fbpx
Таг: СВР Охрид

таг: СВР Охрид

Мешани патроли од родители и полицајци ги посетија местата каде што излегуваат младите во Охрид и Струга

Во периодот  од 16 до 18 јули од 22 до 02 часот, СВР Охрид, на подрачјето на Охрид и на Струга, спроведе превентивна кампања „Соседска патрола“, информираат од СВР Охрид. „Мешани патроли составени од полициски службеници од Отсекот за превенција, претставници од Советот на родители во основните училишта, од Секторот за образование при локалната самоуправа во Охрид, извршија превентивна обиколка...

ДИЖС поднесе кривична пријава до ОЈО за палење трски и насипување шут во Охридското Езеро во струшко

Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) во соработка со Одделението за внатрешни работи (ОВР) Струга поднесе кривична пријава до надлежното Јавно обвинителство за лице што ангажирало градежна механизација за насипување и рамнење на дел од крајбрежјето со шут и земја во Охридското езеро во Струшко. „На локацијата исто така беа забележани и траги од опожарена трска. Овие активности резултираат со...

Директорот на Центарот за јавно здравје – Охрид апелира да престане објавувањето на списоци со ковид пациенти

Од ден на ден сѐ поголемиот број на новозаболени со ковид-19 не е единствениот проблем со кој се соочуваат охриѓани кога станува збор за пандемијата. Имено, од неодамна по социјалните мрежи кружат списоци со лични податоци наводно на пациенти заразени од ковид-19 од градот, што поттикна бурна дебата по социјалните мрежи, но и медиумите. Директорот на охридскиот Центар за јавно...

Браќата Усеини сами се пријавиле во охридската полиција

Нефи Усеини и неговиот брат денеска сами се пријавиле во охридската полиција откако судот им изрече мерка притвор во траење од осум дена за инцидентот што се случи минатата недела, потврдија од СВР Охрид за „Мета.мк“. Претходно полицијата не можеше да им влезе во трага откако браќата добија кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „насилство“...

Нема потерница за браќата Усеини кои се во бегство

Полицијата не може да им влезе во траг на Нефи Усеини и неговиот брат кои се обвинети за напад врз нивниот сограѓанин, Спире Топалоски. Засега, министерството за внатрешни работи во делот за потраги нема објавено податоци за распишана домашна или меѓународна потрага по браќата Усеини. Прехтходно СВР Охрид поднесе кривична пријава до надлежното Јавно обвинителство против Нефи Усеини и неговиот брат...

СВР Охрид поднесе кривична пријава за насилство против Нефи Усеини

Охридската полиција поднесе кривична пријава до надлежното Јавно обвинителство против Нефи Усеини и неговиот брат од Охрид. Како што информираат од СВР Охрид, пријавата за Н.У.(45) и И.У.(48) е поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „насилство“ и „неовластено држење на оружје или распрскувачки матeријали“. По наредба на Јавен обвинител, СВР Охрид синоќа изврши претрес во домовите на пријавените. Прехтодно...

СВР Охрид од денеска со засилени контроли на сите излетнички места

Од денеска, како и во текот на викендот, се до вторник, до завршување на велигденските празнични денови, СВР Охрид ќе прави засилени контроли на сите паркови, излетнички места, места за рекреација во националните паркови и шуми, во викенд-населбите, како и во верските храмови. „Засилените мерки за контрола на парковите, излетничките места и викенд-населбите почнуваат од денеска во 16 часот и...

Скопјанец позитивен на корона вирусот непречено си се шетал низ Охрид

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 44-годишниот Д.А. од Скопје. - На 13-ти март 2020 година, кога од Австрија пристигнал во Република Македонија, тој потпишал изјава за самоизолација, која ја прекршил на 20.03.2020 година, кога во Скопје се упатил во болничка установа со...

Новиот министер Чулев назначи 12 раководители во МВР, проблематичен изборот за СВР Скопје

Новиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев назначи 12 раководители во МВР, како и дополнителни заменици раководители. Во јавноста негативно одекна веста за назначувањето на Ристо Ставревски за прв човек на СВР Скопје, којшто предизвика несогласување меѓу техничкиот министер Чулев и дополнителната заменик министерка Славјанка Петровска. Токму Ристо Ставревски беше сведок во случајот „Тенк“ на СЈО, во кој поранешната...

Електричните тротинети ќе го менуваат Законот за безбедност на сообраќајот

Расте интересот за користење на електричните тротинети во земјава, а заедно со него и грижата поради фактот што овие превозни средства не се нормативно регулирани и не се воспоставени стандарди за безбедност и за овој вид учесници во сообраќајот. Покрај навалата од вакви превозни средства во Скопје, и во Охрид електричните тротинети летово се хит во градот и истите...

Издадени 16 прекршочни платни налози на превозници од Охрид, Струга и Кичево

Вчера на целото подрачје на СВР Охрид, биле  извршени зајакнати акциски контроли во сообраќајот посебно насочени кон возила кои вршат јавен превоз на патници, информираат од таму. „Притоа, полициските службеници контролираа вкупно 111 моторни возила (Охрид-25, Струга-13, Кичево-60 и Дебар-13) од кои, на дополнителен преглед во станиците за технички преглед упатени се вкупно 46 возила кои вршат јавен превоз на...

