fbpx
Таг: пожари

таг: пожари

Високите температури ги разгореа пожарите, апел до граѓаните да бидат внимателни во шума

Граѓаните да внимаваат при посета на шуми и паркови и да се воздржуваат од активности кои можат да предивикаат пожари, апелираат од Националниот парк „Шар Планина“. Поради настапувањето на топлотниот бран и високите температури има голема опасност лесно да се запали шума, заради што од паркот информираат дека забрането е палење оган, подготовка на скара на неозначени места за...

Повеќе од 30 пожарникари-доброволци летово ќе ја чуваат Шара од пожари

Повеќе од 30 волонтери од граѓанското Здружение за унапредување мерки за заштита од пожари „Доброволно пожарникарство“ од Тетово, заедно со граѓани од седум општини кои гравитираат на територијата на новиот национален парк „Шар Планина“ ќе се грижат за безбедноста и заштитата на планината од пожари. Волонтерите деновиве поминаа обука за справување со пожари на отворен простор, а во иднина...

Активни пожари на неколку локации низ земјава, МВР досега приведе 17 лица кои се сомничат за подметнување

Пожарот кај село Раовиќ, Општина Сарај утрово чади на повеќе места. Истиот се простира од село Буковиќ кон селото Чајлане и Матка, а постои можност да се разгори, информираа од Центарот за управување со кризи. Сѐ уште е активен и пожарот на отворен простор помеѓу селата Барово и Вешје, кој е проширен кон висорамнината Витачево, кон село Страгово во Кавадарци....

Вистиномер: Додека пола држава гори, Ангелов твита спинови за политичките противници

Неспорно е дека државните институции треба навремено да реагираат на лажните вести. Но, демантите треба да бидат во насока на целосно, точно и транспарентно информирање на јавноста. А, не како во конкретниот случај со директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов, да се долева „масло на огнот“ преку спинови кои се во функција на партиска пропаганда и...

Пожарите во Беровско локализирани, сè уште гори во Скопско, Кумановско и Прилепско

Борбата со огнената стихија продолжува на повеќе локации во земјава. Активни се уште се пожарите во Скопско, Кумановско и Прилепско. По десетина денови борба, со заеднички напори на македонските пожарникари и припадници на армијата, заедно со австриските, словенечките и бугарските пожарникари, според информации од Центарот за управување со кризи, конечно е локализиран и ставен под контрола пожарот во Беровско-Пехчевскиот...

ДЗС: Пожарите во Малешевијата целосно ставени под контрола, романскиот авион гаснел кај Раовиќ

Шумските пожари што опустошија големи површини во близина на Пехчево и Берово се целосно ставени под контрола, соопшти предмалку Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС). Во последниве два дена посебно беше опасен пожарот што се закануваше на малешевското село Будинарци, но според информацијата што на прес-конференцијата претпладнево ја соопшти Стојанче Ангелов, директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) и...

Во врска со пожарите во последното деноноќие ангажирани 588 полициски службеници

Во текот на изминатото деноноќие, во периодот од 7 часот вчера до 7 часот денеска во активностите за гаснење и превенирање на пожарите на територијата на земјава биле ангажирани 588 полициски службеници, биле реализирани 222 мото-патроли и користени 175 возила. Деноноќно на терен се и припадниците на сите специјални единици на полицијата: Специјалната антитерористичка единица „Тигар“, Единицата за брзо...

Заев: Ќе се садат нови дрвја во опожарените шуми, а граѓаните ќе бидат обесштетени

Премиерот Зоран Заев како и директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов, денеска беа во посета на беровискиот регион каде што во моментов е најголемиот пожар во државата. Заев во изјава за медиумите кажа дека граѓаните кои претрпеле штети, ќе бидат обесштетени, како и дека веќе се прави план за садење нови дрвја во опожарените места. - Уште...

ЦУК: Пожарот кај Делчево доби нови жаришта, гори и кај Велес, Берово и во село Буковиќ

Пожарот во делчевскиот регион од синоќа доби нов интензитет и се прошири на две нови жаришта, селата Разловци и Тработивиште. Денеска таму ќе дејствуваат силите на Армијата, МВР, вработени во јавното комунално претпријатие од Делчево, информираат во Центарот за управување со кризи (ЦУК). Оттаму додаваат дека пожарот во село Будинарци е активен и се проширува кон општина Берово. - Таму...

Катастрофални пожари во Грција и Турција, досега загинаа 10 лица

Во Грција и Турција продолжуваат да беснеат катастрофалните пожари кои се појавија, а во чие натамошно ширење потпомагаат топлото време и силниот ветар. Илјадници туристи и жители од градовите северно од Атина се евакуирани поради пожарите, а од пожарите во Грција досега загинаа две лица, јавува Би-би-си. Огромните пламени јазици и чадот се гаснат со 20 авиони од кои се...

