fbpx
Таг: предлог

таг: предлог

Српскиот генералштаб со предлог до Вучиќ за воведување задолжителен воен рок

Генералштабот на српските вооружени сили му достави предлог на претседателот Александар Вучиќ за повторно воведување на задолжителниот воен рок во Србија во траење од четири месеци, пренесува весникот Данас.  Оваа информација денеска ја соопшти српското Министерство за одбрана, а ваквиот чекор би бил „со цел да се подигне одбранбената способност на српската војска преку подмладување и унапредување на пополнетоста и...

Политичкото рекламирање да не е на товар на државата, предлог во Изборниот законик

Работната група што ја формираше Министерството за правда ги подготви измените на Изборниот законик, во кој се внесени препораките на ОБСЕ/ОДИХР, информираше попладнево Министерството за правда. „Министерот за правда Кренар Лога го поддржува предлогот на работната група, платеното политичко рекламирање да не биде повеќе на товар на државата. Со оглед на тоа што на лидерска средба е договорено овој законик...

Проруската партија на Вулин почна иницијатива за приклучување на Србија во БРИКС

Движењето на социјалистите (ДнС), проруска партија на чие чело до неодамна беше контроверзниот поранешен српски министер Александар Вулин, а сегашен директор на државната безбедносна агенција БИА, во парламентот на Србија поднело предлог-резолуција за приклучување на земјата на БРИКС, сојузот на Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка, известува српски „Данас“. Одлуката би била донесена по широка расправа и спроведен референдум,...

ЕУ со нови инструменти во борбата против корупцијата

Борбата против корупцијата станува сѐ поактуелна тема во Европската Унија, секако „поттикната“ и од корупциските скандали, особено Катаргејт. На почетокот на мај Европската комисија и Високиот претставник за заедничка безбедносна и надворешна политика го објавија Заедничкото коминике за борбата против корупцијата. Коминикето е заедничко бидејќи се работи за политики и предлози кои се однесуваат на борбата за корупција внатре во...

Периодот на изолација да трае седум наместо десет дена, предлага Кризниот штаб

Главниот координативен кризен штаб синоќа ја одржа својата втора седница, на која министерот за здравство Беким Сали ја презентираше актуелната состојба со пандемијата предизвикана од ковид-19, информираат оттаму. „На седницата се дискутираше и се усвои препорака за кратење на периодот на изолација после позитивен ПЦР ковид тест од 10 на 7 дена. Препораката е врз основа на предлог на Комисијата за...

УНЕСКО предложи Охридскиот регион да се стави на листата на светско наследство во опасност

УНЕСКО, Организацијата за образование, наука и култура при Обединетите нации донесе предлог-одлука Охридскиот регион да се стави на Листата на светско наследство во опасност. Предлог-одлуката треба да се разгледува од Комитетот за светско наследство на 44. Сесија на УНЕСКО во Кина, од 16 до 31 јули годинава. „Комитетот е длабоко загрижен за заклучоците на мисијата од 2020 година, според кои,...

Владата предлага од 1 октомври неделата да биде неработен ден

Од 1 октомври годинава, неделата да биде неработен ден, предлага Владата. Измените на Законот за работни односи и на Законот за трговски друштва, што Владата ги усвои на денешната седница, се донесени во договор со работодавачите и синдикатите, објасни на денешната прес конференција премиерот Зоран Заев. Останува тие да бидат изгласани во Собранието. „Неделата станува неработен ден, ден на одмор....

Доставен предлог до Собранието за одржување референдум против воведувањето дигитални учебници

Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска до Собранието на РСМ го достави предлогот за покренување на иницијатива за распишување на референдум, со цел граѓаните да се изјаснат околу нацрт-законот за учебници и други наставни и дидактички материјали. Покрај тоа што се залагаат за стопирање на дигитализацијата во образованието, бараат и да се сопре воведувањето на сеопфатно...

Филипче: Полицискиот час ќе почне од среда и ќе трае секој ден во период од две недели

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција информираше дека полицискиот час во целата земја би започнал од среда навечер (10 март) и засега е одлучено оти ќе трае во период од две недели, вклучувајќи го и викендот во периодот од 22 часот навечер до 5 часот наутро. „Евидентно беше дека во текот на изминатата недела до 10 дена се...

За групирање на журка во стан, ОЈО предложи казна од по 2.000 евра за осум лица

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство-Скопје поднесе предлог за издавање казнен налог против осум лица за кривично дело – непостапување според здравствените прописи за време на епидемија, согласно член 206 став 1 од Кривичниот законик. Надлежниот јавен обвинител му предложи на Основниот кривичен суд-Скопје за обвинетите полнолетни лица да изрече парични казни од по 100 дневни глоби, со поединечна...

