fbpx
Таг: предлог

таг: предлог

Почна седницата на Советот на јавни обвинители за разрешување на Зврлевски

Почна седницата на Советот на јавни обвинители на која се расправа по предлогот на Владата за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски. Според Законот за јавни обвинители, Советот треба да даде мислење - позитивно или негативно, за разрешувањето на Зврлевски. Зврлевски, кој е член на Советот по службена должност, според законот, нема право и не присуствува на денешната седница. Тој, во...

Аневски го добил предлогот за разрешување на Зврлевски и ќе закаже седница

Советот на јавни обвинители денеска го добоил предлогот на Владата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, потврди за „Мета“ претседателот на Советот, Петар Аневски. Предлогот во Советот на јавни обвинители пристигнал денеска во 11.30 часот, а како што ни изјави Аневски, Советот дополнително ќе утврди термин кога ќе се одржи седницата на која ќе се одлучува за него. Советот, според...

Колку може Зврлевски да остане на функцијата – роковите велат уште најмногу 30 дена

Новата Влада на вчерашната седница поведе постапка за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, која, според законските решенија, може да трае неколку дена, но и подолго од еден месец. Владата, како што беше соопштено вчера, бара разрешување на Зврлевски поради незаконско и ненавремено извршување на функцијата. Сепак, пред предлогот да се најде пред пратениците во Собранието, кое одлучува за...

Заев ја објави владата, смета дека таа има капацитет за реформи и за цел мандат

Лидерот на СДСМ и мандатар за состав на новата влада, Зоран Заев вечерва по седницата на Централниот одбор на партијата го соопшти новиот владин кабинет во кој ќе има 15 министри со ресори и неколку министри без ресори. Заев информираше дека Радмила Шекеринска ќе биде министер за одбрана, Оливер Спасовски - министер за внатрешни работи, Драган Тевдовски - министер за...

Џафери: Следната недела ќе има нова влада

Следната недела Македонија ќе има нова влада. Во кабинетот ќе учествуваат претставници на СДСМ на Зоран Заев и партии од албанското малцинство, како дел од парламентарното мнозинство, вели претседателот на Собранието, Талат Џафери во изјава за новинската агенција „Франс прес“. -Очекувам за ден – два да ја добијам програмата на овој кабинет и потоа да свикам седница на парламентот за...

ДС предлага деблокирање на Собранието во три седници

Демократскиот сојуз (ДС) предлага да се одржат три седници на Собранието на Република Македонија, со кои ќе се деблокира работата на законодавниот дом и ќе се изберат нов спикер и нова влада. Според предлогот на партијата на поранешниот пратеник Павле Трајанов, прво 20 пратеници треба да поднесат барање за одржување вонредна седница на Собранието со единствена точка на дневниот ред - избор...

Заев: Од ДУИ добивме документ со решенија за Законот за јазици, работна група го разгледува

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев потврди дека доцна синоќа од ДУИ добиле документ со предлог решенија за Законот за употреба на јазиците. Тој додаде дека лично не го видел документот што содржи, но работна група составена од Оливер Спасовски, Радмила Шекеринска и Рената Дескоска го разгледуваат материјалот. - За нас е прифатливо се што е во рамките на Уставот и...

Пахор со предлог да организира средба меѓу Трамп и Путин во Љубљана

Словенечкиот претседател Борут Пахор кој е во работна посета на Москва, посветена на зајакнување на економската соработка, предложил да организира средба меѓу претседателите на САД и на Русија, Доналд Трап и Владимир Путин во Љубљана, пренесува „ХРТ“. Путин рекол дека нема ништо против предлогот, но дека реализацијата на една таква средба зависи од повеќе работи. „Што се однесува до предлогот да...

Србија основаше Фонд за Западен Балкан

Одборот за надворешни работи на српското собрание го прифати предлогот на владата за формирање фонд за Западен Балкан, а дел од опозицијата предупреди дека тоа е еден чекор поблиску кон признавање на независноста на Косово. Целта на основањето на овој фонд е зајакнување на врските и поттикнување на евроинтеграциите на Албанија, БИХ, Црна Гора, Косово, Македонија и на Србија, како...

Судот тактизира со распитот на осомничените во „Тендери“

Неизвесно останува дали денеска ќе се одржи распитот на двајца од осомничените во случајот „Тендери“, за кои Специјалното јавно обвинителство уште вчера побарало од Кривичниот суд да им бидат одземени пасошите и секој ден да се јавуваат пред службено лице во судот. Според неофицијални информаци, судијата на претходна постапка кај кој е распределен предметот сè уште не испратил покани до...

