fbpx
Таг: Teuta Arifi

таг: Teuta Arifi

Вистиномер: Не е точно дека новиот водовод во Тетово носи повеќе штета, отколку корист

Во продолжение ја пренесуваме анализата на „Вистиномер“ на изјавата на тетовскиот градоначалник за новиот водовод во Тетово: Градоначалникот на Општина Тетово, Биљал Касами, пред медиумите даде невистината изјава во која вели дека проектот за Лешнички водовод е катастрофален и носи повеќе штета, отколку корист. Ми приложија од ЈКП дека се осум проблематични точки на целиот довод на цевката од Лешница до...

Пожарот во тетовскиот ковид-центар е изгаснат, градоначалничката Арфи изрази жалење за пациентите

Пожарот во тетовскиот ковид-центар е изгасен по реакцијата на противпожарните единици, информираат новинарите на Порталб.мк. Градоначалничката на Тетово Теута Арифи од местото на настанот изјави дека според нејзините информации пожарот избил околу 21 часот и се проширил со голема брзина, а пожарникарите интервенирале веднаш. Арифи изрази жалење за пациентите кои во моментот на избивање на пожарот се наоѓаа во ковид центарот. Сè...

Порталб: Започна изградбата на водоводната мрежа во Населбата 146 во Тетово, се очекува да заврши по изборите

Привршува неколкугодишното чекање на жители од Населбата 146 во Тетово да добијат вода за пиење. Три седмици пред почетокот на изборната кампања на 17 октомври по многу одложувања, започна изградбата на водоводната мрежа. Проектот е во вредност од 30 милиони денари, при што 13 милиони денари се од Министерството за животна средина и просторно планирање, а останатите од Општина...

Порталб: Во Тетово нема вода, Општината не го реши проблемот – граѓаните подготвуваат тужби

Центарот на Тетово и некои градски населби, веќе неколку денови се соочуваат со недостиг и повремени прекини на снабдување со вода. Истото го потврдија и од Јавното комунално претпријатие (ЈКП) Тетово на нивната Фејсбук страница, при што велат дека работат на проблемот, но вода сé уште нема, пишува Порталб.мк. Недостигот на вода ги фрустрира граѓаните затоа што сме среде лето,...

„Порталб.мк“: Во Тетово, булеварот „Илирија“ никако да се заврши за да добие „европски“ изглед

Булеварот „Илирија“ уште не е реализиран во ветената форма пред четири години, иако според градоначалничката на Тетово, Теута Арифии овој проект е при крај. Новинарот на Порталб.мк во четвртокот беше на терен и го утврди недостатокот на фонтани за вода за пиење, метални држачи за дрвја, некои контејнери за отпадоци и LED осветлување за дрвените клупи. Зошто истото не...

Стадионот на кој Али Ахмети го подигна трофејот е во мизерна состојба, Арифи три пати вети реконструкција

Со скршени стакла, отпадоци и натписи кои му даваат неатрактивен изглед, вака изгледа денес градскиот стадион во Тетово, чија реконструкција беше ветена во 2013 година од актуелната градоначалничка на Тетово, Теута Арифи, која истото ветување го повтори и во предизборната кампања од 2017 година. Оптимизмот на Арифи дека ветувањето ќе се реализира не опадна ниту во последните четири месеци...

Порталб: Теута Арифи не го исполни ветувањето „Тетово без дупки“

Една од главните активности на кампањата за 2013 година на актуелната градоначалничка на Тетово, Теута Арифи, беше обележување на дупките во Тетово, со што иронизираше со поранешниот градоначалник на оваа општина. Денес, иако сме во осмата година од нејзиниот мандат, камерата на Порталб сними дупки и пукнатини на улиците во седумте главни населби околу центарот на градот, пишува Порталб.мк. Нерегулирани...

Порталб: Прифатени 7 жалби против Општина Тетово за информации од јавен карактер

Агенцијата за слободен пристап до информации од јавен карактер усвои одлука со која се потврдува дека Општина Тетово постапила незаконски против барањата на редакцијата на Порталб.мк. Се работи за 7 барања за информации, за кои Агенцијата бара од Општина Тетово што побрзо да ѝ одговори на редакцијата на Порталб.мк. Иако за време на предизборната кампања, градоначалничката на Тетово редовно ветуваше...

Порталб: По најавите за протести, Теута Арифи најавува промена на цените за јавниот превоз во Тетово (инфографик)

Три дена откако студентите и студентските организации од Тетово најавија протести и го искажаа својот револт поради фактот дека во ценовникот за јавен превоз немаше ставка со која се предвидени олеснување на цените за младите, туку само за јавната администрација, градоначалничката Теута Арифи, оствари средба со претседателот на Студентскиот парламент во УЈИЕ, Агрон Демири, по што Арифи изјави дека...

Тетово добива градски превоз – пет автобуси ќе сообраќаат на три градски линии

Преку Проектот за подобрување на општински услуги кое Министерството за финансии го спроведува заедно со Светска банка, Општина Тетово набави пет автобуси за градски превоз во вкупна вредност од 720.000 евра. Со ова, Тетово за првпат добива јавен превоз во градот со воведување на три градски линии. На настанот за примопредвање на автобусите присуствуваа министерот за финансии Фатмир Бесими и...

