fbpx
Таг: субвенции

таг: субвенции

Мета факт: Пецаков не субвенционира курсеви по информатика, англиски и математика за студенти и невработени со ниски примања

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, во својата предизборна програма пред локалните избори од 2021 година, насловена како „За Охрид гарантираме, создади нова иднина“, вети дека студентите и невработените лица ќе добијат субвенции за курсеви по информатика, математика и англиски јазик. Конкретно, на ова предизборно ветување, иако е модифицирано, во моментов не се работи, односно невработени и студенти не користат...

Државата со закон ќе покрива дел од трошоците за печатење и дистрибуција на весниците

Владата на вчерашната седница го утврди текстот на Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за медиуми и го испрати на усвојување до Собранието. Меѓу клучните цели на измените и дополнувањата е поддршката на националните весници. Владата и досега ги поддржуваше печатените медиуми преку донесување Програма за поддршка за печатење и дистрибуција на печатените медиуми, но, со предлог законот...

Ќе се доделат над 7.000 ваучери за инвертер клими за зголемување на енергетската ефикасност

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска информираше за мерката која ќе се спроведува од страна на Министерството за економија која предвидува доделување на потврда - ваучер за купување и вградување високоефикасни инвертер клима уреди, со цел да се зголеми енергетската ефикасност во домовите и да се заштеди електрична енергија. За оваа мерка за 2024 година предвидени се 4,1 милиони евра...

Субвенциите за ЈСП изгласани, автобусите се враќаат на улиците

По целодневно натегање меѓу советниците во Град Скопје, попладнево сепак беа усвоени субвенциите од 11 милиони евра за ЈСП Скопје. Со ова завршува голготата со јавниот превоз и градските автобуси продолжуваат да сообраќаат. Откако првично субвенциите не беа изгласани, бидејќи советничката група на ВМРО-ДПМНЕ се противеше на одлуката, дојдоа советници од другите политички партии кои не беа присутни на првата...

Бугарија ќе распредели 70 милиони лева од приходите на „Лукоил“ на ранливите групи

Руската компаниија „Лукоил“ наскоро треба да уплати близу 70 милиони лева во бугарскиот државен буџет. Тие пари ќе значат старт на државните програми за компензирање на транспортните трошоци на населението, односно овие пари ќе се распределат меѓу семејства со деца од ранливите групи, пишува бугарскиот онлајн-медиум mediapool.bg. Всушност, станува збор за разликата во цената меѓу руската сурова нафта „Уларс“, која...

Мета факт: Младите не добија посебна квота за субвенции за велосипеди во Општина Центар

Скопската општина Центар до денес нема воведено посебна квота за млади до 29 години во рамките на редовните повици за субвенционирање на велосипеди и електрични тротинети кои ги објавува за граѓаните на оваа општина секоја година. Градоначалникот на општина Центар, Горан Герасимовски во предизборната програма пред локалните избори во 2021 година вети субвенционирање на еколошки превоз за младите, но...

Студентите ќе добиваат ваучери од државата за меѓуградски превоз

Студентите се најдоа меѓу ранливите категории граѓани за кои се наменети новите антикризни мерки што денеска ги најави премиерот Димитар Ковачевски. Станува збор за деветтиот пакет антикризни мерки во вредност од 662 милиони евра, кој денеска беше усвоен на владина седница. Мерките кои ги засегаат студентите се однесуваат на оние кои студираат надвор од местото на живеење. Како што соопштија од Владата,...

ЈСП ќе добие дополнителни субвенции, советниците на ВМРО-ДПМНЕ бесни

Со многу кавги и префрлувања помина денешната седница на Советот на Град Скопје, на кој на крајот беа усвоени дополнителните субвенции за ЈСП-Скопје во висина од 110 милиони денари. Со 24 советници коишто гласаа „ЗА“ и двајца против, Советот на Град Скопје попладнево ја донесe одлуката за субвенции. Од ВМРО-ДПМНЕ, чии советници денеска присуствуваа на седницата и не гласаа за...

Укинатите патнички возови кон Битола ќе се вратат во функција, ама не се знае кога

Стружните служби во Железници на РСМ-Транспорт интензивно работат на редовно одржување на возните средства, за што побрзо да се вратат во функција укинатите возови од Скопје кон Битола, Кичево, Табановце и Кочани. Ова е одговорот што Мета.мк го доби од раководството на државната компанија откако на 25 октомври беа укинати по два воза дневно на релацијата Скопје-Битола-Скопје. И додека негативните...

ЈСП со обвинување до градските советници и до владата – бараат субвенции и нови автобуси

Советот на град Скопје да изгласа одлука за дополнителни субвенции за нормално функционирање на јавниот превоз и за набавка на нови автобуси. Оваа порака денеска ја упати директорот на ЈСП-Скопје, Крсте Петревски. Тој ги критикуваше советниците на ВМРО-ДПМНЕ во Советот на град Скопје, но и македонската влада. Петревски изјави дека втора година по ред, советниците во Советот на Град Скопје...

