fbpx
Таг: плата

таг: плата

Владата ги намали коефициентите за пресметка на платите на функционерите

Владата на на вчерашната седница донесе одлука со којашто се намалуваат коефициентите за пресметување на платата на функционерите кои ги именува Владата. Со Одлуката, се намалуваат коефициентите на платите на именувани функционери во Владата, национални координатори и други функционери, на директори и други именувани лица на органи во состав на министерствата, на директори и други именувани лица на самостојни органи...

Се унифицираат платите на јавните универзитети, изгласани измените на Законот за високо образование

Со законска интервенција во Законот за високо образование, кој по скратена постапка беше изгласан денеска, се изедначи вредноста на коефициентот за исплата на плата на вработените во јавните високообразовни установи од буџетската сметка во државата. Тоа значи дека отсега, ќе биде изедначена платата на вработените во јавните високообразовни установи, која се исплаќа од средствата на буџетската сметка, за иста сложеност,...

Контраспин: Не дај боже да задоцни платата на Бујар, како ли ќе ни преживее министерот?!

Најмалку кој треба да се жали и да говори за преживување е еден министер, функционер повеќе од 15 години. Изјавата на Османи е несмасна, неумесна, просто човек да се почувствува непријатно поради „туѓиот срам“. Таа прозвучува крајно нефер, посебно кон луѓето на кои постојано им доцни платата, а некои воопшто и не ја добиваат со месеци. Кога министерот со...

Вработените во ФЗО најавија штрајк против намалувањето на платите

Претседателот на Сојузот на синдикатите на Македонија, Слободан Трендафилов најави дека вработените во Фондот за здравствено осигурување (ФЗО) ќе штајкуваат заради најавеното намалување на платите. Трендафилов, во интервју за Радио Слободна Европа, информираше дека одлуката за штрајк е веќе донесена и ќе стартува од утре. „Штрајкот е непопуларна мерка кон која прибегнуваат работниците и синдикатите само во ситуација во која...

Лукаревска се закани на компаниите што нема да го платат солидарниот данок

На 24 ноември, Управата за јавни приходи (УЈП) ќе ги блокира сметките на компаниите што дотогаш не го платиле данокот на солидарност, што беше воведен помалку од месец. Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, одговарајќи на новинарско прашање на денешната прес-конференција, објасни дека на 6 ноември ќе бидат испратени опомени, а сметките на неплаќачите ќе бидат блокирани на 24 ноември. Како...

Поголеми плати за 3.000, 2.500 и за 2.000 денари добиваат вработените во јавните здравствени установи

Покачувањата од 3.000 денари, 2.500 денари и 2.000 денари ќе добијат сите вработени во јавните здравствени установи, одлучи Владата на последната седница. Оттаму информираат дека министерот за здравство Фатмир Меџити ќе го потпише Анексот со репрезентативниот Самостоен синдикат за здравство, фармација и социјална заштита, со што се овозможува зголемување на платите на вработените во јавните установи во здравството. „Владата на...

Ковачевски не си ја зголемил сопствената плата – одлуката е на Уставниот суд

Што ќе се случува по одлуката на Уставен суд да укине делови од законско решение со кое беа „замрзнати“ платите на избраните и именуваните лица сè уште е непознато, иако поизвесно е дека ќе има некакво зголемување. Но, затоа пак, познато е дека причините за ова не се должат на одлука на премиерот или на Владата, туку лежат во...

Железничарите бојкотираат оти не зеле плата, возот Скопје-Битола не сообраќа

Foto: Borce Popovski
Извршниот и машинскиот персонал на „Железници транспорт“ денеска почна бојкот, оти не им е исплатен вториот дел од февруарската плата, а не е исплатена ниту ноќната работа на кондуктерите. Тие најавија дека бојкотот ќе трае додека не им се исполнат барањата. Според Тони Димовски, претставникот на машинскиот и извршниот персонал на „Железници транспорт“ вработените во „Железници“ бараат и зголемување на...

Платите на градоначалниците на Штип и Кисела Вода не се 90.000 денари

Во неколку интернет медиуми и повеќе написи на социјалната мрежа Фејсбук се појавија информации, во кои се тврди дека градоначалниците на општините Штип и Бутел побарале покачување на платите, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Притоа, се споделуваат и скенирани донесени одлуки од Советите на општините, со кои се ставаат во сила измените кои се однесуваат...

По половина месец доцнење, Пендаровски и неговиот кабинет ќе земат плата деновиве

Претседателот Стево Пендаровски и вработените во неговиот Кабинет наскоро ќе ја добијат јануарската плата. Тие информираа дека е најдено решение помеѓу институциите Претседател на Република Северна Македонија и Министерството за финансии за исплата на плата за претседателот и вработените во Кабинетот на претседателот за месец јануари 2023 година. „Платата ќе биде исплатена во наредните денови, во согласност со Колективниот договор...

