fbpx
Таг: цивили

таг: цивили

Гинат цивили во хуманитарниот коридор во Мариупол, под рушевините дете починало од дехидратација

Портпаролот на украинското министерство за надворешни работи Олег Николенко соопшти дека руските трупи напаѓаат хуманитарен коридор помеѓу овој град и Запорожје, кое е оддалечено 225 километри, јавува Би-би-си. Тој истакнал и дека осум камиони и 30 автобуси се на пат да му испорачаат хуманитарна помош на градот и да евакуираат цивили во Запорожје. Цивилите во Мариупол живеат без вода и струја речиси...

Договорено 12-часовното примирје во Украина, сепак постои скептичност дека бегалците успешно ќе се евакуираат

Иако е договорено 12-часовно примирје во Украина и создавањето на безбедносни коридори по кои цивилите би можеле да се евакуираат, веќе се одвива, како што известува „Асошиејтед Прес“ сепак, постои скептичност од украинска страна бидејќи претходните обиди да се воспостават евакуациски коридори пропаѓаа поради нови напади. Со инвазијата на руските вооружени сили на Украина, којашто тече веќе втора седмица, руските...

Повеќе од 40 цивили загинаа во судирите околу Нагорно-Карабах

Од почетокот на судирите околу Нагорно-Карабах, кои траат повеќе од една недела, според официјалните извештаи од Баку и Ереван, на азербејџанската страна погинале 27, а на ерменската 19 цивили, додека 141 цивилно лице е рането, соопшти денеска руската агенција ТАСС, повикувајќи се на извори од азербејџанскиот јавен обвинител. Се додава дека во гранатираните населени подрачја се оштетени 63 цивилни...

Над 220 загинати лица во еднонеделните судири меѓу Азербејџан и Ерменија, конфликтот ескалира

Ескалираат судирите меѓу Азербејџан и Ерменија околу спорниот регион Нагорно-Карабах. Војските на двете страни меѓусебно се обвинуваат за жестоки гранатирања на населени места, кои резултираат со сè поголем број на загинати и повредени граѓани. Ерменија и властите на непризнаената република Нагорно-Карабах обвинуваат дека азербејџанската војска со турски ракетни системи го нападнала главниот град Степанакерт. Уништени се станбени згради, а...

Советот за безбедност на ОН повика на спречување на ескалацијата на судирите во Сирија

Специјалниот пратеник на Обединетите нации за Сирија, Стефан де Мистура за време на заседувањето на Советот за безбеденост на Обединетите нации рече дека во смртоносните напади на Сирија, прв приоритет мора да биде заштита на цивили. Тој повика на потполно почитување на Резолуцијата на Советот за безбедност 2401 со која се бара прекин на војната и обезбедување на услови кои...

Најмалку 23 цивили загинале во воздушни напади во Јемен

Најмалку 23 цивили вчера загинале во бомбардирање на јеменскиот пристанишен град Ходеида, што го извршила коалцијата предводена од Саудиска Арабија, соопштиле безбедносни претставници на Јемен и очевидци, јавуваат светските агенции. Според нивните тврдења во воздушните напади биле повредени осум луѓе. Меѓународната организација за човекови права ја обвини арапската коалиција дека бомбардира места каде се собираат цивили - пазари, болници, станбени подрачја...

Во нападите на арапската коалиција во Јемен убиени 109 цивили, соопшти ОН

Во воздушните напади на арапската коалиција предводена од Саудиска Арабија во Јемен загинале 109 цивили за десет дена, соопшти денеска координаторот на Обединетите нации (ОН) за хуманитарни прашања, Џејми Мекголдрик, јавуваат светските агенции. Според него, меѓу жртвите се 54 лица кои биле убиени во воздушните напади на пазар во западната провинција Таиз, како и 14 лица од едно исто...

Најмалку 14 лица се убиени, а осум се ранети во напад во Мексико

Најмалку 14 лица се убиени, а осум се ранети во напад на вооружена група на центар за рехабилитација на северот на Мексико, соопшти полицијата. Вооружената група синоќа упаднала во центарот за лекување наркозависници „Обединети семејства“ и почнала да пука на луѓето, каде што во тој момент биле 25 лица. https://twitter.com/AgenteTruffaut/status/912917160539901953 Во последната деценија, најмалку шест напади се извршени врз рехабилитациски центри, а за...

Најмалку 13 цивили загинале во напади на северот на Авганистан

Најмалку 13 цивили, меѓу кои жени и деца, загинале во северниот дел на Авганистан, кога нивната куќа била погодена во артилериски напад, соопштиле официјални претставници. Куќата, како што јавуваат агенциите, била погодена синоќа за време на борбите во провинцијата Фарџаб. Полицијата соопштила дека во нападот се повредени уште двајца цивили. Засега не е познато дали цивилите настрадале во напад на...

Единаесет цивили убиени во напад во Сирија

Најмалку 11 цивили загинаа во воздушните напади во Сирија во изминатите 24 часа, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права. Во нападот на периферијата на Дамаск се убиени осум лица, меѓу кои има и деца, соопштија опозициските активисти. Како што се наведува, тоа е прв инцидент откако Русија пред три дена соопшти дека постигнала спогодба со сириската опозиција за примирје на границите...