На Скопје му се заканува прекин на јавниот превоз, ЈСП не доби нови субвенции

Ќе има ли повторно застој во скопскиот јавен превоз и неисплатени плати на вработените во ЈСП-Скопје? Советот на Град Скопје денеска не ја усвои одлуката за издвојување на дополнителни субвенции за ЈСП во висина од 110 милиони денари, поради тоа што советниците на ВМРО-ДПМНЕ иако беа присутни на седницата, не гласаа за оваа одлука и овозможија истата да не...

Наместо електронско поднесување, Град Скопје бара нотарска изјава за субвенции за велосипеди

Изјава заверена на нотар бара Градот Скопје за лицата кои годинава аплицираат за да добијат субвенција за купување велосипед. Ова не било практика во последниве години, туку се воведува од годинава. Големи реакции за ова можат да се видат од скопјани на социјалните мрежи, каде граѓаните реагираат дека наместо да се воведуваат електронски апликации, се оди чекор наназад, па...

„Шорткат“: Хартиени, наместо електронски пријави за субвенции за велосипед во Скопје

Во време на дигитализација, кога услугите за граѓаните претежно треба да бидат достапни електронски, Градот Скопје бара документите за поднесување субвенција за велосипед да се поднесуваат во хартиена форма, во архивата, а дополнително, да одат на нотар да заверат изјава. Дали и колку е оправдано институциите да се враќаат назад во процесот, кога веќе постои можност за дигитална апликација,...

Земјоделците можат да аплицираат за субвенции за мали земјоделски стопанства

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) ги повикува земјоделците навремено да аплицираат за директни плаќања за мали земјоделски стопанства дефинирани според историски плаќања за претходните три години. Корисници на оваа мерка се земјоделски стопанства, кои се корисници по програмите за финансиска поддршка во земјоделството за 2020, 2021 и 2022 година и истите не се корисници на останатите подмерки. Како што...

Приштина ќе плаќа по 50 евра месечно на луѓе што ќе вдомат улично куче

Откако пред два дена во центарот на Приштина улични кучиња искасаа двегодишно дете по лицето, градоначалникот Перпарим Рама одлучи да започне акција за отстранување на кучињата скитници од улица и нивно испраќање во прифатилишта со лиценца од косовската Агенција за ветеринарство и храна (АВУК), каде што ќе бидат соодветно третирани и потоа подготвени за посвојување, пренесоа косовските медиуми. Исто така,...

Наскоро ортофото снимање на земјоделските површини на целата територија на земјава

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска го потпиша Договорот со МГГП С.А. од Полска, за ново ортофото снимање на земјоделските површини на целата територија на земјава. Снимањето ќе почне овој месец. Ортофото картите изработени од новото аерофотограметриско снимање ќе бидат основен извор на геопросторни информации, кои ќе ја дадат моменталната слика на терен. Нивното значење е...

Околу 16.000 тутунопроизводители ги добија парите за ланската реколта

Субвенциите за тутунот од реколтата за 2022 година денеска се исплатени на околу 16.000 тутунопроизводители, на нивните сметки се префрлени вкупно 26,3 милиони евра, соопшти премиерот Димитар Ковачевски. „Во услови на најголема криза, државата обезбеди највисока рекордна цена на тутунот и дополнителна субвенција, со што оваа година имаме рекордни резултати во производството на тутун. Ова се пари, кои значат директна...

Објавени повици за доделување субвенции за фотонапонски централи, ПВЦ-прозорци и сончеви колектори

Министерството за економија годинава првпат ќе дава субвенции до 80.000 денари за вградување фотонапонски централи во домаќинствата, а ќе продолжи со поддршката на граѓаните и преку субвенциите за ПВЦ прозорци до 20.000 денари по домаќинство и за сончеви колектори до 15.000 денари. Министерот за економија Крешник Бектеши вели дека буџетот за оваа намена година не е скратен, туку напротив, зголемен...

Визер и Луфтханза ќе воведат летови кон Франкфурт, Штутгарт, Љубљана, Луксембург и Салцбург

Владата склучи договор со авиокомпаниите Визер и Луфтханза за финансиска поддршка за воведување на нови авионски линии од македонските аеродроми, кои се пријавија на мартовскиот јавен повик за доделување субвенции. Германската авиокомпанија ќе започне да сообраќа меѓу Скопје и Франкфурт од 23 април, и тоа 10 пати неделно, за што ќе добие субвенции од државата. Визер ќе добие финансиска поддршка...

Само „Визер“ и „Луфтханза“ побарале субвенции за нови авионски линии од Скопје и Охрид

Авиокомпаниите „Визер“ и „Луфтханза“ се единствените што се јавиле на повикот на македонското Министерство за транспорт и врски за финансиска поддршка за воведување нови авиолинии, соопшти министерството. Отворањето на барањата за финансиска поддршка за воведување нови авиолинии од двата аеродроми, Меѓународниот аеродром Скопје и аеродромот Св. Апостол Павле во Охрид се случило денеска во просториите на министерството. Јавниот повик траеше...

Камерите кои треба да ловат сообраќајни прекршоци не се во функција

Камерите кои се поставуваат на скопските сообраќајници, а кои се дел од проектот „Безбеден град“ сè уште не се во функција. Објавата што ја анализираме манипулира и непотребно крева...