fbpx
Таг: топлотен бран

таг: топлотен бран

ИЈЗ со препораки како да се разладите на екстремна топлина

Иако изложувањето на сонце има значителни здравствени придобивки, за жал, со климатските промени, топлотните бранови се сѐ почеста појава и се подолги и потопли, а ризикот на човековото здравје рамномерно се зголемува, велат од Институтот за јавно здравје, давајќи препораки како луѓето да се разладат на екстремна топлина. Избегнување на изложување на сонце „Најважниот чекор е да се држите подалеку од...

Исхрана во топлотен бран: Јадете краставици, домати, лубеници, а избегнувајте месо

Во денови кога времето е топло како сега, се препорачува граѓаните да консумираат „лесни“ и квалитетни оброци, информираат во Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). Оттаму појаснуваат дека кога е топло, подобро е да се придржува до лесни, разновидни, добро избалансирани и редовни оброци, сочинети од сезонски намирници. Храната со висока содржина на вода, исто така ќе помогне да се...

ССНМ бара да нема прес-конференции на отворено додека трае топлотниот бран

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) денеска апелираше до политичките чинители во земјава да ги почитуваат актуелните препораки за заштита од топлотниот бран. Синдикатот потсети дека во услови на портокалово ниво на опасност од високите температури, Владата, меѓу другото, препорача да се избегнува престој на отворено во периодот од 11 до 17 часот, но дека самите владини...

АХВ: Заштитете ги и животните од високите температури

Во услови на високи надворешни температури Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) апелира да се води грижа и за домашните животни и милениците. Намалено консумирање на храна, зголемена потреба за вода, намалено производство на млеко и слаб прираст се дел од последиците врз здравјето на животните кои може да ги предизвикаат високите температури. „Висок процент влага и недоволна вентилација во...

ССНМ: Медиумите да преземат превентивни мерки за заштита при работа на медиумските работници на високи температури

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници апелира до одговорните лица во македонските медиуми да им овозможат соодветна заштита на своите вработени, посебно на оние новинари и медиумски работници кои мораат да известуваат на отворено. „Земјава според УХМР е во топлотен бран и влегува во портокалова фаза, која носи опасност од влошени временски услови кои носат значителен ризик по здравјето...

Од четврток уште попеколни температури

Под влијание на многу топла воздушна маса од југ, продолжува периодот на сончево и многу топло време, освен во недела кога во попладневните часови ќе има услови за изолирана нестабилност со пороен дожд и грмежи, соопшти УХМР. Дневната температура насекаде ќе биде над 30 Целзиусови степени, а наместа ќе надминува 40 степени. „Особено топло ќе биде од четврток до средината на...

Летово ќе биде пеколно, климатските промени си го наплатуваат данокот

Пеколни горештини и суша нè чекаат и ова лето, а климатските промени го наплатуваат данокот на невнимателност на човекот, како најодговорен за емисиите на стакленички гасови. Иако само што календарски започна, летото веќе го чувствуваме во полн замав, а заради високите температури во земјава веќе е прогласена и портокалова фаза на опасност. Жештините ќе се задржат и во следните...

Во Мека над 50 степени, починаа повеќе од 550 аџии

Најмалку 550 аџии починаа за време на овогодишниот аџилак во Мека, каде температурите се качиле и до 50 степени, пренесува Гардијан. Во споредба, претходната години биле регистрирани 240 починати лица. Од загинатите, 60 лица биле од Јордан, а 323 од Египет. Сите лица од Египет починале поради прекумерните температури, со исклучок на еден, кој загинал откако се здобил со сериозни повреди...

МОН: Учениците да имаат скратени часови поради високите температури

Основните училишта да работат со скратени наставни часови до крајот на учебната година поради високите температури кои ја зафатија државата, препорачува Министерството за образование и наука (МОН). Од министерството препорачуваат: основните училишта да продолжат да ја реализираат наставата со скратени наставни часови, притоа внимавајќи да се запази суштината на наставната материја која се изучува; училниците и другите простории кои се...

Достигнати се температурни рекорди на Алпите

Годинава, метеоролозите го забележаа најтоплиот септември на Алпите од почетокот на температурните записи, пренесува германската агенција ДПА. Резултатите ги објавуваат Германската метеоролошка служба, ГеоСвер Австрија и МетеоСвис во тековното издание на нивна заедничка публикациска серија. На почетокот на август, има и рекордни врнежи во Јужна Австрија и соседните алпски региони на Италија и Словенија кои доведоа до поплави. Има и неколкудневни...

