fbpx

Украинската војна продолжува, уште гинат цивили

Според Генералштабот на украинските вооружени сили, во изминатото деноноќие украинските војници убиле 1.130 руски војници

-

На борбеното поле во Украина и понатаму продолжи гранатирањето и бомбардирањето на цивилни цели, при што во нападите во регионот Донецк во изминативе 24 часа, еден цивил во селото Константинивка го загубил животот, а друг е повреден. Во целиот регион Донецк се повредени уште осум лица, соопшти шефот на Регионалната воена управа на Донецк, Вадим Флашкин.

Како што пренесува украинската државна новинска агенција ukrinform.net, во регионот од почетокот на инвазијата во февруари 2022 година, руската армија убила 1.868 цивили и повредила 4.589. Во оваа статистика не се вклучени Мариупол и Волноваха.

Во регионот Херсон во руските напади во изминатото деноноќие биле повредени четиримина цивили. Руските сили извршиле дури 47 гранатирања, вклучително и врз населени места, известува ukrinform.net.

Според Генералштабот на украинските вооружени сили, во изминатото деноноќие украинските војници убиле 1.130 руски војници. Во истиот период, собориле еден руски ловец-бомбардер Су-34. Во текот на викендот беа соборени вкупно четири руски борбени авиони.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Со хеликоптерска помош ренџери гасат пожар на Шара

На територијата на Национален Парк „Шар Планина" има активен пожар при што гори букова шума, ливади и меѓни стебла во приватни имоти, известуваат од Центарот за управување со кризи...