fbpx
Таг: цивили

таг: цивили

Русија им забрани на нејзините војници да комуницираат со локалците во окупираните територии

Руските команданти им забраниле на војниците да комуницираат со жителите на окупираните територии во Украина, освен во крајна нужност, јавува украинскиот Центар на национален отпор. Борбените дејствија, пак, продолжуваат со нови случаи на загинати цивили. „Во привремено окупираните територии, непријателот им забрани на припадниците да разговараат со локалците, освен ако нивните задолженија не го налагаат тоа. Причина за одлуката е...

Пентагон вети воена помош од 300 милиони долари за Украина

Оружја, муниција и други компоненти од новиот пакет воена помош од САД за Украина ќе бидат доставени на земјата многу набргу, преку претходно воспоставените канали, соопшти Генерал мајор Пет Рајдер, портпарол на Пентагон на брифинг за медиумите. Како што пренесе украинската државна новинска агенција ukrinform.net, новиот пакет помош вреден 300 милиони американски долари, на украинските вооружени сили ќе им обезбеди...

Украинските сили тврдат дека досега елиминирале над 400.000 руски војници

Според украинската државна новинска агенција, Укринформ, од почетокот на воената инвазија на Украина, на 24 февруари 2022 година до утрово, воените загуби на руските сили на украинска територија изнесува 410.700 војници, од кои 880 во изминатите 24 часа. Повикувајќи се на Генералштабот на вооружените сили на Украина, агенцијата известува дека во другите загуби на руските сили се 6.555 тенкови, 12.478...

Украинската војна продолжува, уште гинат цивили

На борбеното поле во Украина и понатаму продолжи гранатирањето и бомбардирањето на цивилни цели, при што во нападите во регионот Донецк во изминативе 24 часа, еден цивил во селото Константинивка го загубил животот, а друг е повреден. Во целиот регион Донецк се повредени уште осум лица, соопшти шефот на Регионалната воена управа на Донецк, Вадим Флашкин. Како што пренесува украинската...

Повредени најмалку 13 лица во руски ракетен напад врз Кијив

Руските вооружени сили утрово извршија голем ракетен напад врз главниот град на Украина, Кијив, јави украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Ракетни напади се извршени и врз други населени места во Украина, при што, како одговор, биле активирани капацитетите на Военото воздухопловство на Украина. Во Кијив досега се знае за 13 ранети или инаку повредени цивили, од коишто една е бремена...

Руски дронови удрија на Харкив синоќа, четиримина цивили се повредени

Во рускиот напад со дронови од иранско производство „Шахид“ доцна синоќа во градот Харкив на североистокот на Украина, погодени се станбени згради, возила и една продавница, а повреди задобиле тројца мажи и една жена, јави украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Цел на нападот биле цивилни цели во населбите Слобидски и Салтивски. Биле лансирани 6 дрона „Шахид“, два од нив биле...

Најмалку петмина загинати во најновите руски ракетни напади во Украина

Во голем руски ракетен напад во 8:45 часот по локално време утрово, во Украина загинале најмалку пет луѓе и најмалку 20 се повредени, известувa украинската државна новинска агенција ukrinform.net, повикувајќи се на украинскиот министер за внатрешни работи Ихор Клименко на неговиот Телеграм-канал. Според соопштението, во главниот град Кијив избиле неколку пожари во три населби. Еден цивил загинал и неколку се...

Бројката на загинати во големиот руски напад на Кијив порасна на 32

Бројката на загинати лица во големиот руски ракетен напад на Кијив што се случи на 29 декември минатата година, се искачи на 32, соопшти Воената управа на градот Кијив. Како што пренесува украинската државна новинска агенција ukrinform.net, најновите две жртви се идентификувани утрово од страна на украинското Министерство за внатрешни работи. На 29 декември, Русија со 160 ракети и дронови изврши...

Русија во новогодишната ноќ ја нападнала Украина со рекорден број дронови

Украина соопшти дека во новогодишната ноќ, Русија кон неа лансирала рекордни 90 дрона, при што 87 од нив биле соборени. Станува збор за дронови од иранско производство „Шахид“. Цел на дроновите била и околината на градот Лвив на крајниот запад на Украина. „Непријателот користеше рекорден број јуришни дронови“, се вели во соопштението од Военото воздухопловство на Украина. Дополнително, извршени се и напади...

Најмалку 12 загинати цивили во најновиот руски напад во Украина

Во серијата руски напади врз цели во Украина, што почна вчера и уште трае, загинати се најмалку 12 цивили. Станува збор за досега најголема покриеност на украинската територија со напади од почетокот на руската инвазија на соседната земја, на 24 февруари 2022 година, јавуваат светските агенции. Според вооружените сили на Украина, Русија лансирала вкупно 158 дронови и ракети, односно досега...

