fbpx
Таг: Petre Shilegov

таг: Petre Shilegov

Двајца осомничени за опожарувањето на автомобилот на сопругата на Шилегов добија притвор

Петре Шилегов
Основно јавно обвинителство Скопје соопшти оти е почната истражна постапка против две лица, на возраст од 24 и 22 години, кои ги сомничи дека го опожариле џипот Ауди Q5 на сопругата на претходниот градоначалник на Скопје, Петре Шилегов. Во кривичната пријава биле наведени три осомничени лица, но Обвинителството заклучило да ја отфрли пријавата за третото лице, бидејќи не се утврдени...

Опожарен автомобил на сопругата на поранешниот градоначалник на Скопје, Петре Шилегов

На улицата Петре Пирузе во Скопје ноќеска настанал пожар во автомобил „ауди“, во сопственост на правно лице, соопшти МВР за „Мета“, појаснувајќи дека од пожарот зафатени биле и автомобили „пасат“, „матиз“ и „нисан“ со скопски регистарски ознаки, сопственост на друго лице. Всушност, прв опожарен бил автомобилот што го возела сопругата на поранешниот скопски градоначалник, Петре Шилегов, потврди тој во медиумите....

Шилегов: Очекувам победа во првиот круг

Откако гласаше денеска во текот на денот, актуелниот градоначалник и кандидат за втор мандат на СДСМ и коалицијата, Петре Шилегов посочи дека одѕивот е онаков каков што тој очекувал. Тој додаде дека исто така очекува да победи уште во првиот круг. „Очекувањата мои се дека ќе имаме победа уште во првиот круг, затоа што во самата кампања скопјани може да...

Се урива една од трите „галии“ во Вардар, дел од проектот Скопје 2014 (фото)

Еден месец пред локалните избори, на истекот на неговиот мандат, градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, се пофали на Фејсбук дека урива една од трите „галии“ во реката Вардар кои беа дел од мегаломанскиот проект на ВМРО-ДПМНЕ, „Скопје 2014“. „Првата од 3-те галии во коритото на Вардар, почна да заминува во историјата“, напиша градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на Фејсбук објавувајќи...

Вистиномер: Мостот меѓу Карпош 4 и Злокуќани допрва треба да се гради

„Вистиномер“ анализираше изборно ветување на сегашниот градоначалник на Скопје, Петре Шилегов, за нов мост на Вардар. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Ветување: Љубљанска преку Вардар, нов мост за Карпош и Скопје! Отвораме директен пристап на карпошани до идниот клинички центар и Бардовци. Ја продолжуваме „Љубљанска“ со мост преку Вардар и ја спојуваме со улицата „Скупи“ и со булеварот „Словенија“ што...

Вистиномер: Не се гледа „светлина“ за ветениот тунел под Кале

„Вистиномер“ го анализираше изборното ветување на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, за тунел со улица под Кале, односно „Продолжување на бул. „Свети Климент Охридски“, со мост над реката Вардар и со тунел под Скопското кале и поврзување со булеварот „Никола Карев“ и го оквалификува како неисполнето. Подолу го пренесуваме во целост текстот на „Вистиномер“: Ветување: Продолжување на бул. „Свети Климент Охридски“,...

Вистиномер: Не се случи ветеното заживување на езерото Треска

Ветување: ИЗЛЕТНИЧКИ ЦЕНТАР „ТРЕСКА“ НАЗАД КАЈ ГРАЃАНИТЕ! Езерото „Треска“ е изградено со самопридонес на граѓаните на Скопје, а во моментов, просторот е запоставен и руиниран. Со неговото враќање во надлежност на градот и со негова ревитализација, Скопје и скопјани добиваат излетничко место за одмор, култура, забава, за кампување и разладување во летните денови. Ревитализацијата на комплексот „Треска“ е истовремено и социјална...

Скопје одбележува 58 години од катастрофалниот земјотрес од 1963 година

Со предавања, концерти, изложби, полагање на свежи цвеќиња, крводарителска акција и серија од други активности македонскиот главен град денеска одбележува 58 години од катастрофалниот земјотрес што го погоди на 26 јули 1963 година. На овој ден, природната катастрофа која го погоди Скопје однесе 1.070 човечки животи, дополнително беа повредени најмалку 3.000 лица, а околу 200.000 скопјани останаа без своите...

Град Скопје најавува нов мост помеѓу населбите Карпош 4 и Злокуќани

Градоначалникот Петре Шилегов го потпиша договорот со Владата и ТАВ со кој се овозможува реализацијата на проектот за мостот на улица Љубљанска во Карпош, информираат од Град Скопје. Вредноста на договорот изнесува 382,5 милиони денари со вклучен ДДВ, а рокот на изведба е до крајот на 2023 година. „Непреченото функционирање на сообраќајот и намалување на метежот е еден од приоритетите...

Заев: Како резултат на заедничката акција на сите, годинава не разговаравме за загаден воздух

Како резултат на активностите на проектот „Акцискиот план - Скопје зелен град“, и на низата други значајни сеопфатни проекти, оваа година не разговараме за загаден воздух во главниот град, односно имаме огромно намалување на бројот на денови со надминати концентрации на ПМ-честички, изјави премиерот Зоран Заев кој беше дел од активноста што ја организираше Град Скопје и градоначалникот Петре...

