fbpx
Таг: Солун

таг: Солун

Пожар во ковид болница во Солун, загина најмалку едно лице

Најмалку едно лице загина, а двајца се тешко повредени по пожар во болница во Солун во северна Грција, објави грчкиот весник Екатимерини. Пожарот избувнал нешто по 9 часот во средата во ковид одделението на вториот кат од болницата Папаниколау во пристанишниот град. Вашингтон пост објави дека противпожарната служба евакуирала 34 пациенти од ковид одделението. Четворица од евакуираните веќе биле во сериозна состојба...

Ко-екзистенција, со-чувство: Изложба на Мицко – Мице Јанкуловски и Јоргос Ксенос во Солун

„Погледнете го ноќното небо кога изгрева полна месечина. Погледнете го кога е населено со соѕвездија, планети, астероиди, галактички маглини. Погледни ги бесконечните сфери, бесконечните кругови видливи и невидливи. Погледнете го видливото, но прво погледнете го невидливото. Што кријат, но и што откриваат црното и сивилото на универзумот. Токму таму каде што се смирува тагата, тажењето, драмата на постоењето, незадоволството...

Во Солун и во Атина состојбата се нормализира по силните дождови

Од утрово метрото и трамваите во Атина повторно сообраќаат, а некои од клучните сообраќајници што вчера беа затворени поради поплавување исто така од утрово се отворени за сообраќај. Во Солун и на островот Евија состојбата исто така беше многу лоша, таму некои луѓе мораа да бидат спасувани. На планината Грамос падна првиот снег. Се очекува денеска невремето „Балос“ денеска да...

Во сабота во Битола изведба на проектот „Возот“, по повод 130 години од пругата Солун-Битола

Оваа сабота (26 јуни), со почеток од 20:30 часот, во продукција на Интимен Театар, ќе се случи проектот „Возот“, кошто е во склоп на Македонско – Грчки проект, организиран од културната организација „Дрезина“ од град Вериа, а самиот проект се организира по повод 130 години од изградбата на пругата Битола – Солун, информираат организаторите. Во проектот учествуваат осум грчки градови...

Контроверзниот грчки бизнисмен Иван Савидис го купува „Порто Карас“ за 205 милиони евра

Контроверзниот грчки бизнисмен Иван Савидис, роден во Советскиот Сојуз, според грчката агенција АНА-МПА, во секој миг треба да ја заврши купопродажбата со која за сумa од 205 милиони евра треба да стане нов сопственик на луксузниот туристички комплекс „Порто Карас“ на Халкидики. Савидис, кого грчките медиуми го нарекуваат „рускиот цар на Солун“ во 2018 година беше обвинуван дека финансирал одредени...

Корона вирусот го сопре сообраќањето на возот Скопје – Приштина

Три дена по повторното воведување на брзиот воз меѓу Скопје и Приштина, косовската компанија ТРАИНКОС вчера го сопре сообраќањето на возот поради случувањата поврзани со вирусот COVID 19, информираат од Железници на РСМ - Транспорт. Прекинувањето на железничката врска меѓу Македонија и Косово е на неопределено време. По подолго време, овој воз почна да сообраќа на 9 март. Станува...

Димитров: Март е тест за геополитичките амбиции на новата Комисија и на самата ЕУ

За да може да се продолжи да се говори за европската перспектива на регионот, неопходно е постигнување на консензус за зелено светло за почеток на пристапни преговори со Северна Македонија без одлагање, порача министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Солун, соопшти МНР. Тој на покана на министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас, учествува на конференцијата на...

Бугарски историчар ги нарече бугарските колеги „диносауруси, кои фабрикуваат факти“

„Диносауруси“ вадат „јазични“ декларации и ги дозаплеткуваат работите, а фабрикувањето „факти“ за „македонскиот Крвав Божик“ од 1945 година продолжува и понатаму, без оглед на ситуацијата што реално се случила. Фактите што бугарските историчари ги пласираат, не соодветствуваат на реалноста, порачува бугарскиот историчар, Стефан Дечев, во колумна што ја објави Радио Слободна Европа на бугарски јазик. Историските факти што ги наведува...

Железниците на Македонија и Турција разговараат за воведување воз Скопје – Солун – Истанбул

Железници на РСМ - Транспорт и Турските железници разговараат за можноста за пуштање во функција на туристички воз Истанбул - Солун - Скопје. Како што информираат од нашиот железнички оператор, директорот Орхан Муртезани разговарал за ова прашање за време на состанокот со генералниот директор на Турските железници (TCDD) на крајот од минатиот месец. Од државните железници на Турција доаѓа и...

Караманлис: Можевме да добиеме многу повеќе од Преспа, нивните проблеми се многу поголеми

Преспанскиот договор, односно самото негово потпишување, не значи автоматски добивање билет за влез во Европската Унија, порача поранешниот грчки премиер Костас Караманлис, во вчерашното обраќање како еден од главните говорници на одбележувањето на 80-годишнината од Здружението за македонски студии во Солун. Во врска со Преспанскиот договор, тој рече дека Грција не успеала да го искористи преседанот што тој го креирал,...