Десетина активни пожари низ земјава, Романија испраќа голем авион за гаснење пожари

Од Центарот за управување со кризи (ЦУК) утринава информираат дека во моментов најлоша е состојбата со пожарите во Малешевијата, односно кај местото викано Света вода помегу селата Тработивиште и Разловци. Алармантна е и ситуацијата околу селата Будинарци и селото Мачево. Покрај помошта од Србија, Бугарија, Словенија и Австрија, најавено е дека Романија ќе испрати голем авион за гаснење пожари,...

Вчера во Скопје имало 22 интервенции на пожарникарите и 7 лажни пријави за пожари

Вчерашниот ден бил исклучително тежок ден за екипите на Противпожарната бригада на Скопје, кои имале 22 интервенции на територијата на Скопје, информираат од Град Скопје. Најголем дел од интервенциите биле за запалена трева, а поголем пожар се случил во фабриката ОХИС. Сите пожари се изгаснати, а на локациите се интервенирало со повеќе возила и пожарникари. Градските власти велат дека во...

Пожарите зафатија илјадници хектари, речиси 700 лица ги гасат, ЕУ испраќа дополнителна помош

Ветерот којшто засилено дува во моментов во земјава, пропратен со високите температури и сушното време, продолжува да прави проблеми во гаснењето на пожарите низ земјава. Центарот за управување со кризи, според податоците заклучно со 13 часот денеска, информира дека актуелните пожари во Штипскиот, Струмичкиот, Битолскиот, Охридскиот, Тетовскиот и Кумановскиот регион досега уништиле над 4.000 хектари површина на шума, стрништа,...

Околу 300 војници ангажирани во гасење на пожарите, пристигна и помошта од Словенија

Армијата на Република Северна Македонија и по прогласувањето на кризната состојба ќе продолжи да го ангажира својот човечки и материјален потенцијал во гаснењето на пожарите. Околу 300 војници веќе се вклучени во гасење на пожарите, од кои во моментов повеќе од 200 припадници се во реонот на Делчево и Пехчево, додека останатите се ангажирани во реоните на Валандово, Старо...

Владата прогласи кризна состојба во траење од 30 дена поради пожарите

Владата на Република Северна Македонија на денешната 95-та седница донесе одлука за постоење кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија во траење од 30 дена, информираат од владината прес-служба. Одлуката за постоење на кризна состојба на територијата на земјава заради зголемена појава на пожари и спречување од нивно ширење во траење од 30 дена е донесена со оглед на...

Се сумираат штетите од пожарите, нема потреба од прогласување кризна состојба

По опсежна расправа и по разгледување на актуелната состојба со пожарите, едногласно одлучивме дека нема потреба од прогласување кризна состојба, но ќе бидеме во постојано заседание и доколку работата тргне на полошо, набрзина ќе одржиме седница на која ќе побараме да биде прогласена кризна состојба на дел од територијата на државата, онаму каде што е зафатена со пожар, информираше...

Армијата дејствува со војници и хеликоптери за гаснење на пожарите

Припадниците на Армијата се активни во најкритичните точки во справувањето со пожарите. Хеликоптерите од воздухопловниот ВИНГ кои во текот на вчерашниот ден беа ангажирани во гасење и локализирање на пожарот во реонот на Старо Нагоричане каде исфрлија повеќе од 50 тони вода, од раните утрински часови се ангажираа на пожарот кај Кочани, при што два хеликоптери непрекинато учествуваат во...

Пожари беснеат низ земјава, од утрово целосна забрана за движење во шумите

Од утрово во земјава стапи на сила целосната забрана за движење во шумските предели, а Владата апелираше до граѓаните да не се движат низ шумските предели заради заштита на личната безбедност и заради спречување натамошно ширење на пожарите. Пожарот во Кочанско којшто беснееше вчера вечерта е локализиран и ставен под контрола. Пожарот и понатаму е активен во близина на селото...

До крајот на неделава ќе преовладува многу топло време, апел за рационално користење на водата

Од денеска до крајот на оваа седмица, под влијание на топла воздушна маса од југ, времето во земјава ќе биде многу топло, со натпросечни температури за овој период од годината, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Во следните денови на повеќе места температурите ќе бидат над 35 степени. „Најтопло ќе биде од среда до недела, кога ќе биде активирано...

Вистиномер: Со фото од авион за гаснење пожар од 2009 г. се шири паника за наводно труење со смртоносен отров

Злоупотребувајќи стари фотографии, пост на социјалната мрежа Фејсбук шири теорија на заговор дека авиони, наводно, испуштат опасни отрови во атмосферата, кои тивко ги убиваат луѓето уште од 1999 година, пишува „Вистиномер.мк“ во својата нова анализа.   Објава на Фејсбук панично дезинформира дека во државата повеќе од 20 години се случува смислено, планско труење на населението од воздух. Овој манипулативен пост, кој...

Депонијата со згура од Топилница и понатаму го демне Велес [фото]

Депонијата со згура на Топилница сѐ уште го демне Велес. Три години откако беше доделена концесија за нејзин извоз како техногена минерална суровина, само мали количини заминаа од градот....