fbpx

Железничкиот сообраќај е ставен во функција, заврши штрајкот на машиновозачите

-

Машиновозачите во Железници на РСМ-Транспорт го прекинаа штрајкот, откако постигнаа договор со раководството на железничкото транспортно претпријатие. Вториот дел од платата за јуни веќе им е исплатен, а до 15 август го очекуваат и првиот дел од платата за јули. Договорено е вториот дел од платата за претходниот месец да го добијат до 25 август, а доколку ова не се исполни, тие предупредија дека повторно ќе го активираат штрајкот.

Душко Чакаровски, претседател на Независниот синдикат на машинскиот персонал на Македонија објасни дека покрај редовна плата, имаат уште едно барање – да им се врати стариот процент за надоместок на квалитет. До јули процентот бил 30, а од јули се намалил на 20.

Штрајкот на машиновозачите започна вчера во 16 часот, што предизвика прекин во одвивањето на патничкиот и товарниот железнички сообраќај во земјава.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...