Украинските сили собориле ракета „кинжал“ над Кијив и 14 руски дронови

Руските воздушни напади врз Украина не стивнуваат во однос на изминатите денови, но и украинските вооружени сили успешно возвраќаат, па така вчера попладнето Противвоздушната одбрана успешно соборила руска хиперсонична ракета „Кинжал“, односно Kh-47M2, над главниот град на Украина, Кијив, извести украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Руските агресорски сили истрелале три ракети Кинжал околу 14:15 часот од авиони над руска територија,...

Интензивни борби во Авдиивка во Украина, украинските сили возвраќаат на руските напади

Ситуацијата во областа Авдиивка во украинскиот регион Донецк и во текот на изминатото деноноќие била тешка, со голем број руски офанзивни дејствија, на коишто сепак украинските одбранбени сили ефикасно реагирале, јавува украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Руската офанзива почна пред два дена, со поддршка од оклопни возила кај Авдиивка и Маринка. Се вршеле и се вршат и воздушни напади, како...

Загинати цивили во Украина, руските сили извршиле најмалку 250 артилериски и ракетни напади

Најмалку 117 артилериски напади се извршени вчера од руските сили во регионот Херсон во Украина, при што двајца цивили биле убиени а осуммина се ранети. Во регионот Харкив во слични воени дејствија врз цивилни цели, односно врз 15 населени места, е дејствувано со оружје на земја и од воздух, јавува украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Цел на руски артилериски напад...

Израелската армија навлегува во целата Газа, наредена евакуација на цивилите

По прекинот на примирјето меѓу Израел и терористичката организација Хамас во петокот и продолжувањето на борбените дејствија, израелската армија соопшти денеска дека навлегува копнено на целата територија на Газа. Истовремено, упати апел за евакуација на цивилите од отприлика 20 подрачја на палестинската енклава. Израелската армија полека напредува кон југ, додека хуманитарните организации продолжуваат да алармираат дека жителите на Газа бегаат...

Напади со дронови и ракети во Украина, експлозии регистрирани близу атомска централа

Во текот на ноќта руските сили пуштиле повеќе борбени дронови „Шахид“ од територијата на Крим и од територијата на Русија, а украинското Воено воздухопловство соборило 21 од нив. Дроновите оперирале во јужните, источни и централните региони на Украина, јави украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Дополнително, врз населени места во регионот Донецк руските сили истрелале осум ракети од системот С-300. Шест...

Руската сила продолжува со напади, и понатаму гинат цивили

Руските агресорски сили во текот на изминатото деноноќие извршиле 8 ракетни и 29 воздушни напади и 76 напади од повеќецевни ракетни фрлачи врз позициите на украинските воени сили, јави украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Освен тоа, Генералштабот на Вооружените сили на Украина во својот утрински извештај соопшти и за напади врз цивилни цели, во регионите Запорижја и Донецк. Дополнително, на...

Кијив и околината на Москва повторно цел на напади

Руските сили го нападнаа главниот град на Украина, Кијив, во текот на ноќта, а воздушни напади напади имаше и во источниот и јжниот дел на Украина. Руските власти, пак, соопштија за напади врз области околу главниот град на Русија, Москва и околу западниот руски град Смоленск, јавија новинските агенции. Балистичка ракета Искандер-М била соборена од украинските сили додека се приближувала...

Најголемата болница во Газа опколена од израелски војници и без струја

Среде трагедијата во болницата „Шифа“, на повиците од своите западни сојузници денеска Израел да стори повеќе за заштита на палестинските цивили, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху не реагираше во позитивна насока. Израелските војници ја опколија најголемата болница во Газа, која е без струја, и според лекарите, досега пет пациенти починале, вклучувајќи и едно предвреме донесено на свет новороденче, бидејќи и последниот...

Манипулација за минимизирање на украинските жртви од руската агресија

Објавата прави манипулација, изнесувајќи погрешни информации со цел да се занемари руската агресија во Украина и украинските цивилни жртви. Уште пострашно е што се прави некаква споредба со загинати деца и што се прави обид за минимизирање на детските жртви во Украина, пишувајќи со потценување дека во Мариупол загинало само едно дете кое било сирак. Убивањето невини деца како...

Руските сили обвинети за два нови масакра врз цивилно население во Украина

Канцеларијата за човекови права на ОН денеска соопшти дека има „сериозна основа“ да заклучи дека ракетниот напад што уби 59 лица во угостителски објект во селото Хроза, во регионот Харкив во Украина на 5 октомври бил извршен од руските сили, пренесува украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Лиз Тросел, портпарол на Високиот комесар за човекови права на ООН пред новинарите во...

Професионални спортисти од девет земји гости на спортските игри во Велес

Од 4 до 8 јуни, Велес ќе биде домаќин на третиот по ред спортски настан „Спортски игри Велес“, кој ќе се одржи во Градскиот парк. Покрај спортисти од Македонија,...