Судот го добил барањето на СЈО за „Тендери“, неизвесно е дали денеска ќе има распит

Кривичниот суд во Скопје го добил предлогот со кој Специјалното јавно обвинителство (СЈО) бара на двајца осомничени во случајот „Тендери“ да им бидат одземени пасошите и секој вторник да се јавуваат во судот, информираат од оттаму за „Мета“. Барањето на СЈО веќе било распределено кај судија на претходна постапка, кој, како што велат од судот, треба да ги повика осомничените...

Собранието ја продолжи кризната состојба до јуни 2017 година

Собранието денеска го усвои предлогот на Владата и ја продолжи кризната состојба на јужната и на северната граница, поради мигрантската криза, до 30 јуни 2017 години. Владата, како што беше наведено во предлогот за продолжување на кризната состојба, на 5 октомври го усвоила записникот на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи, во кој била...

Кривичниот суд не ги замрзнал сметките на „Финзи“ зашто СЈО не ги доставило

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во барањето до Кривичниот суд за замрзнување на сметките на фирмата „Финзи“, опфатена во случајот „Трезор“, не ги навело сметките и банките на фирмата и се повикало на погрешен член од Законот за кривична постапка (ЗКП), соопшти денеска Основниот суд Скопје 1. Поради ова, судијата на претходна постапка сè уште не одлучил по барањето за...

Психијатриско лекување на осомничениот за убиството на полицаецот, побара ОЈО Куманово

Кумановското Основно јавно обвинителство побарало на осомничениот за убиството на полицаецот, кое се случи во јули оваа година, судот да му одреди задолжително психијатриско лекување и чување во здравствена установа. „Основното јавно обвинителство Куманово го доби вештачењето за состојбата во која се наоѓал и се наоѓа осомничениот за убиството на полицискиот службеник, што по наредба на надлежен јавен обвинител ги...

ДИК нема пари за нови тендери, Владата ветува дека до изборите ќе ѝ даде

Со вториот предлог-ребаланс на буџетот, за кој се одвива комисиска расправа во Собранието, буџетот на Државна изборна комисија останува близу 104 милиони денари (1,6 милиони евра), колку што беше предвидено со првиот ребаланс на буџетот во јуни годинава. Тогаш на ДИК ѝ беа скратени околу 400 милиони денари од предвидениот буџет за 2016 година  од 531.375.000 денари. Тогаш Министерството за финансии објасни дека буџетот...

Прва одлука на ад хок телото за медиуми: Казна за МРТ поради емитување владини реклами

Ад кох телото за следење на медиумите во предизборниот период ја донесе својата прва одлука, односно поднесе предлог за изрекување прекршочна казна за Првиот програмски сервис на Македонската радиотелевизија (МРТ 1), поради емитување владини реклами. „Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, по поднесениот предлог од Привремената комисија за следење на медиумското претставување поднесе барање за поведување прекршочна постапка во...

ВМРО-НП предлага преку амандмани СЈО да стане дел од Уставот

ВМРО - Народна партија предлага Собранието да донесе амандмани што ќе станат дел од Уставот, а со кои ќе се потврди уставноста на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), велат од партијата на поранешниот премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски. Оттаму бараат сите политички партии во Собранието едногласно да ја поддржат оваа иницијатива, како во случајот со донесувањето на Законот за...

Владата усвои предлог-ребаланс на буџетот

Владата вечерва на седница го усвои предлог-ребалансот на буџетот за 2016 година, кој веднаш ќе биде доставен до Собранието. Министерот за финансии, Кирил Миноски, вечерва на прес-конференција образложи дека ребалансот се должи на промена на проекцијата за пораст на домашниот бруто-производ (БДП) од 4 проценти на 2,3 проценти. Со ребалансот, приходите се намалуваат за 2 проценти или за 3 милијарди денари, а расходите...

Димитриев не потпишал за Максути како за заменик министер за одбрана

Кандитатот за заменик министер за одбрана, Беким Максути, кој е дел од списокот на ДУИ за нови кадри во Владата од оваа партија, го нема во предлогот за избор на нови министри и заменици министри што премиерот Емил Димитриев го доставил до претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски. Ова може да се види во официјалниот документ доставен од Владата до Собранието,...

Измените на законот за кривична постапка пред пратениците

Измените и дополнувањата на Законот за кривична постапка денеска ќе се најдат пред пратениците во Собранието. Во измените, пратениците Светлана Јакимовска од ВМРО-ДПМНЕ и Муса Ибраими од ДУИ по иницијатива на шест адвокати бараат да се смени рокот предвиден во законот во кој одбраната треба да прибере докази кои се во нејзин прилог. Рокот предвиден во постоечкиот закон е 15 дена,...

ЗНМ реагира, новинарката Илинка Иљоска од Мета вербално нападната поради направени фотографии од нерасчистено ѓубре

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги осудува заканите и навредите од страна на вработени во „Комунална хигиена“ - Скопје (КХС) кон новинарката Илинка Иљоска од новинската агенција Мета,...