fbpx
Таг: перформанс

таг: перформанс

Вечерва отворање на изложбата „Сизифов пат“ од карикатуристот Лука Лагатор

Вечерва со почеток во 20:00 часот во галеријата „Остен“ ќе се отвори изложбата на карикактури на познатиот карикатурист од Црна Гора, Лука Лагатор. Изложбата именувана „Сизифов пат“ ќе биде отворена со перформанс од карикатуристот. Притоа, како што информираат од галеријата, ќе бидат изложени 30 дела од неговиот доживотен циклус. „Преку „Сизифов пат“, Лагатор мајсторски игра со атрибутите на овој извонреден визуелен,...

Поетична визуелизација на интимноста преку „Гол живот“ што ќе се одржи утре во МКЦ

Оваа сабота, во рамки на фестивалот „Прво па женско“ ќе се одржи перформансот „Гол живот“ на Оља Грубиќ и Виа Негатива од Љубљана. „Гол живот“ нѐ повикува да размислиме што значи да се биде вид на живо суштество во светот, да се има тело, услови за постоење, можност за живот? Идеологијата не е решение. Животот е надвор од тоа. Преку...

Со перформанс и работилница на децата им се опиша штетноста од изградбата на малите хидроцентрали

„Се протна Флудо на другата страна, од големата и темна брана, и почна боја да губи од темнината почна да му студи, па почна да ги повикува и моли сите води и водни самовили, сите тревки лелеави, сите животинки, сите водни струи, да направат пукнатини на браната од камен и железни струготини. Флудо почна да вика со сета сила,...

Утре ќе се одржи ДОБРО УТРО КРЕАТИВЦИ 2.0 – Саем за размена на креативни искуства и размисли

Утре во „Јавна соба“ по вторпат ќе се одржи Саемот за размена на креативни искуства и размисли насловен како „ДОБРО УТРО КРЕАТИВЦИ“. Настанот е во организација на „Скала Магазин“ - прва дигитална платформа за дизајн и современа уметност, која е отворена за промоција на домашните млади креативци, нивно поврзување со индустријата и поддржување на културните настани и сцена, а...

Перформансот „СРАМ“ на Ангела Стојановска ќе се одржи утре во Јавна соба

Перформансот „СРАМ“ на независната уметница Ангела Стојановска ќе се одржи утре (11.05.2022) во Јавна соба со почеток од 20 часот. Темата на перформансот симултано обработува неколку аспекти на односот на општеството кон женското тело, храната и сликата за самите себеси која ваквиот општествен амбиент ни ја наметнува. „Ова е моето простување со срамот од моето тело, од храната, од живеењето...

(Фото) Петардите не се играчка: Средношколци со реалистичен перформанс од центарот на Скопје

Во пресрет на новогодишните празници учениците од средното музичко училиште „Илија Николовски Луј“, како и учениците од Средното училиште за ликовна уметност „Лазар Личеновски“ ги употребија своите уметнички вештини за да покажат какви последици настануваат при употреба на петарди и други пиротехнички средства. Тие заедно со припадници на Одделението за превенција при СВР-Скопје и Црвениот крст организираа показна вежба која...

Уметници од земјава со театарски проект ќе се претстават на фестивал во Италија

На театарскиот фестивал „Квартиере дел арте“ во Витербо (Италија) денеска премиерно ќе биде прикажан првиот дел од серијата кратки перформанси во рамките на театарскиот колаж „Амор Вичит“ работен според две микродрами на италијанските автори Фабио Марсон и Рикардо Табилио, информираат од „Перипетија Продукција“. Проектот го обработува животот и делото на италијанскиот барокен сликар Чеко дел Караваџо кој се смета за...

„ГРАфитиМУзикаСЕнки“, во четврток мултимедијален перформанс за млади во Скопје

Мултимедијален перформанс за млади „ГРАфитиМУзикаСЕнки“ ќе се одржи на 9 септември (четврток), со почеток од 19 часот, во Скопје. Настанот се организира од театарот „Сенки и облаци“, а истиот е поддржан од Град Скопје. Перформансот ќе се одржи пред театарот во населбата Дебар Маало, спроти кафулето Лајка. „Повелете на мултимедијален перформанс кој преку спонтани сесии со нашите ментори за цртање...

Со „Свири крај“ перформанс на РАИ против корупцијата, граѓаните симболично заштедеа 111 милиони денари

Кога сте добро организирани, 24 часа е доволно време да патувате на другата страна на планетата, да прочитате книга или да научите нова вештина. Сепак, дали знаете што друго може да се направи за 24 часа? Тоа е доволно време да се „спасат“ од уништување многу пари што државава секој ден ги губи преку добро организирана корупција и мито....

На 27 август започнува фестивалот „Џез викенд“ во Прилеп

Со премиерата на филмот „JAZZMAN – The form as a verb” од Велибор Педевски, на 27 август на летната сцена од Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп започнува деветтото издание на „Jazz Weekend“. Фестивалот ќе трае до 29 август, а поради актуелната ситуација со ковид-19 пандемијата, бројот на посетители оваа година ќе биде ограничен и според квадратурата на...

