од таму, следниот ден, за Бугарија. За Палевски ќе биде распишана меѓународна потерница. „Ќе сторам...

Шведска не е прва земја по криминал во Европа

Според официјалното рангирање на криминалот во Европските земји, прва по криминал е Белорусија, потоа Франција, па Белгија, а Шведска е четврта на ранг листата. Не е точно дека во 2023 година се случиле 64 убиства и тоа 13 во последните две недели, а не е точно ниту дека во Шведска има безброј силувања и воени конфликти. Шведска не е...

Нема статистика за самоубиства во руските и украинските затвори

Во оваа објава на Фејсбук намерно се пропушта контекстот и се прави пропаганда дека руската армија е хумана со украинските воени заробеници. Притоа се манипулира со несреќите предизвикани од руската инвазија врз Украина, а руските затвори се претставуваат како хумани места, иако бројните извештаи говорат дека во нив има тортура, репресија, тепање, нечовечко постапување и мачење на украински заробеници....

Доживотна казна затвор за медицинската сестра што уби седум бебиња во Велика Британија

Серискиот убиец – медицинската сестра Луси Летби никогаш нема да излезе од затвор откако судијата ја осуди на ретко пресудуваната доживотна казна за „садистичко“ убиство на седум бебиња во Велика Британија. 33-годишната Летби е третата жива жена на која ѝ е изречена ваква затворска казна во Обединетото Кралство. Таа денеска беше осудена во судот во Манчестер, јавува Гардијан. Поранешната неонатална медицинска...

Четириесет дена од масакрот во „Владислав Рибникар“: cвеќи и цвеќиња за жртвите

Во Основното училиште „Владислав Рибникар“ во Врачар, Белград, денеска се одбележуваат 40 дена од убиството на девет ученици и еден чувар. Училиштето, како што пренесуваат српските медиуми, е отворено од 10 до 18 часот за граѓаните кои сакаат да положат цвеќе или да запалат свеќа во спомен на жртвите. Граѓаните во масовен број денеска оставаат плишани играчки и палат свеќи...

Учениците од „Владислав Рибникар“ во Белград се враќаат во школо со посебна наставна програма

Една недела по трагедијата во ОУ „Владислав Рибникар“ во Белград, учениците се враќаат во училишните клупи, пренесуваат српските медиуми. Родителите се повикани дека доколку имаат потреба, можат да дојдат со децата на училиште, кои денеска денот ќе го поминат со своите класни раководители, а ќе бидат одржани два часа. Активностите, како што пренесуваат српските медиуми, ќе се прилагодуваат на потребите...

Јовески: Во земјава сè помала е возрасната граница на сторители на тешки кривични дела

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија, Љубомир Јовески, изразува длабоко жалење и со загриженост ги следи настаните во соседна Република Србија, каде во оружени напади во претходните денови беа убиени повеќе лица, соопшти Јавното обвинителство. Истовремено, Јовески предупредува дека во земјава има тренд на намалување на возрасната граница на сторители на тешки кривични дела. Јовески побара поефикасна контрола на оружјето...

Путин претставен како спасител на Украина

Војната којашто Русија ја започна пред повеќе од една година однесе илјадници животи, милиони луѓе се раселени, ја потресе глобалната економија и повторно ги отвори поделбите од времето на Студената војна, како што е стравот од нуклеарна војна. Тврдењата дека Путин исправал некакви неправди во Украина дека почнал операција за денацификација, дека спасувал луѓе од геноцид и деца од...

Поголемиот дел од убиствата на новинарите во светот остануваат неразрешени

За 80 отсто од 263 убиства на новинари извршени во изминативе 10 години низ светот досега нема обвиненија, предупредува Глобалниот индекс на неказнивост за 2022 година (2022 Global Impunity Index) подготвен од Комитетот за заштита на новинарите (Committee to Protect Journalists), меѓународна организација посветена на унапредување на слободата на медиумите низ светот. Извештајот објавен по повод 2 Ноември - Меѓународниот...

