fbpx

Тешка сообраќајка на магистралниот пат Охрид-Ресен, загина мотоциклист

Возачот возел со поголема брзина, изгубил контрола над мотоциклот марка „сузуки“ без регистарски таблички и удрил во автобус „мерцедес“ со турски национални ознаки, што се движел на истиот пат

-

Во сообраќајна несреќа којашто се случила вчера околу 20 часот на магистралниот пат Охрид-Ресен, на раскрсницата со локалниот пат за селото Куратица, загина мотоциклист што управувал мотор крос, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР).

Возачот возел со поголема брзина, изгубил контрола над мотоциклот марка „сузуки“ без регистарски таблички и удрил во автобус „мерцедес“ со турски национални ознаки, што се движел на истиот пат.

При судирот, 23-годишниот мотоциклист П.Т. од битолското село Горно Оризари загинал на лице место. Возачот на автобусот, пак, е приведен.

Сообраќајкот на магистралниот пат беше во прекин, а повторно беше нормализиран вечерта околу 22 часот и 15 минути.

Марио Спасевски
Марио Спасевски
Новинар, Подкастер, Туризолог, Надреалист, Гејминг Гуру, Авантурист, Патник низ времето...

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...