Со перформанс „Мора мораториум“ се протестираше за заштита на Охридско Езеро

Со мирен протестен перформанс, кој тргна од Лагадин, и застанувајќи на неколку места, заврши пред зградата на Општина Охрид, денеска балерината Гарсиа Елена од театарот „Баљшој“ од Москва, Охрид SOS и здружението Стар Лагадин, поддржани од Go green – Биди зелен, Фронт 21/42 и Здружението за заштита на животните и животната средина Е.Д.Е.Н., заедно со туристи од Белгија, Италија,...

Фестивалот АКТО во Скопје ќе понуди перформанси и музика

Во рамките на своето 12. издание во Скопје, фестивалот за современи уметности АКТО утре и задутре во кино „Култура“ и во Железничка зграда ќе понуди повеќе уметнички содржини. Фестивалот ќе почне утре со отворен штанд за продажба на независни музички изданија од македонски автори, во холот на кино „Култура“. Потоа, од 20 часот, на истата локација, под мотото „АКТО за...

Српски уметник приведен поради маска со ликот на Вучиќ

Српскиот уметник Владан Јеремиќ синоќа биле приведен од полицијата пред Музејот на современа уметност во Белград по изведувањето на уметничката акција во рамките на настанот „Салон на неподмитливите“, јавува балканскиот сервис на „Радио Слободна Европа“. Посетителите на оваа акција биле поканети да станат „сендвич-човек“, односно да стават маска со ликот на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, и да делат сендвич-летоци...

Граѓанската акција „Ние одлучуваме“ денеска во 13 часот ќе одржи перформанс во Градскиот парк

Граѓанската акција „Ние одлучуваме“ денеска во 13 часот ќе одржи перформанс со кој на граѓаните ќе им покаже колку е важно на претстојните избори на 11 декември да излезат на гласање. Перформансот ќе се одржи кај фонтаната во Градскиот парк во Скопје. Караванот на граѓанската акција „Ние одлучуваме!“ вчера одржа перформанси во Куманово, Струмица и Гевгелија.

Граѓанската акција „Ние одлучуваме!“ одржа перформанси во неколку градови

Граѓанската акција „Ние одлучуваме! Бараме промени! Можеме подобро!“ во текот на вчерашниот ден организираше акции и перформанси во Куманово, Гевгелија и во Струмица. Тимови на граѓански активисти можеа да се забележат на најфреквентните локации низ градовите. Тие дискутираа со жителите за нивните проблеми и за тоа колку е важно сите да излезат на предвремените парламентарни избори кои се закажани за 11 декември оваа...

На затворањето на „Браќа Манаки“, водителката ги собу чевлите и ги фрли кон публиката

На свеченото затворање на фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола, водителката се качи на сцена и се собу боса, а чевлите ги фрли кон публиката. По ова, обезбедувањето ја отстрани од сцената. Девојката што ја отстранија од сцената требаше да учествува во перформансот на Мартин Кочовски за затварањето, чија изведба беше откажана. Кочовски го обвини фестивалот дека го цензурира, а од управата на фестивалот...

Невообичаено, неформално и интересно отворање на 37. издание на „Браќа Манаки“

Невообичаен и импресивен перформанс кој го симболизираше раѓањето и смртта, односно циклусот на животот, а кој еден од актерите го одигра целосно гол, го отвори 37. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола. Режисер на свеченото отворање беше Мартин Кочовски, кој оваа година реши да нема класични водители, во костими и во вечерни тоалети, туку нешто...

Со перформансот „Музиката не познава граници“ децата од Центар на настап во Истанбул

„Музиката не познава граници“ беше музичко-сценскиот перформанс со кој учениците од основните училишта од општина Центар беа дел од  меѓународната манифестација по повод Светскиот ден на детето, која се одржа во Истанбул. По враќањето во Скопје, тие на градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, му ги пренесоа своите впечатоци, доживувања и му изразија благодарност што им го овозможи ова незаборавно...

Перформанс „50 луѓе во стан од 40 квадратни метри“ напладне на Сквер Јадран

Граѓанската иницијатива „Заслужуваме подобро“ денеска во 12.15 минути на Сквер Јадран ќе одржи перформанс „50 луѓе во стан од 40 квадратни метри“. Јавното вселуваање на „послушните граѓани“ ќе биде во стан на улица Максим Горки. Од „Заслужуваме подобро“ велат дека акцијата има цел да укаже на злоупотребите и на изборните манипулации во последните изборни циклуси и на потребата од попис во земјава.

Перформанс пред Владата: Заслужуваме подобро

Коалицијата „Граѓаните за Македонија“ одржа протестен перформанс - фотографирање со големи букви кои ги држеа нивните активисти и заедно направија голем натпис „Заслужуваме подобро“. Од платформата велат дека граѓаните имаат право да ги контролираат политичарите, да ја знаат нивната имотна состојба и да бидат прашани како се трошат нивните пари. Тие сметаат дека граѓаните заслужуваат јавните пари да се користат...

Дојава за бомба во две основни училишта во Скопје, учениците евакуирани

Покрај дојавите за бомба во осум средни скопки училишта, денеска за прв пат откако се испраќаат серија лажни закани, порака за поставен експлозив стигна и во основните училишта „Петар...