Ученици симулираат убиства од „Скуид гејм“, психолози предупредуваат на внимателност

На големи одмори, ученици во училишта низ државата, симулираат убиства и прават други насилни предизвици од популарната јужнокорејска серија Squid game. Оваа серија предизвика бурни реакции заради негативното влијание врз децата и младите, а во некои држави властите веќе и препорачаа родителите да не им дозволуваат на нивните деца да го гледаат шоуто. Тоа се случи во Британија, каде...

Серијата „Squid Game“ предизвикува контроверзии: Наставници од Британија се сериозно загрижени од штетните влијанија врз децата

За една недела од објавувањето на Нетфликс, серијата Squid Game стана една од најгледаните програми на платформата. Во првите 28 дена од објавувањето, привлече повеќе од 111 милиони гледачи, но предизвика и бројни реакции поради негативното влијание. Сообраќајците од Британија се обидоа на шеговит начин да ги предупредат збунетите возачи дека сообраќајниот знак на раскрсницата 5 од М4 во близина...

Вељко Беливук: Вучиќ бараше да ги заплашувам организаторите на протестите против него

Вељко Беливук, водач на криминалната група осомничена за значителен број брутални убиства и масакрирања, на сослушување во српското Обвинителство за организиран криминал пред две седмици негирал дека е убиец, но затоа зборувал за „соработката“ со претседателот на Србија Александар Вучиќ и други личности од врвот на владејачката Српска напредна партија. Беливук пред обвинителите зборувал дека Вучиќ и неговите соработници му...

Во 2019 година за 4,8 отсто намален бројот на починати од насилна смрт

Минатата година од насилна смрт починале 454 лица, што е намалување од 4,8 отсто во однос на 2018 година. Според полот, како и во претходните години, и во 2019 година поголемо учество во цифрите за насилна смрт имаат машките лица, покажуваат податоците од Државниот завод за статистика (ДЗС). Во вкупниот број случаи на насилна смрт, најголемо учество имаат несреќните случаи...

Национална мрежа против насилство: Двете убиства на жени се знак дека системот потфрла

Национална мрежа против насилство врз жените и семејно насилство сметаат дека двете убиства на жени (фемициди) за неполни две недели, се знак дека системот потфрла во справувањето со семејното и родово базираното насилство. „По објавувањето на вознемирувачката вест за вчерашното убиство на млада жена во Скопје од страна на својот партнер, за неполни две недели во нашата држава бележиме два...

Грозев: Руски воени разузнавачи вклучени во труењето на Скрипаљ со години роварат низ Европа

Група од околу 30 луѓе, припадници на Управата за воено разузнавање на Генераштабот на оружените сили на Руската федерација (порано позната како ГРУ) со години се занимава со дестабилизирачки активности во Европа и на Балканот, вклучувајќи и убиства. Ваквото обвинување во утринската програма на бугарската телевизија „бТВ“ стаса од устата на Христо Грозев, новинар кој е дел од тимот на...

Воскреснувајќи го т.н. „Крвав Божик“ од 1945 г. во Македонија, бугарските медиуми го воскреснуваат националистичкиот мит

Голем број бугарски медиуми во понеделникот, на денот на одбележувањето на Божик во Македонија излегоа со потсетување на, како што велат, „Крвавиот Божик“ од 7 јануари 1945 година, кога на територијата на сегашна Република Македонија, а тогашна Демократска Федерална Македонија, биле убиени „1.200 Бугари“. За илустрација ќе го земеме текстот објавен од faktor.bg, каде покрај ова тврдење се зборува за...

Лага е дека САД финансираат украински нацисти

Тврдењата дека САД финансирале украински нацисти, а Путин исправал некакви неправди во Украина и почнал операција за денацификација, се неточни и имаат за цел само да ја оправдаат руската воена агресија....