fbpx
Таг: Одеса

таг: Одеса

„Хари Потер замокот“ во Одеса бомбардиран, најмалку пет убиени

Пристанишниот град Одеса беше бомбардиран синоќа, пренесува Би-би-си и Еуроњуз. Нападната беше зградата која локалци ја нарекуваат „Хари Потер замок“. Засега се забележани најмалку пет загинати лица. Тие кои биле во зградата немале доволно време да се евакуираат, бидејќи сирените се активирале само неколку минути пред нападот. „Типот на ракета во моментов се испитува. Форензичарите ги вршат соодветните проценки“, рече портпаролот...

Воздушен напад во Одеса, во близина биле Зеленски и Мицотакис

Ракетен напад во пристанишниот град Одеса таргетирал место во непосредна близина на украинскиот претседател Володимир Зеленски и грчкиот премиер Киријакос Мицотакис, кој бил на посета во градот, пренесуваат Би-би-си и Гардијан. Нападот врз пристаништето резултирал со смртта на најмалку пет лица, соопштија украинските воздушни сили. „Слушнавме сирени како и експлозии што се случија во нашата близина. Немавме време да стигнеме до...

Три бебиња жртви на рускиот напад со дрон во Одеса, прогласен е ден на жалост

Бројот на загинати во напад на рускo беспилотно летало врз станбен блок во украинскиот град Одеса се искачи на десет, откако телото на третото дете беше извлечено од урнатините, соопштија денеска властите, пренесе Си-Ен-Ен. „Телото на друго бебе штотуку е пронајдено покрај телото на жена. Се верува дека детето е помалку од една година“, напиша Олех Кипер, началникот на регионалната...

Русија убила 513 деца од почетокот на инвазијата на Украина

Како резултат на руската инвазија на Украина што почна на 24 февруари 2022 година, досега 513 деца во земјата ги загубиле животите, а 1.161 дете биле повредени, известува украинската државна новинска агенција Укринформ пренесувајќи го соопштението на Генералното јавно обвинителство на Украина. „Повеќе од 1.674 деца станале жртви на војната во Украина, како резултат на целосната оружена агресија од страна...

Меѓународен адвокатски тим подготвува досие за Русија поради користење на гладот како оружје

Адвокати за човекови права, во соработка со канцеларијата на Главниот обвинител на Украина, подготвува досие за воени злосторства што би било поднесено во Меѓународниот кривичен суд (ИЦЦ), обвинувајќи ја Русија за намерно предизвикување глад при оружен конфликт, јави украинската државна новинска агенција ukrinform.net. „Целта е да се документираат случаите кога руските инвазиски сили користеле глад како оружје во војна“, се...

Жестоки напади изминатово деноноќие во Украина, повредени се цивили

Во текот на изминатите 24 часа, во Украина се случиле 30 вооружени судири меѓу руските агресорски сили и украинската одбрана. Непријателот извршил и повеќе воздушни напади, меѓу другото и со дронови, па има повредени цивили, јавува украинската државна новинска агенција Ukrinform.net. Украинското воено воздухопловство извршило девет воздушни напади врз руска жива сила, складови со муниција и воена опрема, а дополнително...

Напад со дронови во Москва, Русија тврди дека се украински

Русија ја обвини Украина дека стои зад нападот со беспилотни летали што рано утрово оштетија најмалку две згради во главниот град Москва. Руското Министерство за одбрана соопшти дека два дрона биле „потиснати и урнати“, додавајќи оти нема жртви, пишува Би-би-си. Руската државна новинска агенција Тас објави дека едно беспилотно летало паднало во близина на Министерството за одбрана. Во друг настан, пак, како...

Руските напади продолжуваат врз пристаништата во Украина

Руските напади врз украинските пристанишни области продолжија и денес. Нападите доаѓаат откако Москва предупреди дека бродовите што се упатуваат кон украинските пристаништа на Црното море може да се сметаат за воени цели, пренесе Ројтерс. Во нападите повредени се најмалку 20 лица во регионите на Миколаев и Одеса. Со излегувањето на Русија од договорот што ги заштити глобалните испораки на украинско...

Русија со нов бран напади во јужна Украина, оштетена инфраструктура во Одеса

Русија започна нов бран напади со беспилотни летала рано утринава врз јужна Украина, оштетувајќи ја инфраструктурата во црноморското пристаниште Одеса, објавија регионалните власти и војската, додека Москва соопшти дека одбила напад со украински беспилотни летала врз нелегално анектираниот регион Крим, јавуваат странските медиуми. Серхи Братчук, портпарол на воената администрација на регионот Одеса, изјави дека украинската воздушна одбрана одбила руски воздушен...

Тројца загинати во руски ракетен напад врз Одеса

Тројца цивили загинаа, а седуммина се повредени во рускиот ракетен напад врз Одеса што се случил синоќа, објави Укринформ, повикувајќи се на украинското Министерство за внатрешни работи. Мета на проектилите биле складиште, деловен центар, станбен комплекс и продавници. Украинската јужна команда предупреди дека е можно луѓе сè уште да се заробени под урнатините на местата на нападите. За време на своето...

