fbpx

Руските напади продолжуваат врз пристаништата во Украина

„Во нападот беа уништени околу 1 милион тони храна што беше складирана во пристаништата“, изјави во средата во своето ноќно обраќање украинскиот претседател Володимир Зеленски

-

Руските напади врз украинските пристанишни области продолжија и денес. Нападите доаѓаат откако Москва предупреди дека бродовите што се упатуваат кон украинските пристаништа на Црното море може да се сметаат за воени цели, пренесе Ројтерс.

Во нападите повредени се најмалку 20 лица во регионите на Миколаев и Одеса. Со излегувањето на Русија од договорот што ги заштити глобалните испораки на украинско жито, Украина соопшти дека воспоставува привремена бродска рута преку Романија.

Нападите се закануваат да ги влошат глобалните резерви на храна, бидејќи Украина е главен извозник на пченица и пченка.

„Нејзината цел е да го олесни деблокирањето на меѓународниот брод во северо-западниот дел на Црното Море“, рече Васил Шкураков, вршител на должноста министер за заедници, територии и развој на инфраструктурата на Украина, во писмо до Меѓународната поморска организација на ОН.

Украина и Русија се меѓу најголемите извозници на жито во светот. Цените на американската пченица скокнаа за 8,5% во средата, што е нивна најголема дневна добивка од неколку дена по руската инвазија на нејзиниот сосед на 24 февруари 2022 година.

Русија ја нападна пристанишната инфраструктура во Одеса со суперсонични ракети, вклучително и Кх-22, кој беше дизајниран да ги извади носачите на авиони.

„Во нападот беа уништени околу 1 милион тони храна што беше складирана во пристаништата“, изјави во средата во своето ноќно обраќање украинскиот претседател Володимир Зеленски.

„Токму таа количина веќе требаше да биде испорачана во земјите потрошувачи во Африка и Азија. Во терминалот кој е најмногу оштетен од рускиот терор вечерва, складирани се 60.000 тони земјоделски производи наменети за испорака во Кина“, рече Зеленски.

Соединетите Држави ја обвинија Русија дека поставува дополнителни морски мини на приодите кон украинските пристаништа во обид да оправдаат какви било напади врз цивилни бродови во Црното Море. Русија не ги коментираше тврдењата на САД.

Нападот на пристанишната инфраструктура во Одеса е дополнителна ескалација на руската војна во Украина и се заканува да ја влоши глобалната несигурност за храна. Меѓународниот монетарен фонд предупреди дека нападот може да ги зголеми цените на храната, особено во сиромашните земји.

Пентагон најави дополнителна безбедносна помош за Украина, во вкупна вредност од околу 1,3 милијарди долари. Европската унија, исто така, се очекува да разговара за предлогот во четврток да потроши до 20 милијарди евра за оружје, муниција и друга воена помош за Украина во текот на четири години.

Рускиот претседател Владимир Путин ги обвини западните земји дека го „изопачуваат“ договорот за жито, постигнат со посредство на Обединетите нации и Турција.

Меѓународниот монетарен фонд во средата соопшти дека излегувањето на Русија од договорот се заканува да ја влоши глобалната несигурност на храната и може да ги зголеми цените на храната, особено во сиромашните земји.

Путин рече дека Русија веднаш ќе се врати на пактот доколку се исполнат условите на Москва, олеснувајќи го нејзиниот извоз на храна и ѓубрива. Западните земји ова го нарекуваат обид да се искористи снабдувањето со храна за да се ослабат финансиските санкции, кои сè уште и дозволуваат на Русија да продава храна.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Владимир Путин во посета на Виетнам

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во Виетнам, каде ќе се сретне со лидерите на владејачката Комунистичка партија. Со оваа посета, рускиот претседател ја завршува својата кратка тура на официјални...