fbpx
Таг: оставка

таг: оставка

Контраспин: Пресуда за тепачка од 1993 година не може да е основa за оставка

Претседателот на ССМ, Дарко Димовски, со пресуда од 1993 година за кривично дело со кое била нанесена тешка телесна повреда не може да бара основа за разрешување на актуелниот в.д. директор на Ј.П. Водовод и канализација – Скопје, затоа што таа наводна пресуда и да постоела, одамна е избришана од казнената евиденција. Можеби има други синдикално оправдани причини да...

Лиз Трас си поднесе оставка и стана британска премиерка со најкраток стаж

По само 45 денови на функцијата, Лиз Трас си поднесе оставка како премиерка на Обединетото Кралство, јави Би-Би-Си. Пратениците од Конзервативната партија, чија лидерка е Трас, претходно ја повикаа британската премиерка да си замине откако нејзината влада ја зафатија низа политички превирања, при што беа откажани повеќето нејзини економски политики. Во краткиот говор пред Даунинг стринг бр. 10, Трас денеска рече...

И заменичката на Арсовска поднесе оставка

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, денеска ги загуби својата заменичка и поддршката од Алијанса за Албанците. Заменик градоначалничката на Град Скопје, Бујаре Абази на прес-конференција пред бараките на Град Скопје поднесе оставка, порачувајќи дека партијата Алијанса за Албанците повеќе не ѝ дава поддршка на скопската градоначалничка. Оставката на Абази уследи по оставките на неколку в.д. директори на јавни претпријатија основани...

Оставка си поднесе и директорот на ЈП „Паркови и зеленило“

Директорот на „Паркови и зеленило“, Ангеле Сотировски денес поднесе оставка на функцијата директор на јавното претпријатие. „Ценам дека новиот политички амбиент во Град Скопје нема да ми дозволи максимално да се фокусирам на најважното а тоа е успешно менаџирање на претпријатието. Токму поради тоа, се повлекувам од должноста в.д. директор. Зад себе оставам и добиени налози за работа од кои...

Оливер Андонов објави фракција во ВМРО-ДПМНЕ и побара оставка од Мицкоски

Поранешниот министер за внатрешни работи за еден ден, Оливер Андонов, со група приврзаници, објавија фракција за демoкратизација и реорганизација на ВМРО-ДПМНЕ и побараа оставка од партискиот претседател Христијан Мицкоски, јави Радио Слободна Европа. На прес-конференцијата пред централата на ВМРО-ДПМНЕ, Андонов побара Мицкоски да си поднесе оставка и така да го отвори патот за „демократски промени“ во партијата. „Основните политички цели кои...

Директорите на ЈП „Улици и патишта“, „Лајка“ и „ЈСП Турс“ си поднесоа оставки

Директорот на ЈП „Улици и патишта“ Борис Настов, директорот на „Лајка“ Воислав Димитровски и директорот на „ЈСП Турс“ Филип Василевски си поднесоа оставки со образожение дека немале комуникација со скопската градоначалничка Данела Арсовска. „Ве известувам дека давам неотповиклива оставка на местото в.д. директор на ЈП Улици и патишта. Оваа моја одлука ја донесов како резултат на неадекватната комуникација со Градоначалничката...

Државниот секретар во Министерството за одбрана си поднесе оставка

Државниот секретар во Министерството за одбрана, Драган Николиќ си поднесе оставка од функцијата поради лични и здравствени причини, информираат од Министерството за одбрана. Николиќ беше државен секретар во одбраната повеќе од 5 години, поточно од 28 јуни 2017 до 1 септември 2022 година. Во периодот кога Николиќ беше поставен на оваа висока функција во Министерството, Република Северна Македонија стана полноправна...

Мицкоски најави дека ќе ја напушти политиката ако некој од ВМРО-ДПМНЕ гласа за уставните промени

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ денеска изјави дека ќе ја напушти политиката доколку некој од неговата партија гласа за уставните промени, со кои Бугарите би требало да се внесат во македонскиот Устав како посебно малцинство. „Не е тоа европеизација. Затоа сега е првиот браник, а тоа е непроменливоста на Уставот. Иако од власта ќе продолжат со изјави и притисоци дека имало пратеници...

Борис Џонсон се прости од Парламентот со репликата: „Хаста ла виста, бејби!“

Британскиот премиер Борис Џонсон го одржа својот последен говор во парламентот. Тој доби аплауз од членовите на неговата партија и потсмев од противниците додека ја кажуваше последната реплика позајмена од Арнолд Шварценегер во филмот „Терминатор 2: Судниот ден“ од 1991 година - „Хаста ла виста, бејби“, објави Ројтерс. За време на получасовната неделна дебата „Прашања до премиерот“, во која британскиот...

Вистиномер: Не е вистина дека на Макрон му е наредено да поднесе оставка, никој нема такви овластувања во Франција

Според Уставот на Франција, никој не може да му „нареди“ на Претседателот да поднесе оставка. Може да му биде изгласана недоверба, може тој сам да си поднесе оставка или функцијата да му заврши во случај на смрт. Нема таков орган, институција или функција во Француската Република што има уставни моќи да му нареди такво нешто на Претседателот, како што...

