fbpx
Таг: соработка

таг: соработка

Шахпаска – Галовеј: Ја интензивираме соработката со Велика Британија, положбата на Ромите е приоритет

Министерката за труд и социјална работа, Јагода Шахпаска, денеска одржа средба со амбасадорката на Обединетото Кралство во нашата земја, Рејчел Галовеј. На средбата министерката и амбасадорката разговараа за тековните проекти на Министерството, со посебен акцент на проектите кои се однесуваат за помош и реинтеграција на Ромите во време на ковид-криза. „Успешно ја реализираме втората фаза на Програмата РОМАКТЕД, 2021-2024 година. Зајакнување...

Заев-Варвициотис: Стратешка цел на двете земји е поскоро да се започнат пристапните преговори со ЕУ

Премиерот Зоран Заев денеска го прими алтернативниот министер за надворешни работи на Грција задолжен за европски прашања, Милтиадис Варвициотис, кој е во работна посета на нашата земја, информираат од Владата на РСМ. Премиерот Заев им посакал добредојде на алтернативниот министер за надворешни работи на Грција задолжен за европски прашања Варвициотис и на членовите на неговата делегација и истакнал дека нивната...

Склучен Меморандум за соработка меѓу Народната банка и Економскиот факултет – Скопје при УКИМ

Народната банка и Економскиот факултет – Скопје при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје ја засилуваат соработката со заеднички вложувања во истражувањата и во натамошен квалитетен кадар во економската сфера, подготвен за предизвиците на новото ковид и пост-ковид време, информираат од Народна банка. Соработката ќе се остварува и при конципирањето нови студиски програми, со активна вклученост на Народната банка...

Османи на средба со Чавушоглу на маргините од состанокот на ПСЈИЕ

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оствари билатерална средба со министерот за надворешни работи на Република Турција, Мевлут Чавушоглу, на маргините на состанокот на министрите за надворешни работи, учесници во Процесот за соработка на Југоисточна Европа (ПСЈИЕ), кој се одржува во Анталија, Турција. Министрите заклучија дека двете земји негуваат долго и блиско пријателство, без никакви отворени прашања, а како сојузници...

Царовска: Договорена е соработка за средно стручно образование со училишта од Истанбул

Министерката за образование и наука Мила Царовска и другите претставници на делегацијата како дел од официјалната посета на Турција денеска посетија неколку средни стручни училишта во Истанбул, како и природно математичката гимназија која е една од најдобрите училишта во државата. При посетата, договорена е соработка во делот на јакнење на средното стручно образование преку обука на наставен кадар, размена на...

По и пред бугарските избори: Повеќе реализам и внимателност

Слави Трифонов на основачкото собрание на „Има таков народ“ на 16 февруари 2020 година. Фото: Tnvsjk2013/Викимедија комонс. Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
Веќе е извесно дека мартовските парламентарни избори во Бугарија нема да донесат политичка влада. Во новиот фрагментиран парламент значајно ослабеа позициите на владејачката ГЕРБ на премиерот Борисов (иако сѐ уште прва) и опозициската Бугарската социјалистичка партија (БСП), која падна на трето место. Новата анти-естаблишмент партија „Има таков народ“ изненадувачки го доби второто место, а во парламентот влезе и сличната по...

Филипче: Институтот „Торлак“ ќе биде наш стратешки партнер на набавка на вакцини идниот период

Министерот за здравство Венко Филипче денеска е во посета на Србија каде што се сретна со српскиот министер за здравство Златибор Лончар. На средбата било разговарано за повеќе прашања поврзани со пандемијата, како и взаемната соработка помеѓу двете држави при процесот на надминување на коронавирусот во двете земји. „Дозволете да изразам благодарност на тоа што Србија ширум ни ги отвори...

НАТО ќе ја зајакнува македонската отпорност на сајбер закани

Постојана размена на информации и искуства, помош и поддршка, но и можност за координиран одговор од НАТО сојузниците на сајбер напад предвидува Меморандумот за разбирање за сајбер одбрана што го потпишале министерката за одбрана Радмила Шекеринска Јанковска и помошникот на генералниот секретар на Алијансата Давид ван Веел, претседавач на Одборот за управување со сајбер-одбраната. НАТО има такви договори со...

Потпишан Меморандум за соработка помеѓу Судско-медиумскиот совет и ЗНМ

Претседателот на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), Младен Чадиковски, претседателот на Здружението на судии, Џемали Саити и претседателот на Судско-медиумскиот совет, Иван Џолев денеска потпишаа меморандум за соработка. Целта на овој меморандум е подобрување на меѓусебната соработка помеѓу новинарската и судска фела и унапредување на соработката во областа на судската транспарентност. Судско-медиумскиот совет и ЗНМ во иднина ќе соработуваат...

Заев-Галовеј: Се интензивира соработката со Велика Британија

Премиерот Зоран Заев, се сретна со Рејчел Галовеј, амбасадорка на Обединетото Кралство во нашата држава. На состанокот било поздравено интензивирањето на соработката помеѓу двете држави што се случува дури и за време на пандемијата. „Изразено е очекување за уште поактивно унапредување на соработката во сите области, по потпишаната спогодба за партнерство, трговија и соработка меѓу Република Северна Македонија и Обединетото...

