fbpx
Таг: СВР Охрид

таг: СВР Охрид

СВР – Охрид организираше трибина за справување со мигранти

СВР - Охрид организираше трибина на тема „Криумчарење и справување со мигранти“, која имаше цел да ја подигне јавната свест кај јавните превозници, но и кај граѓаните за опасностите од овој криминал, како и да ги подобри нивните способности и поблиску да ги запознае со начините и со методите на дејствување на мигрантите и на криумчарите. Акцент бил ставен на потребата од...

Судија од Охрид осомничен за примање поткуп

Секторот за внатрешни работи Охрид поднел кривична пријава против 56-годишниот Р.С., судија во Основниот суд Охрид, поради постоење основан сомнеж дека примил поткуп. Според полициските информации, осомничениот судија, кој постапувал по граѓански предмет, на 25 јануари годинава од вработен во локална фирма, која била тужена странка во случајот, побарал и примил поткуп од 5.000 денари за да пресуди во корист...

Контраспин: Џафери спинува и за пцостите и за нормите од кодексот

Талат Џафери јасно кажува дека не го интересира што мисли јавноста, туку што мисли тој, а тој мисли дека не прекршил ниту една норма кога на службеници грубо им...