Џонсон веќе не е претседател на Ториевците, ќе остане премиер до изборот на наследник во партијата

Премиерот Борис Џонсон денеска си поднесе оставка од функцијата претседател на владејачката Конзервативна партија (Ториевци), а во обраќањето до британската јавност рече дека на функцијата премиер ќе остане додека не се избере негов наследник во партијата, пренесе британскиот јавен сервис Би-би-си. На почетокот на своето обраќање, Џонсон им се заблагодари на сите што го поддржаа, велејќи дека негова должност е...

Бугарската влада официјално во оставка, контрадикторни најави за повлекувањето на Борисов од челната позиција на ГЕРБ

Точно во 10:13 часот (9:13 часот по македонско време) претпладнево, оставката на владата на Кирил Петков е поднесена во Архивата на Народното собрание, јави Бугарското национално радио (БНР). Оставката не е доставена од премиерот Петков или од некој министер, туку била донесена од курир. Во меѓувреме, беше најавено дека уште една крупна политичка фигура ќе си замине , односно Бојко...

По исклучувањето од сообраќај на линијата број 19, ЈСП Скопје денеска доби нов в.д. директор

Јавното сообраќајно претпријатие Скопје (ЈСП Скопје) доби нов директор, една седмица откако на претходниот в.д. директор Иван Илиевски, кој на функцијата беше само пет месеци, му беше прекинат мандатот. Назначувањето доаѓа во време кога јавниот автобуски превоз во Скопје е нарушен и линиите 19 и 20 речиси не функционираат бидејќи приватните превозници се револтирани од тоа што Град Скопје...

Директорот на ЈСП си заминува пет месеци по назначувањето, Град Скопје вели му истекол мандатот

По помалку од пет месеци од назначувањето од страна на градоначалничката Данела Арсовска, в.д. директорот на ЈСП-Скопје, Иван Илиевски заминува од директорското место на најзначајното јавно претпријатие во главниот град. Веста ја објави порталот СДК.МК, од каде наведуваат дека директорот Илиевски вчера ја доставил оставката до градоначалничката Арсовска. Од СДСМ, пак, соопштија дека наместо да воведе нови автобуси и бесплатен...

Судот му изрече на Мухамед Зекири во 30-дневен притвор

Скопскиот кривичен суд на генералниот секретар на Владата, Мухамед Зекири му одреди 30-дневен притвор. Судија на претходна постапка вчера вечер одлучи да го прифати барањето на Обвинителството за организиран криминал и корупција за притвор поради опасност од бегство, можност за уништување на докази или влијание на сведоци. Зекири по судската одлука беше спроведен од судот до затворот во Шутка. Ваквиот...

СДСМ бара оставки од Мицкоски, Милошоски и другите обвинети во „Титаник“, за ВМРО ова е дефокусирање

По вчерашното признавање вина на поранешни високи функционери од ВМРО-ДПМНЕ во судскиот процес за случајот „Титаник“, од владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија (СДСМ) денеска побараа од Христијан Мицкоски и сите високи функционери кои во минатото биле инволвирани во изборни измами и притисоци врз граѓаните да си поднесат оставка од ВМРО-ДПМНЕ. „Во Извршниот комитет на Мицкоски и во пратеничката група на...

Собранието ја констатираше оставката на Зоран Заев, во оставка е и целата Влада

Со аплауз на пратениците од опозициските партии, Собранието на РСМ денеска ја констатираше оставката на досегашниот премиер Зоран Заев. Со усвојувањето на неговата оставка, во оставка е и целиот состав на Владата на РСМ. Притоа, постојниот владин состав технички ќе ги извршува функциите до изборот на новиот владин состав. Во согласност со легислативата, по констатирањето на оставката на премиерот Зоран...

Премиерот Заев ја поднесе оставката до Собранието

Премиерот Зоран Заев до собранискиот спикер Талат Џафери ја достави оставката од функцијата претседател на Владата на РСМ, поради исходот од локалните избори и преземената одговорност за изборните резултати. „Со мојата оставка со која ја преземам одговорноста сакам да оставам пример за да се препознаваат доблесните одлуки кога тоа е неопходно и со тоа да дадам уште еден придонес во...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе интерпелација за Владата до Собрание, пратеник на Алтернатива пишман за ставениот потпис

ВМРО-ДПМНЕ денеска ја достави Иницијативата за интерпелација на Владата на РСМ, на која, како што велат од таму, се потпишале 61 пратеник од опозициската коалиција „Обнова за Македонија“, Алијанса за Албанците, Алтернатива, БЕСА и Левица. „Очекуваме Претседателот на Собранието согласно роковите утврдени во Уставот и Деловникот во најбрз можен рок да свика седница на која што ќе се гласа за...

САД ќе продолжат да соработуваат со Владата по оставката на Заев

САД очекуваат да ја продолжат соработката со Северна Македонија во областите од заеднички интерес, соопшти Стејт департментот за Гласот на Америка на македонски јазик, одговарајќи на прашањето за коментар по најавата за оставка на премиерот Зоран Заев по вториот круг на локалните избори во неделата. „Американската амбасада ги следи настаните по вториот круг локални избори, вклучувајќи ја и најавата за...

Трагите од авиони не се користат за борба против климатските промени

Борбата против глобалното затоплување не се постигнува со авиони, ниту со трагите што ги оставаат зад себе кои не се ништо друго освен резултат од мешањето на топлината испуштена...