Филипче и Даниловски договорија соработка и формирање советодавно тело за ковид-19 од пензионирани доктори

Министерот за здравство Венко Филипче денеска оствари средба со Драган Данаиловски на која му се заблагодари на досегашната соработка во надминувањето на пандемијата со ковид кризата и како што соопшти Министерството за здравство, било договорено да се формира неформално советодавно тело од професори во пензија од Медицинскиот факултет, со цел анализирање на тековните состојби во здравството.   „На крајот на...

Османи и Галовеј ја потпишаа Спогодбата за партнерство, трговија и соработка со Обединетото Кралство

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи заедно со амбасадорката на Обединетото Кралство, Рајчел Галовеј ја потпишаа Спогодбата за партнерство, трговија и соработка меѓу Северна Македонија и Обединетото Кралство, на свечена церемонија организирана по тој повод. Спогодбата го зајакнува трговскиот однос меѓу Обединетото Кралство и Република Северна Македонија, која во 2019 година беше во вредност од 1,8 милијарди фунти, преку обезбедување...

Шаќири-Галовеј: Британската амбасада со постојана поддршка во процесот на реформа на јавната администрација

Министерот за информатичко општество и администрација Јетон Шаќири денеска оствари работна средба со амбасадорката на Обединетото Кралство, Рејчел Галовеј. На средбата, министерот Шаќири изразил задоволство од успешната соработка меѓу Британската амбасада и МИОА и за континуираната поддршка во процесот на реформа на јавната администрација, со оглед на тоа што британската експертиза и помош се од исклучително значење. „Воедно беше изразена благодарност...

Бектеши и Галовеј се согласиле за продлабочување на економската соработка со Обединетото Кралство

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска оствари видео-состанок со амбасадорката на Обединетото Кралство, Рејчел Галовеј, информираат од Министерство за економија. На состанокот разговарале за економските приоритети на Владата во новиот мандат, економската соработка меѓу двете земји како и можноста за продлабочување на истата. „Министерот ја информираше амбасадорката Галовеј дека Обединетото Кралство е втор по големина трговски партнер на Северна Македонија, а...

ЈП Водовод и канализација – Скопје и Водовод Будимпешта ќе соработуваат за намалување на загубите на вода

Со грант од околу 122.000 евра добиен од Western Balkans Green Center (WBGC), ЈП Водовод и канализација – Скопје, во соработка со Водовод Будимпешта ќе го реализира проектот за „Намалување на ефектите од климатските промени, зголемување на ефикасноста на водоснабдувањето, употребата на енергија, планирање на реконструкции и обезбедување на непрекинато водоснабдување во определени зони во Скопје, главниот град на...

Стопанска комора бара веднаш да продолжи соработката со новата Влада за да се утврдат приоритетите во економијата

Стопанската комора на Македонија бара од новата Влада веднаш, без протоколи и административни лавиринти, да продолжи соработката со цел да се утврдат приоритетите во економијата кои одговараат на реалноста. Тие го поздравија потегот на премиерот и економскиот тим на новата Влада денеска во 14 часот да ја посетат Стопанската комора на Македонија. „Старо-новиот премиер веќе има искуство на таа значајна функција...

Четири нови аудио-снимки: Мицкоски договарал соработка за избори со Кичеец

Четири нови аудио-снимки со име „Facts and Figures“ се објавени на „Јутјуб“, а на кои се слуша претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски како договара соработка за избори во Охрид и Западна Македонија со Зоран Милески-Кичеец кој призна вина во случајот „Рекет“. Станува збор за периодот на претседателските избори во 2019 година. „Би те замолил за првиот круг во Охрид да...

Шекеринска-Волис: Потпишан нов Договор за соработка во одбраната со Обединетото Кралство

Министрите за одбрана на Македонија, Радмила Шекеринска и на Обединетот Кралство, Бен Волис потпишале нов Договор за соработка во одбраната, документ кој ќе го замени постојниот Договор за билатерална соработка од 2007 година, информираат од Министерство за одбрана. Двајцата министри се согласиле дека овој договор ќе овозможи уште поблиска и посеопфатна соработка помеѓу две пријателски и сојузнички земји и армии. „Исклучително...

ЗНМ и ДЗР ќе соработуваат со цел унапредување на транспарентноста на институциите

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Државниот завод за ревизија (ДЗР) денеска потпишаа Меморандум за соработка, во кој централно место зафаќа блиската заемна соработка која треба да се интензивира во периодот кој следува. Претседателот на ЗНМ, Младен Чадиковски, истакна дека со Меморандумот ќе се створат услови за поблиска соработка помеѓу ЗНМ и ДЗР во насока на организација на заеднички...

Македонија и Албанија најдобро ги искористиле европските пари за меѓугранична соработка

Девет реализирани проекти и пет нови кои почнуваат од 2020 година е резултатот на Програмата за прекугранична соработка, помеѓу Македонија и Република Албанија 2014-2020 како дел од претпристапна помош, поточно ИПА-фондови. „Пограничната област меѓу Македонија и Албанија е окарактеризирана како една од помалку развиените области и една од областите со најнеповолни можности и услови за социо-економски развој на целиот европски...

Инцидент помеѓу Македонци и Албанци во Скопје, повеќе истрели од огнено оружје

Повеќе истрели од огнено оружје, фрлање со камења и со шишиња, како и вербално и физично насилство се случи вечерва за време на одржувањето на протестот против прифаќањето на...