Мал интерес за возот кон Белград и Солун, ќе сообраќа само до 16 септември

И годинава експресниот воз „Хелас експрес“ кон Белград и Солун ќе сообраќа само до крајот на летото. Единствената железничка врска за македонските патници кон странство ќе престане да сообраќа на 16 септември. Од Железници на РСМ - Транспорт за „Мета.мк“ велат дека возот годинава сообраќа како сезонска линија токму поради економски причини. Бројот на патници кои патуваат со воз кон...

Новинари од Северна Македонија и Грција договорија заедничка борба против дезинформациите

Проблемите со дезинформациите и мерките за борба против нив беше темата на работилница што завчера и вчера се одржа во Солун, со учество на 35 новинари, експерти и претставници на граѓанското општество од Северна Македонија и Грција. Семинарот го организираа амбасадите на САД во Северна Македонија и Грција, Центарот за глобално поврзување на Стејт департментот, Американската агенција за глобални медиуми...

Воз од Белград и Ниш за Солун од 14 јуни

„Србија воз“ од 14 јуни повторно го воведува во сообраќај експресниот воз од Белград за Скопје и Солун. Патниците ќе можат секојдневно да патуваат, со поаѓање од белградската железничка станица Топчидер во 18.35 часот и пристигнување во Солун во 9.33 часот. Во обратна насока, возот од Солун за Белград ќе поаѓа во 18.51 часот и ќе пристигнува во Белград...

Грчката железница засега нема интерес за воведување воз од Битола до Лерин

И покрај тоа што пругата од Битола до Кременица на македонско - грчката граница е веќе изградена, на неа во скоро време нема да минуваат патнички возови. Грчкиот железнички оператор - TrainOse не е заинтересиран за воведување пограничен воз меѓу Битола и Лерин. Како што информираат за „Мета“ од Железници на РСМ - Транспорт, на 30 мај во Скопје...

„На кафе во Солун“ – нов проект на македонските и грчките железници

Македонски железници - Транспорт е во преговори со грчкото железничко претпријатие TrainOSE за воведување на нови поаѓања од Скопје за Солун, за туристичките центри Лептокарија и Неи Пори, но и за директна врска од Скопје до Истанбул. Проектот „На кафе во Солун“ ќе овозможи секојдневно железничко поврзување меѓу Скопје и омилената дестинација за шопинг на Македонците. Од МЖ-Транспорт велат дека...

Во Солун се делат „некролози“ за Македонија

Малубројни противници на Договорот од Преспа денеска во Солун, пред Министерството за Македонија и Тракија, на минувачите им делеа „некролози“ со името „Македонија“, изразувајќи го на тој начин својот протест против, како што велат „предавството кон грчка Македонија“. „Денеска ја погребуваме Македонија“ стои во текстот, а како потписници се „Мајка Грција, децата Македонки и Македонци“. Во 14.30 часот денеска грчкиот парламент...

Ципрас: Првиот договор со новото име на соседот да биде за брза пруга со Грција и Србија

Грчкиот премиер Алексис Ципрас од Белград, каде е на официјална посета и средба со српскиот државен врв, твитна дека со претседателот на Србија, Александар Вучиќ разговарале за тространа соработка со Македонија во полињата на транспортот, енергетиката, трговијата, како и за полициска соработка. Меѓу другото, тој најави и изградба на брза железница меѓу Атина и Будимпешта. Με τον Πρόεδρο Βούτσιτς συνομιλήσαμε για...

Четврти министерски состанок на Македонија, Грција, Бугарија и Албанија во Солун

Министрите за надворешни работи на Македонија, Бугарија, Албанија и домаќинот Грција, на почетокот на ноември ќе одржат нова квадрилатерална средба во Солун. Според информациите на дописничката на МИА од Атина, четвртиот министерски состанокот на кој се разгледуваат теми поврзани со регионалната соработка во повеќе области ќе се одржи на 8 и 9 ноември и овој пат во Солун. Првиот ваков состанок...

Што ќе каже Ципрас за спорот со името на саемот во Солун?

Јасна порака и поддршка на Договорт од Преспа ќе искаже Алексис Ципрас следната сабота во неговиот воведен говор на Меѓунардониот саем во Солун. Ципрас, според извори со грчката влада, ќе рече дека ратификацијата на договорот ќе го реши деценискиот спор околу името како и дека иако преговорите биле тешки, во исто врме биле и неопходни. - Ние дејствуваме со чувство на...

Грција денеска треба да им пише на ЕУ и НАТО за зачленувањето на Македонија

До Советот на ЕУ за општи работи, кој во Луксембург ќе расправа за  почеток на пристапни преговори на Македонија и на Албанија, денеска треба да биде доставено писмото од Грција дека нема да се противи за европска и евро-атлантска интеграција на Македонија, што е исполнување на дел од нејзините обврски од Договорот за решавање на спорот за името. Шефот на...

Сателитскиот интернет „Старлинк“ наскоро ќе стане достапен и во Македонија

Сателитската интернет-услуга „Старлинк“ на компанијата „Спејс Екс“ од минатата недела е достапна во 32 земји во светот. Според соопштението на компанијата и објавената мапа, може да се види дека „Старлинк“...