fbpx

Железничарите бојкотираат оти не зеле плата, возот Скопје-Битола не сообраќа

Поради бојкотот, не тргна возот од Скопје за Битола во 14:30 часот

-

Извршниот и машинскиот персонал на „Железници транспорт“ денеска почна бојкот, оти не им е исплатен вториот дел од февруарската плата, а не е исплатена ниту ноќната работа на кондуктерите. Тие најавија дека бојкотот ќе трае додека не им се исполнат барањата.

Според Тони Димовски, претставникот на машинскиот и извршниот персонал на „Железници транспорт“ вработените во „Железници“ бараат и зголемување на вредноста на бодот за 30 проценти, но и вработување на 40 машиновозачи – барање кое, како што велат, во февруари годинава го испратиле до Владата и до Министерството за транспорт и врски.

Поради бојкотот, не тргна возот од Скопје за Битола во 14:30 часот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЕУ бара македонските власти итно да ги имплементираат проектите за управување со отпад на терен

Шефот за соработка на Делегацијата на ЕУ во земјава, Стефен Худолини го повтори ставот на Европската Унија до македонските институции под најитно да отпочнат со практична имплементација на проектите...
Download Premium WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes
free download udemy paid course
download karbonn firmware
Download WordPress Themes
udemy free download