Полицијата спречи самоубиство на жена која сакала да скокне од зграда во Охрид

Екипа на охридската полиција утрово спречила самоубиство на 41-годишна жена, која сакала да скокне од петтиот кат на зграда во Охрид. Како што соопшти СВР Охрид, полициската акција траела околу еден час, во зграда во изградба на крстосницата од улиците Туристичка и Абас Амин, по што жената безбедно била спуштена до приземјето на зградата и предадена на екипа на итната...

Полицијата заплени 40 килограми марихуана и уапси две лица во Охрид

Секторот за внатрешни работи Охрид и криминалистичката полициија на Министерството за внатрешни работи вчера во координирана акција откриле и заплениле 40 килограми марихуана, во близина на автокампот „Андон Дуков“ во Охрид. За време на акцијата полициските екипи извршиле претрес во метална барака на нива во близина на кампот, каде затекнале две лица од Охрид. На местото биле откриени и четири...

Експлозија и пожар во стан во Охрид, еден повреден, седум автомобили оштетени

Едно лице било потешко повредено во експлозија што вчера во 22.24 часот се случила во стан на улицата Сатеска во Охрид, соопшти денеска полицијата. Како што информираат од СВР Охрид, од експлозијата, која најверојатно била предизвикана од плинска боца, дошло до пожар, кој бргу ја зафатил покуќнината и почнал да се шири низ собите. Сопственикот на станот со тешки повреди...

Голема тепачка на плажата Горица во Охрид, петмина се повредени

Во голема тепачка што се случила на охридската плажа Горица претпладнево, најмалку пет луѓе се повредени, а седуммина се приведени, информира СВР Охрид. Инцидентот се случил во 10.50 часот. Според официјалното соопштение, најверојатно поради меѓусебни недоразбирања кои траeле подолг период, првин дошло до пресметка меѓу две помали групи. Набргу стигнале полицајци кои интервенирале, но тогаш пристигнале уште пет лица со...

Скопјанец осомничен за серија кражби од возила во Охрид

Секторот за внатрешни работи Охрид поднел кривична пријава против 30-годишниот Д.Д. од Скопје поради основан сомнеж дека извршил серија кражби во автомобили на туристички локации во Охрид. Полицијата го сомничи скопјанецот дека користејќи соодветен алат и физичка сила провалувал во автомобили, сопственост на македонски и на странски државјани, од кои одземал пари, лаптоп-компјутери, хард-дискови, видеокамери, облека, обувки, сувенири, спортска опрема,...

Измамник од Неготино во Охрид посредувал и нудел вработување во Германија

СВР од Охрид поднесе кривична пријава против Д.К. (27) од Неготино, за кого се сомнева дека извршил измама, соопшти портпаролот на секторот, Стефан Димоски. Пријавениот, во периодот од февруари до мај минатата година, со намера за себе да прибави противправна имотна корист, ги довел во заблуда Ј.С. и З.Р., двајцата од Охрид. Најнапред објавил оглас на „Реклама 5“, по што лажно прикажувал факти дека...

Двајца скопјани осомничени за серија кражби во цркви во Охридско

Секторот за внатрешни работи Охрид поднесе кривични пријави против две лица од Скопје, кои се товарат за серија кражби во цркви во неколку охридски села. Според полицијата, осомничените ги извршиле кражбите во периодот од минатото лето до средината на февруари оваа година. Против нив е поднесена кривична пријава за пет тешки кражби и за два обида за тешки кражби. Осомничените, според полицијата, ги извршиле кражабите...

Запалено возило во Охрид, полицијата трага по сторителот

Охридската полиција трага по сторител кој ноќеска, околу 1 часот, запалил автомобил, марка „голф“, на улицата Климентов универзитет во градот, соопштија од Секторот за внатреши работи Охрид. „Од увидот на местото на настанот, извршен по овластување на јавен обвинител, констатирано е дека од предизвиканиот оган, запален е задниот дел на возилото, целосно е оштетено задното стакло, задната клупа, задното седиште,...

Кривична пријава за жител на Октиси поради сторен грабеж

Полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против И.Ш. (41) од струшкото село Октиси, поради основан сомнеж дека сторил тешка кражба. Како што соопшти СВР Охрид, И.Ш. казненото дело го сторил на 26 февруари, нешто пред полноќ, кога, со намера да се стекне противправна имотна корист, насилно влегол во продавницата за железарија „Етко 2015“ во струшкото село Октиси. Пријавениот, со употреба на алат,...

Задутре започнува меѓународниот филмски фестивал „Cinedays“

Mеѓународниот фестивал на европски филм „Cinedays“, под слоганот „Од високо подобро се гледа“, ќе се одржи од 7 до 14 овој месец на повеќе локации низ Скопје - на...