Предлог измени во Законот за даноци на имот, кој не живее во стан подолго од шест месеци, ќе плаќа три пати повисок данок

Владата денеска даде „зелено светло“ за Предлогот на закон за изменување и дополнување на Законот за даноците на имот, по редовна постапка, со кој се предвидува извршување на усогласување на основниот текст на законот со позитивната законска регулатива во Република Северна Македонија, со цел обезбедување прогресивно, праведно оданочување, информираат од владината прес-служба. „Со Предлог-законот се предвидува позитивно влијание врз буџетот...

Судскиот совет предложи Добрила Кацарска да биде избрана за уставен судија

Судскиот совет на РСМ на денешната седница едногласно ја предложи судијката Добрила Кацарска за избор на нов судија во Уставниот суд. Судскиот совет може да предложи двајца од вкупно девет судии колку што брои Уставниот суд. Судијката Кацарска е предложена на местото на досегашниот уставен судија Владимир Стојановски, чијшто мандат веќе е истечен. Предлогот на Судскиот совет за избор на...

Собраниска седница за избор на замениците-министри, опозицијата ќе гласа против

Во Собранието на РСМ денеска се одржува 13. седница, на која се избираат замениците-министри во Владата на РСМ. Премиерот Зоран Заев во својот говор пред пратениците ги претстави имињата на предложените кандидати за заменици-министри. „Убеден сум дека со еднакво силен ангажман замениците-министри ќе се посветат и на остварувањето на останатите приоритети како што се создавањето услови за нов циклус на...

МРТ догодина очекува да добие 1 отсто од државниот буџет, но за ова нема одговор од државните институции

Македонската радио-телевизија (МРТ) очекува догодина да добие финансиски средства во износ од еден отсто од реализираните вкупни приходи на државниот буџет за годинава. Јавниот радиодифузен сервис ја објави Предлог-годишната програма за работа за 2021 година, во која се наведува дека согласно Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги догодина треба да добијат значителни повисоки средства од државниот буџет во...

Комисијата за заразни болести донесе предлог-одлука хронично болните лица да се вратат на работа

Утринава, Комисијата за заразни болести донесе предлог-одлука хронично болните лица да се вратат на работа, освен за оние лица кои имаат извештај од специјалист за забрзана прогресија на болеста, информираат од Министерство за здравство. „За работничките кои се на продолжено породилно отсуство, отсуството ќе трае до 31 декември. Исто така, продолжува и ослободувањето на бремените жени од работа. За родителите...

Заев го поднесе предлогот за новата влада, фокусот на работните места, ковид-19 и животната средина

Денеска во 11 часот, мандатарот Зоран Заев го достави до Собранието предлогот за состав на новата влада како и владината програма за следните четири години. Тој, заедно со сите 19 предложени министри даде изјава за медиумите пред зградата на Собранието. „Денеска како мандатар, до Собранието доставувам предлог за влада која е подготвена да работи во полн четиригодишен мандат. Со мене...

СОНК не се согласува со предлогот на Заев, да се намалат платите во јавната администрација

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) информира дека не се согласува со предлогот на лидерот на СДСМ, вработените во јавниот сектор и јавна администрација на државно и локално ниво да земат минимална нето-плата од 14.500 денари за месеците април и мај.   „Предлогот за намалување на платите во јавниот сектор за повеќе од 50 проценти, во нашето членство предизвика...

Владата предлага вонредна состојба во целата држава, Спасовски апелира на одговорно однесување

Техничкиот премиер Оливер Спасовски пред малку соопшти дека на последната владина седница било одлучено да се предложи прогласување вонредна состојба во државата, за справување со корона вирусот. Тој неколку пати во своето обраќање кон граѓаните повтори дека секој мора многу одговорно да се однесува. - Ова што ни се случува е вонредна ситуација која бара вонредна состојба. Немаме повеќе ни...

Kлуч на врата за сите градинки, училишта и факултети во следните 14 дена

Комисијата за заразни болести предлага затворање на сите училишта, градинки и факултети во државата во следните две недели, по состанокот кој го одржаа денеска со министерот Венко Филипче. Тој сега ќе го достави предлогот до Владата, која ќе донесе конечна одлука во текот на денот. „Комисијата за заразни болести ги заострува мерките и ги упатува сите основни, средни и високообразовни...

ВМРО-ДПМНЕ го предложи Наќе Чулев за технички министер за внатрешни работи

ВМРО-ДПМНЕ како предлог за министер за внатрешни работи го кандидира Наќе Чулев, долгогодишен професионалец во областа на безбедноста дел од Агенција за разузнавање, соопштија од партијата. Во соопштението се вели дека Наќе Чулев е дипломиран криминалист со постдипломски студии по мир и развој, на Институт за одбранбени и мировни студии, при Филозофски Факултет на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ Скопје. „Наќе...

Утре бесплатен влез во музеите и на локалитетите по повод Светскиот ден на спомениците и археолошките локалитети

Светскиот ден на спомениците и археолошките локалитети, 18 Април, утре ќе биде одбележан со бесплатен влез во сите национални установи од областа на заштитата на културното наследство, кои ќе...