Д-р Шушлевска: Глобалното затоплување ќе го смени целокупниот начин на живеење

Екстремни температури, пожари, поплави, огромни температурни разлики кои се менуваат за само 24 часа се само дел од работите на кои сведочиме, а се дел од климатските промени со кои се соочува светот, нешто што со текот на времето треба да стане „новото нормално“, нешто на што луѓето треба да се прилагодат, но и да ги знаат евентуалните последици...

Топлотниот бран во Европа не би се случил ако не беа климатските промени

Климатските промени влијаат на појавата на топлотни бранови, кои последниот месец ја зафатија Европа, Северна Америка и Кина, пишуваат во својот нов извештај, од од Светската временска атрибуција, која претставува соработка на меѓународни климатолози. Во анализата се посочува дека без влијанието на климатските промени, топлотниот бран во Европа и Северна Америка би бил „речиси невозможен“. Во Кина, пак, климатските промени...

Mерките и препораките за заштита на граѓаните од топлотниот бран ќе важат денеска и утре

Владата ја разгледа Информацијата од Министерството за здравство за високите температури и усвои мерки и препораки за овие два дена, односно за денеска и утре. Продолжуваат да важат мерките и препораките кои беа донесени и претходно. Владата препорачува: • Ослободување од работни обврски на најранливите групи население, како што се: бремените жени и лица на возраст над 60 години; • Во установите...

Во период на топлотен бран, собната температура треба да биде 25 степени

Идеална собна температура во текот на денот е 21 степени Целзиусови, а во текот на ноќта 18. Но, во период на топлотни бранови најдобро е собната температура да се одржува на околу 25 степени, посочуваат одговорните во Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). Овие денови времето е многу топло, а за денеска се најавува дневна максимална температура од 40 степени...

Пијте вода и туширајте се пред спиење, ИЈЗ со препораки за топлите ноќи

Испијте најмалку една чаша вода пред спиење и чувајте во ваша близина вода во текот на ноќта, а за спиење изберете широка и памучна облека. Ова се дел од препораките за граѓаните што денеска ги објави Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), заради жешкото време и високите температури. „Во жешките ноќи, нашето тело станува тешко да го најде топлинскиот баланс и...

Meдитеранот станува вистинска жешка точка, температурaтa надминува 40 степени

Грчките лета во минатото, биле идеални за посетителите на плажа, со максимални температури од 33 степени целзиусови. Но, топлотните бранови стануваат сè почести од доцните педесетти години и овој тренд од година в година се забрзува, пренесува Екатимерини. Одговорот за ова е едноставен, иако многумина упорно го негираат - климатските промени, предизвикани од човековата активност. Климатолозите го нарекуваат Медитеранот „жариште“ затоа што...

Грција се соочува со најтоплиот јулски викенд во последните 50 години

Грција се соочува со најтоплиот јулски викенд во последните 50 години, велат синоптичарите, додека во земјата беснеат голем број шумски пожари, пишува Гардијан.  Продолжениот топлотен бран се очекува да трае до следната недела. Министерствата издадоа апел и совети до луѓето да работат од дома, каде што е тоа можно, и да не излегуваат непотребно. Поради исклучително високите температури и клучните...

Казни од 1.500 до 2.000 евра за движење во шуми за време на топлотниот бран

Казни од 1.500 до 2.000 евра ќе биде изречена на лицата кои нема да ја почитуваат делумната забрана за движење во шуми и шумско земјиште, поради високите температури, информираат од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Министерството по барање на ЈП „Национални шуми“, даде согласност за воведување на делумна забрана за движење во шумите и шумското земјиште. Ваквата согласност се...

Да се избегнува непотребно полевање бавчи и перење автомобили – апел од скопски „Водовод“

Да се избегнува непотребно трошење на водата за полевање зеленило, бавчи и ниви, за перење автомобили, за полнење на базени, но и спречување на злоупотребата преку дивите приклучоци, апелираат од ЈП „Водовод и канализација“. „Врз основа на податоците на Управата за хидрометеоролошки работи од каде се најавуваат високи температури кои деновиве достигнуваат и над 40 степени, како и податоците на...

Хронично болните нема да бидат ослободени од работа поради топлотниот бран, можат да земат боледување

Засега Министерството за здравство нема да предложи хронично болните лица да бидат ослободени од работните обврски, поради топлотниот бран што ја зафати Европа, но и светот. Од Министерството за здравство за Мета.мк велат дека на последната владина седница, завчера, биле усвоени сетот препораки за заштита на граѓаните од енормно високите температури и портокаловата фаза во која се наоѓа земјава, но...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...