Британско разузнавање: Украина навлезе во првата линија на руската одбрана во некои области

„Значајни“ украински операции во неколку места во источна и јужна Украина се случиле во изминатите 48 часа, се вели во најновиот разузнавачки извештај на Министерството за одбрана на Обединетото Кралство пренесен од „Гардијан“. „Во некои области украинските сили веројатно постигнале добар напредок и навлегле во првата линија на руската одбрана. Во други, украинскиот напредок е побавен“, се вели во извештајот...

Божилов: Сите тврдења дека камионот со експлозивот минал преку Бугарија се дел од руската хибридна војна

Речиси сите бугарски медиуми ги пренесоа руските обвинувања - дека експлозивното средство со кое беше кренат во воздух Кримскиот мост, било замаскирано во полиетиленска фолија, на вкупно 22 палети, со вкупна тежина од 22 тони, и од Одеса товарот бил испратен за бугарското пристаниште на Дунав, Русе. Ова се случи откако Федералната служба за безбедност (ФСБ) на Русија обвини...

Извозот на пченица од Украина преку Црното Море никогаш не бил наменет само за африканските земји

Објавата се однесува на Иницијативата потпишана во Истанбул на 22 јули годинава меѓу Турција, Русија и Украина, а на предлог на генералниот секретар на Обединетите Нации. Целта на оваа Иницијатива е да овозможи безбеден проток за извозот на пченица и поврзани суровини за исхрана од украинските пристаништа на Одеса, Черноморск и Јужни. Наспроти манипулацијата и невистината во постот, во...

Руските сили жестоко ги гранатираа Харкив и Днипропетровскиот регион

Ноќеска и утрово руските воени сили вршеа и вршат жестоки артилериски напади на градот Харкив и на Днипропетровскиот регион, а руската копнена и поморска закана за Одеса, најголемиот пристанишен град на Украина во голема мерка е неутрализирана, известува украинската новинска агенција „Укринформ“. Загубите на руската жива сила, вооружување и механизација, пак, се зголемија. Според Вооружените сили на Украина, од 24...

Захарова тврди дека Русија гаѓала украински воен брод во Одеса

Марија Захарова, портпаролката на руското министерство за надворешни работи, изјави дека рускиот напад со проектили во пристаништето Одеса во Украина бил насочен кон украински воен брод. „Проектилите Калибр уништија воена инфраструктура на пристаништето во Одеса, во напад со висока прецизност“, објави Захарова на Телеграм, прецизирајќи дека се работи за патролен брод. Нападот на Русија следува откако беше постигнат договор за испорака...

Русите ракетираa населба близу Одеса, 18 цивили загинаа, над 30 се повредени

Во нов грозоморен напад на руските сили врз цивилни објекти, рано взори со три ракети испукани од руски авиони-бомбардери беа погодени станбена зграда и два центра за рекреација во населба на 50-тина километри од Одеса, најголемиот украински крајбрежен град, при што животите ги загубија најмалку 18 граѓани, а над 30 се повредени, извести украинската државна агенција „Ukrinform“. Во источна Украина,...

Загинале најмалку 339 деца, 614 биле повредени во руската агресија на Украина

Според Главното јавно обвинителство на Украина, од почетокот на руската инвазија на Украина на 24 февруари, загинале најмалку 339 деца, а 614 се повредени, пренесува украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Во последното деноноќие, борбените дејствија продолжуваат, а по ракетниот напад на главниот град Кијив вчера наутро, утрово е извршен ракетен напад близу Одеса, главното украинско пристаниште на Црното Море, при...

Одеса жестоко бомбардирана од Русија, во челичарницата Азовстал во Мариупол има уште заробени цивили

Најмалку едно лице загина и петмина се повредени во синоќешниот воздушен напад на приморскиот град Одеса, јавува Укринформ. Руските авиони погодиле и цивилни објекти во градот, каде што воопшто немало воена инфраструктура. Во селото Фонтанка во близина на Одеса е погоден трговски центар и се повредени три лица. Пожарникарите со часови се бореле за гаснење на пожарите предизвикани од...

Можно е околу 60 луѓе да загинале во бомбардирано училиште во Украина

Украина ја обвини Русија за грозоморен масакр во Луханската област, каде со авионско бомбардирање е уништено училиште во селото Билохоривка, во коешто се засолнувале околу 90. Според регионалниот гувернер Серхиј Хајдај, потврдени се двајца загинати, но под урнатините можеби има околу 60 луѓе, пренесува Би-Би-Си. Околу 90 лица се криеле во училиштето, а околу 30 се спасени. Според Хајдај, руски...

Русија бомбардираше цели во осум региони, делови од Лвив оставени без струја и вода

Руските сили вчера бомбардираа цели во осум украински региони за да ја уништат транспортната инфраструктура на Украина, јавува Укринформ. Нападите имаат за цел да ја намалат можноста за доставување каква било помош од западните и централните региони на првите борбени линии на истокот од Украина. Погодени се цели во регионите Лвив, Днипропетровск, Кировохрад, Виница, Кијив, Закарпатје, Одеса и Донецк. Делови...

Се испорачуваат учебниците за од прво до седмо одделение, учениците ќе ги добијат навремено

Министерството за образование и наука (МОН) соопшти дека во тек е испораката на сите учебници од прво до седмо одделение кои досега се одобрени од Националната комисија за учебници...