Фото: ukrinform.net, 23.07.2022 г.

Марија Захарова, портпаролката на руското министерство за надворешни работи, изјави дека рускиот напад со проектили во пристаништето Одеса во Украина бил насочен кон украински воен брод.

„Проектилите Калибр уништија воена инфраструктура на пристаништето во Одеса, во напад со висока прецизност“, објави Захарова на Телеграм, прецизирајќи дека се работи за патролен брод.

Нападот на Русија следува откако беше постигнат договор за испорака на жито помеѓу Украина и Обединетите нации и Турција. Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја обвини Русија за напад на Одеса и  соопшти дека руски проектили го погодиле пристаништето, со што  договорот за деблокирање на извозот на жито преку Црното море се доведува во прашање.

Украина би можела да заработи 10 милијарди долари со извоз на 20 милиони тони жито во силосите, покрај 40 милиони тони од новата реколта. Министерот за инфраструктура, Александар Кубраков, синоќа изјави дека земјата, и покрај нападот на пристаништето во Одеса, продолжува со техничките подготовки за отпочнување на извоз на земјоделски производи.

Напишете коментар