Шилегов бара Антикорупциска да ја провери набавката на противпожарното возило, ВМРО-ДПМНЕ обвинува за корупција

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов денеска се обрати до Државната комисија за спречување на корупцијата, од која бара да ги испита сомнежите за постоење корупција и судир на интереси, при реализација на набавката на специјализираното возило - противпожарна скала, единствена опрема од ваков тип на Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје. Со барањето до ДКСК, Шилегов реагира на...

Средното медицинско училиште „Панче Караѓозов“ денеска одбележува 76 години постоење

Денеска по повод одбележувањето 76 години постоење на средното медицинско училиште „Панче Караѓозов“, градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов го посети училиштето во присуство на директорката, Маја Салиу. „Во изминативе три години овде, во ова средно училиште, има инвестирано вкупно 54 милиони денари – ги обновивме во целост подовите, вратите на училниците, надворешната столарија, целосно го уредивме новото спортско игралиште по сите стандарди,...

Шилегов смета дека инспекциските акции го расчистија воздухот во Скопје, екологистите велат најзаслужни се ветерот и сонцето

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денеска се пофали дека воздухот во главниот град се подобрува откако е тој на власт, а годинава бил три пати поквалитетен, што според него е резултат на интензивното работење на инспекциските служби и акциите кои ги спроведува Градот. Но, екологистите не се согласуваат, тврдејќи дека ветерот и сонцето имаат голема улога во намаленото аерозагадување....

„Мексичка“, „Ленинова“, „Железничка“ повторно ќе бидат имиња на улици во Скопје

фото: Град Скопје
Советот на Град Скопје вчера ја усвои листата на имиња на улиците во главниот град, кои предлози се од претходно спроведена онлајн анкета на граѓаните во летото 2019 година, како и од други доставени иницијативи. „Усвоена листата на регистарот на имиња на улиците во Скопје. Мексичка, Ленинова, Железничка се враќаат во нашето Скопје“ напиша синоќа на својот Фејсбук профил, градоначалникот...

Град Скопје најави враќање на старите имиња на дел од скопските улици

фото: Град Скопје
Постоечкиот регистар на имињата на улици, плоштади, мостови, и други ифраструктурни објекти во Скопје, е дополнет со нови 571 имиња, соопштија од Град Скопје. Листата опфаќа имиња на истакнати личности од градското, националното и светското културно и историско наследство, поважни личности и настани од македонската и од светската историја и друго. „Од вкупно 571 име, 479 се имиња на истакнати...

Реконструиран булеварот „8 Септември“, завршува сезоната на реконструкциите во Скопје

Екипите на Град Скопје во рок од 30 дена ја завршија реконструкцијата на булеварот „8 Септември“, на потегот од булеварот Илинден до улицата Скупи, а со тоа завршува и градежната офанзива за оваа година во која реконструирани и во изградба се вкупно 21 сообраќајница, соопшти градската управа. На овој булевар е извршена комплетна реконструкција на коловозот, реконструкција на тротоарите, замена...

Шилегов го повика Пендаровски заедно да го уредат целиот покрив на ГТЦ во културен простор

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов на вчерашното затворање на фестивалот „Синедејс“, што се одржа на зелениот покрив на Градскиот трговски центар-ГТЦ, го повика претседателот Стево Пендаровски заедно да го уредат покривот на овој култен објект во Скопје. - Фестивалот CINEDAYS не само што успешно ја пребродува короната, туку тоа го прави и на најдобриот можен начин, реоткривајќи ги културните простори во...

Град Скопје разгледува три опции во врска со Универзална сала

Денеска во просториите на Младинскиот културен центар (МКЦ) во организација на Град Скопје и присуство на Петре Шилегов, претставници на државни и културни институции, здруженија на граѓани од областа на културата, спортот и архитектурата, како и претставници на организатори на фестивали и културни манифестации разговараа за моменталната состојба во која се наоѓа Универзалната сала, за нејзината иднина и за...

Наградени 32 првенци на генерацијата од скопските средни училишта

Триесет и двајца матуранти - првенци на генерацијата 2016 - 2020 и 2017 - 2020 од 23 скопски средни училишта, денеска добија специјални признанија и парични награди, кои им ги додели градоначалникот Петре Шилегов на традиционалната манифестација „Средба на првиот со најдобрите“, што се одржа во Куршумли Ан. Тој им посака нивните соништа да ги реализираат во државата и...

Почна изградбата на улица Есенинова која ќе ги поврзува Кисела Вода, Аеродром и Центар

Денеска Град Скопје започна со изградба и пробивање на улицата Есенинова, која ќе ги поврзува Кисела Вода, Аеродром и Центар, односно булеварите Борис Трајковски и Трета македонска бригада. Новоизградената улица ќе биде долга 730 метри, со променлива ширина, односно, ќе има две коловозни ленти и тротоари од двете страни низ Кисела Вода, а потоа четири коловозни ленти пред влезот...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...