fbpx
Таг: сообраќај

таг: сообраќај

Од вечерва посебен сообраќаен режим поради саботното чествување на раѓањето на Гоце Делчев

Министерството за внатрешни работи (МВР) информираше дека почнувајќи од 18:00 часот вечерва, поради најавениот настан за организирано чествување на раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев во сабота, ќе бидат преземени засилени активности и мерки за подигнување на безбедноста околу местото на одржување на настанот. Притоа, ќе се преземат мерки за посебен режим на сообраќајот. Како што соопшти МВР, од денеска...

Приватните превозници на протест, сообраќајот во главниот град речиси оневозможен

Работната недела во главниот град започна и завршува со сообраќаен хаос. Превозниците од приватните „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ утрово повторно го блокираа сообраќајот во Скопје, овој пат на булеварот „Илинден“, што создаде колони од возила на повеќе улици. Приватните превозници од 6 часот наутро ги блокираа двете крајни десни сообраќајни ленти во двете насоки на движење, на потегот од крстосницата...

Сајбер безбедноста и човековите права на Интернет во фокус на новата епизода на „Шорткат“

Институциите не успеале правилно да комуницираат за сајбер нападите што погодија повеќе државни интернет-страници изминативе месеци. Во новата епизода на Шорткат, во која главна тема се сајбер безбедноста и човековите права на Интернет, претставуваме дел од резултатите од истражувањето на Фондацијата Метаморфозис. Покрај ова, информираме и за два од најголемите проблеми во главниот град периодов - сообраќајниот хаос и аерозагадувањето. Носиме...

МВР: Од утре возачите задолжително да носат зимска опрема

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните дека од утре, 15 ноември, па до 15 март 2023 година, задолжително треба да поседуваат пропишана зимска опрема, согласно одредбите утврдени во Правилникот за задолжителна опрема на возилото, за безбедно учество во сообраќајот на патиштата. Оттаму апелираат до граѓаните да се придржуваат кон законската обврска за поседување на зимска опрема, бидејќи така се...

Поради трка, утре ќе има посебен режим на сообраќај во Скопје

Утре со почеток во 16.30 часот, во организација на Атлетска федерација на РСМ, ќе се одржи атлетска трка и поради тоа ќе има посебен режим на сообраќај, информира Министерството за внатрешни работи. „Трасата започнува од Порта Македонија, плоштад Македонија, ул. „Никола Вапцаров“, десно по ул. „Димитрие Чуповски“ до крстосница со ул. „Даме Груев“ каде се врти полукружно назад по ул....

РСБСП со апел до возачите и до учениците: Бидете внимателни и почитувајте ги сообраќајните правила

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) упати апел до возачите, учениците и нивните родители за внимание и почитување на сообраќајните правила и прописи на стартот на новата учебна година. Од Републичкиот совет апелираат возачите на моторни возила и другите учесници во сообраќајот да бидат особено внимателни во близина на воспитно-образовните установи, но и до родителите на учениците,...

Тетово сѐ уште нема решение за сообраќајниот хаос, од општината презеле превентивни активности (ВИДЕО)

Иако во последно време општинските власти на Тетово презедоа одредени активности за ублажување на хаосот во сообраќајот, сепак на улиците владее неред, што го отежнува движењето на граѓаните. Се очекува ситуацијата да стане покритична во текот на летната сезона кога пристигнуваат иселениците, при што бројот на возила во сообраќајот ќе се зголеми значително, пишува Порталб.мк. Тетово и не е толку...

РСБСП со апел на Денот на културата во сообраќајот: Преку личен пример да ја зголемиме безбедноста

Препознавајќи ја потребата да се зајакне свеста за културата во сообраќајот, на 11 мај 2015 година, во Унгарија, со поддршка на Светската здравствена ореганизација, за првпат е организиран настан во чест на подигнувањето на свесноста за значењето и влијанието на сообраќајната култура врз безбедноста во сообраќајот. Овој настан прерасна во традиционална манифестација „Ден на културата во сообраќајот“, соопшти денес...

Во зима најмногу загадува греењето на дрва, градилиштата во лето, а сообраќајот и индустријата цела година

Биомасата, односно греењето на дрва, е најзначаен извор на загадувањето на воздухот во Скопје во зимските месеци. Палењето огнови на отворено се причина за загаден воздух најмногу во пролет и лето, а сообраќајот, индустријата и согорувањето на нафта и мазут се извори на загадување во текот на целата година. Минералната прашина, пак, која е последица на градежните работи, во...

Kaзнети 94 возачи зошто не пропуштиле пешаци на обележан премин

Министерството за внатрешни работи вчера спроведе засилена акциска контрола за санкционирање на возачите кои не ги пропуштаат пешаците на пешачки премин, односно не ги почитуваат обврските како возачи. При контролата санкционирани се 94 возачи, од кои 42 на територија на СВР Скопје, 14 на територија на СВР Битола. „При акциската контрола санкционирани се и 125 други видови на сообраќајни прекршоци....