Порталб: Се смируваат тензиите помеѓу пожарникарите и Општина Тетово, се чека понеделник

По двата протеста на тетовските пожарникари и предупредувањето за порадикални протести доколку не бидат поканети на средба, тие вчера беа повикани на разговори во Општина Тетово, извести Порталб.мк. Горан Ристевски, претседател на гранковиот синдикат при Независниот синдикат на државната администрација, по состанокот, за Порталб.мк рече дека градоначалничката Арифи ги прифатила сите нивни барања, меѓутоа, колку ќе се стои на тоа,...

Изградбата на училиштето во Мала Речица се очекува да заврши пред локалните избори догодина

Училиштето во Мала Речица што градоначалничката на Тетово го ветува речиси 9 години, почна да се гради 13 дена пред парламентарните избори што се одржаа оваа година, а предвидено е да биде завршено во јуни 2021 година, додека локалните избори треба да се одржат во октомври 2021 година, пишува Порталб.мк. Екипата на Порталб.мк беше на локацијата во Мала Речица каде...

Ниту еден од поканетите лидери на албанските политички партии не дојде на средбата кај Ахмети

Поканата на претседателот на ДУИ, Али Ахмети, лидерите на албанските политички партии да ја одбележат со заедничка средба 19-годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, беше неуспешна, бидејќи не се појави ниту еден лидер на албанските партии што влегоа во новиот состав на парламентот. Али Ахмети со Теута Арифи и Артан Груби во хотелот „Парк“ во Скопје беа само...

Осум години празни ветувања за изградба на основно училиште во Мала Речица

Цели осум години беше ветувано, а договорот е потпишан само пред еден месец, додека работите за изградба на основното училиште во Мала Речица сè уште не се ниту почнати. Во договорот јасно стои дека работите треба да бидат завршени во рок од 11 месеци од денот кога ќе започнат, меѓутоа тој ден не е прецизиран. Државниот секретар во Министерството...

Општина Тетово незаконски ги криела податоците за работата на инспекторатот

Агенцијата за слободен пристап до информациите од јавен карактер донесе одлука со која ја усвои жалбата на редакцијата на „Порталб.мк“ која во декември 2018, според Законот за слободен пристап до информациите од јавен карактер, побара информации во врска со работата, структурата и деталите на вработените во Општинскиот инспекторат. И покрај ветувањата за транспарентност од страна на градоначалничката Теута Арифи, Општина...

Општина Тетово не ги спроведе мерките за загадениот воздух кои самата ги изготви

„Стратегијата на Општина Тетово против загадениот воздух”, која содржи вкупно 22 точки, беше изготвена во времето кога Тетово се наоѓаше на листата на најзагадените градови во светот, поминаа речиси четири години, но никогаш не се реализираше целосно, пишува „Порталб.мк“. Жителите на Тетово само последните недели вдишуваат воздух што е од четири до осум пати позагаден од дозволеното. Не повеќе од пред...

Патот од Тетово – Попова Шапка се реконструира, а за иднината на ски-центарот ќе се знае до 20 октомври

Интензивно се работи на реконструкција на патот од Тетово - Попова Шапка, а се очекува до крајот на септември оваа делница долга 18,2 километри да биде целосно реконструирана. Ова беше истакнато од министерот за економија Крешник Бектеши кој заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Зоран Китанов и градоначалничката на Општина...

Депонијата кај ромската населба во Тетово „расте“, од општината велат дека ја чистат

Сè уште не е расчистена дивата депонија кај ромската населба во Тетово, која со година е ѓубриште. Од Општина Тетово велат дека депонијата ја чистат, но дека повторно се загадува од Ромите кои работат со отпад, пренесува „Порталб“. Жителите од оваа населба се жалат бидејќи од депонијата се шири многу лоша миризба и постои ризик од ширење на некоја болест....

Треба многу работа за да се среди сообраќајниот хаос во Тетово 

Во текот на 2018 година во Тетово се регистрирани вкупно 39.026 возила со тетовски регистарски таблички. Со население од околу 200.000 жители, сегашната патна мрежа е несоодветна за овие бројки, што може да се забележи од преоптоварениот сообраќај, пренесува „Порталб.мк“. Сообраќајниот хаос во Тетово е проблем со кој граѓаните се соочуваат секојдневно, долги колони, голем број несреќи, оштетување на патот,...

Движење Беса: Срамот на Теута Арифи не го покриваат ни чадори

Младинскиот форум на Движењето Беса денеска во Тетово изведе герила-акција и постави чадори на дупки на улиците и на дивата депонија на влезот на Тетово. Со тоа го изразија своето негодување за владеењето на градоначалничката Теута Арифи. - Иако знаеме дека пропаднатите и срамни политики на градоначалничката на Општина Тетово, госпоѓа Теута Арифи, не може да ги покрие ништо, ние, Младинскиот...

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....