ОН: 173 загинати, 100.000 заробени лица во Рака

Високиот комесар за човекови права на Обединетите нации, Зеид Раад ал Хусеин, соопшти дека овој месец најмалку 173 цивили се убиени во операција против Исламска држава во Рака. Тој соопшти дека 100.000 цивили се заробени во тој сириски град. Светските агенции пренесуваат дека Ал Хусеин ги изнел овие податоци во време кога борците со поддршка од САД водат борба за преземање на...

ОН ги обвинија сириските власти за страдањата на цивилите

Високиот комесар на ОН за хуманитарна помош, Стивен О’Брајан, ја обвини сириската влада дека ги користи цивилите како „воена тактика“, одбивајќи да им достави хуманитарна помош на жителите на окупираните градови, што ги принудува цивилите да избираат меѓу глад и бегање на несигурни локации. Тој истакна пред Советот за безбедност на ОН дека илјадници Сиријци во најмалку 10 градови во...

Шест цивили убиени во Алепо

Најмалку шест цивили, од кои четири деца, денеска загинаа во Алепо, соопшти сириската Опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон. Опсерваторијата тврди дека одговорни за нападот се сириските владини сили. Во соседната провинција Идлиб, најмалку 22 милитанти се убиени во воздушните напади во последните 24 часа, наведоа од опсерваторијата, додевајќи дека некои удари ги извеле авиони на сириските сили, а...

Во Ирак во 2016 година загинале 6.878 цивили

Во текот на 2016 година, во Ирак загинале најмалку 6.878 цивили, соопштија од Обединетите нации. Мисијата на ОН за помош на Ирак (УНАМИ) во соопштение наведе дека за време на минатата година повредени биле најмалку 12.388 цивили, додавајќи дека тие податоци не ги вклучуваат жртвите помеѓу цивилите во западната провинција Анбар во мај, јули, август и во декември. Овие бројки „мораат...

Сириската војска ја презеде контролата врз Алепо

Сириската војска денеска соопшти дека ја презела целосната контрола над градот Алепо, по евакуацијата и на последната група цивили и бунтовници од градот, јавува „Би-би-си“. Претставник на Обединетите нации (ОН) претходно соопштил дека за една недела, односно од минатиот четврток до денеска повеќе од 34.000 лица биле евакуирани од градот. Евакуираните цивили и припадници на бунтовничките сили се однесени на територија...

Ослободени 1.800 заробеници на Боко харам во Нигерија

Нигериската војска ослободила 1.800 цивили од екстремистичката група Боко харам и заробила повеќе од 500 припадници на групата во изминатата седмица во шумата Самбиса, упориште на екстремистите од североистокот на земјата, соопшти висок воен претставник. Војската спроведува операции во шумата Самбиса која се простира на повеќе од 1.300 квадратни километри во државата Борно, каде борци на групата побегнале по воените порази. -...

Продолжува евакуацијата во Алепо, 1.000 луѓе го напуштија градот

Околу 1.000 луѓе го напуштија денеска источниот дел на Алепо, при новата евакуација на жителите во тој дел од градот, кој е под опасада на владините сили. Шефот на единицата на лекари и на волонтери кои ја коордирнираат евакуацијата, Ахмад ал Дбис, изјави дека луѓето биле евакуирани со 20 автобуси и се упатиле во западниот дел на градот. Иствреме се врши...

Евакуирани 6.462 лица во Алепо

Во изминатото деноноќие од Алепо се евакуирани 6.462 лица, меѓу кои и повеќе од три илјади бунтовници и 300 ранети, соопштија руските власти. Автобусите кои евакуираат лица се придружувани од офицери на рускиот Центар за примирје и од соработници на Црвениот крст. Возилата се движат кон реонот Ал Рашидин, во западниот делови од градот од каде се префрлаат кон градот...

Сириската војска убива цивили во Алепо, тврдат ОН

Обединетите нации денеска соопштија дека сириски провладини сили почнале да влегуваат во домови во источните делови во Алепо и да ги убиваат цивилите кои ќе ги затекнат внатре, пренесува „Би-би-си“. Од канцеларијата за човекови права на Обединетите нации, како што наведува британскиот национален сервис, изјавиле дека имаат веродостојни докази дека во четири области 82 цивили биле убиени на самото место. Портпаролот...

Сириската војска го зазеде стариот дел на Алепо

Сириската војска денеска ја презела целосната контрола над стариот дел на Алепо, кој беше држен од бунтовничките сили, соопшти сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон, јавуваат светските агенции. Сириската војска во стариот дел на градот, кој е втор по големина во Сирија, влегла вчера. Како што јавуваат агенциите, бунтовничките сили во последните две недели изгубиле две третини од...

Чесите со сатира ја исмеваат руската анексија на делови од Украина, „си го бараат Калининград назад“

Чешки интернет пранкери создадоа лажна веб-страница и профил на Твитер за припојувањето на Калининградската област кон Република Чешка. VisitKralovec.cz е најновиот сатиричен обид за да се покаже апсурдноста на...