Полицијата вчера изрекла 330 санкции за сообраќајни прекршоци во Скопје, 140 за недавање предност на пешаци

Министерството за внатрешни работи (МВР), соопшти дека вчера продолжиле засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на градот Скопје, полицајците изрекле вкупно 330 мерки, меѓу кои за недавање предност на пешаци 140 санкции, возење повеќе од дозволената брзина 41 санкција, 15 мерки за возење без возачка дозвола, 15 санкции за технички неисправни возила. Изречени се и четири мерки за...

Вчера МВР казни 203 возачи за брзо возење

При редовните акциски контроли во текот на вчерашниот ден Министерството за внатрешни работи забележа дека најмногу прекршоци во сообраќајот се поради неприлагодена брзина според ограничувањата на патот. МВР спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 203 возачи. „Од нив седум возилa се...

Порталб: Метеж на Попова Шапка, дали жичарницата од Тетово е решение за проблемот?

Бројни автомобили и граѓани од земјава и регионот изминатиот викенд го блокираа патот Тетово - Попова Шапка. Се створи колона возила од околу седум километри, од селото Лисец до туристичката атракција, која за жал е запоставена и од централните и од локалните власти. Решението за сообраќајниот хаос граѓаните го гледаат во враќање на жичарницата Тетово-Попова Шапка, која работеше од...

Посебен сообраќаен режим во Скопје на 10,11 и 12 јануари

Министерството за внатрешни работи (МВР) ги известува граѓаните на Скопје дека на 10, 11 и 12 јануари 2022 година (понеделник, вторник и среда) во официјална посета на Република Северна Македонија ќе престојува Претседателот на Република Албанија, Илир Мета. МВР во наведените денови ќе преземе мерки за посебен сообраќаен режим на сообраќајниците на поширокото централно подрачје на Скопје. Министерството апелира сите...

Вистиномер: Тетовци никако да ги наполнат градите со чист воздух, градот под Шара најзагаден во свет

Локалните власти во Тетово, од она што се гледа на терен, немаат спроведено активности за намалување на аерозагадувањето. Погрешните политки со дозволи за градби, индиферентниот однос кон узурпаторите, дивите депонии, придонесоа Тетово да биде број еден загаден град во светот. Сегашната локална власт, пак, во својата предизборна програма вети дека ќе се залага за обновливи извори на енергија, фабрика за...

Во Бугарија се поставува прашањето за сигурноста на патниот правец и поставените знаци на патот

По вчерашната автобуска несреќа во близина на бугарскиот град Перник, експерти и искусни возачи коишто ја користат делницата на автопатот „Струма“ поставуваат многу прашања за сообраќајната безбедност и знаците на патот. Димитар Илиев, експерт по патна безбедност за bTV Novinite, утрово ја анализираше патната делница. Тој рече дека е многу важно да се поставиме на местото на возачот на автобусот...

Бочварски: Обиколницата Штип од утре ќе биде во употреба

Штип доби нова модерна обиколница, како дел од експресниот пат Штип - Радовиш, истакна министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, кој заедно со директорот на ЈП за државни патишта, Ејуп Рустеми, извршија увид на изградената обиколница. Тие најавија дека од утре попладне обиколницата ќе биде пуштена за сообраќај за сите возила. Обиколницата е во должина од 6 километри, коловозот...

РСБСП: Сообраќајните несреќи се меѓу петте најчести причини за смрт на деца во светот

Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот на патиштата (РСБСП) апелира до родителите да се грижат за безбедноста на децата во сообраќајот, бидејќи секое нивно однесување децата го прифаќаат како свое. „Бидете им пример за правилно, совесно и одговорно учество во сообраќајот и почитување на сообраќајните правила и прописи,“ се вели во апелот на РСБСП. Од таму додаваат дека децата на возраст...

Утре посебен режим на сообраќај во Скопје поради Скопски маратон 2021

МВР инфомира дека утре 03 октомври 2021 година, поради Скопскиот маратон, ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќајот во центарот на градот но и пошироко. -Маратонот ќе започне во 08.00 часот, со следната траса на трчање: старт од платото пред Спортски центар „Борис Трајковски“ по ул.„Бледски договор“, десно по бул.„Илинден“, лево по ул.„Љубљанска“, право по ул.„Московска“, десно по ул.„Војвода...

МВР: 152 сообраќајни прекршоци во Скопје, 63 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот, информираат од таму. „На територијата на град Скопје изречени се вкупно 152 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 63 санкции, 11 за возење без возачка дозвола, 9 за возење под дејство на алкохол, 11 за технички неисправни и нерегистрирани...

ЗНМ бара МВР да реагира по смртните закани за новинарот Борјан Јовановски

Смртните закани, говорот на омраза и јавното омаловажување кон новинарот Борјан Јовановски можат директно да ја загрозат неговата безбедност за што ќе биде поднесена пријава до МВР, соопшти Здружението...