Претседателот Пендаровски и неговиот Кабинет сè уште немаат земено плата за јануари

Од Кабинетот на претседателот на државата Стево Пендаровски соопштија дека сè уште ја немаат земено јануарската плата бидејќи, како што тврдат, Министерството за финансии немало дополнителни средства за исплата на платите. „Кабинетот на претседателот во согласност со потпишаниот Колективен договор со Синдикатот на вработените, предвиде покачување од 5% на плата само за државните службеници кои се вработени во Кабинетот на...

„Порталб“ анализа: Колкави ќе бидат платите в година во агенции, регулатори, државни комисии?

На некои од агенциите, регулаторните тела, државните комисии в година ќе им се зголемат буџетите за исплата на плати, а на некои, пак, ќе се намалат. „Порталб“ во две продолженија ќе објави споредбена анализа за висината на бруто платата по вработен в година, во однос на годинава. Во некои институции пад, во други раст на платата Во Оперативно техничката агенција (ОТА),...

Возачите ја чекаат платата најдоцна до утре, ЈСП и понатаму се надева на Владата

Синдикалците на ЈСП Скопје, одлучија да му дадат нов рок на Јавното сообраќајно претпријатие, до утре (19.10.2022 г.) да им ја исплати заостанатата септемвриска плата. Во спротивно, како што велат, автобускиот превоз во Скопје ќе биде прекинат. Ветување дека до утре ќе биде исплатена платата, наводно, дало раководството на ЈСП Скопје, но под услов парите да ги обезбеди владата. Тие соопштија...

Светски ден за слобода на медиумите: Секој втор медиумски работник сака да најде нова професија

За тоа каква е состојбата со медиумите и статусот на новинарите во земјава говорат податоците од анкетата спроведена од Синдикатот на новинари и медиумски работници, каде половина од испитаниците се изјасниле дека би ја напуштиле професијата ако им се укаже прилика, 72,7 отсто од младите новинари кажале дека немале ментор кога започнувале да работат, а 62 проценти изјавиле дека...

Првомајски протест на ССМ: Товарот на кризата да го понесат сите, а не само работниците

Линеарно зголемување на платите, нов статус за работниците преку колективни договори и повлекување на претставката поднесена пред Уставен суд за укинување на недела како неработен ден, се дел од барањата што Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) ги упати на денешниот протест. Под паролата „Сѐ да застане за работникот да опстане“ првомајскиот протест започна во 12:30 часот пред ССМ, од...

Постигнат договор за минималната плата од март да порасне на 18.000 денари

Владата постигна договор со работодавачите и синдикатите, а опозицијата потврди дека ќе го поддржи договореното. Од март минималната плата во земјава ќе изнесува 18.000 денари, при што владините проценки се дека 80.000 граѓани што работат за минималец ќе добијат покачување на платите. „Со дефинирањето на минималната плата на висина од 18.000 денари, сума која е воедно и двојно покачување од...

Вистиномер: Нема лекари во државното здравство што работат за 250 евра плата

„Вистиномер“ рецензираше Фејсбук-пост со тврдење дека во земјава некои лекари земаат плата од 250 евра и утврди дека нема такво нешто. Рецензијата подолу ја пренесуваме во целост:   Рецензираме објава на Фејсбук во кој е споделен текст со наслов ,,Само во Македонија: Пекар со плата од 600 евра, а лекар со 250 евра”. Во самата содржина на текстот лекарите не се споменати...

Железничкиот сообраќај е ставен во функција, заврши штрајкот на машиновозачите

Машиновозачите во Железници на РСМ-Транспорт го прекинаа штрајкот, откако постигнаа договор со раководството на железничкото транспортно претпријатие. Вториот дел од платата за јуни веќе им е исплатен, а до 15 август го очекуваат и првиот дел од платата за јули. Договорено е вториот дел од платата за претходниот месец да го добијат до 25 август, а доколку ова не...

Машиновозачите бараат плати, железничкиот сообраќај во земјава е во прекин

Патничкиот и товарниот железнички сообраќај во земјава е во прекин од вчера во 16 часот, поради бојкотот на машиновозачите. Работничкиот персонал на Железници на РСМ-Транспорт кој ги управува возовите во земјава си го бара вториот дел од платата за јуни. Машиновозачите најавија дека до управниот одбор на железничкото претпријатие и до Министерството за транспорт и врски ќе испратат допис...

Просечната нето-исплатена плата во мај изнесувала 28.721 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во мај 2021 година изнесува 28.721 денари и е зголемена за 8,8 отсто во однос на истиот месец лани, објави Државен завод за статистика (ДЗС). Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во мај 2021 изнесува 42.917 денари и е зголемена за 8,9 проценти во однос на истиот месец лани. „Ваквото зголемување се должи, пред...

„Донбас. Вчера, денес, утре“ – документарец во најдобрата пропагандна традиција на Кремљ

Руската амбасада деновиве го сподели на Фејсбук документарецот „Донбас. Вчера, денес, утре“ (2021), во кој се користи една честа манипулација, а тоа е правење збрка во редоследот на настаните, за...