fbpx
Таг: нов корона вирус

таг: нов корона вирус

Дезинформации дека ковид-19 е предизвикан од бактерија, а не од новиот корона вирус

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, но и во светот. Српскиот сервис за...

Српскиот министер Златибор Лончар се фали со транспарентност, а локалните власти молчат

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Новак Ѓоковиќ со аут за корона вирусот

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Кризниот штаб на Србија не е формиран пред сите на Балканот

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Не се пронајдени лекови што лекуваат од Ковид-19 за 48 часа или за 72 часа

Намалена цената на лекови кои се купуваат во апетка, како и лековите за болничка употреба
Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Медиуми во регионот пренесуваат невтемелени тврдења на македонскиот професор

Вирусот Ковид 19 не е нов, ниту е во прашање карантинска болест, а луѓето премногу лесно се ставаат на респиратори. Ова се дел од тврдењата кои ги изнесе македонскиот инфектолог, професорот Вело Марковски, во емисија на македонската телевизија „Алфа“. За да ја провери вистинитоста на ваквите тврдења, тимот на српскиот сервис за проверка на факти „Истиномер“ се обрати на...

Масовно и брзо тестирање во Банско за испитување на имунитетот на Ковид-19

Bansko dek08 - Photo: Elena Chochkova -commons.wikimedia.org
Во бугарскиот планински град Банско, кој беше силно засегнат од новиот корона вирус во почетокот на епидемијата во март денеска ќе почне масовно тестирање со брзи тестови за да се утврди колку лица стекнале имунитет на новиот корона вирус. Бугарскиот премиер Бојко Борисов на утринскиот брифинг на Оперативниот штаб за справување со Ковид-19 рече дека денеска ќе даде налог за...

Лаги во грчки медиуми за луѓе-кукли како корона пациенти и за италијански фармацевт „поумен од светот“

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

„Празната болница“ во Болоња не била празна, а Исланд не ги тестирал сите жители

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Србија ја престигна Грција по новооткриени случаи со Ковид-19

На балканската црна листа за заразени и починати од новиот корона вирус, претпладнево, исто како и во изминатите неколку денови, први беа Романија и Турција. Но, погледнато по бројката на новооткриени случаи во период од 24 часа, од досегашното трето место Грција беше истисната од Србија, се гледа од податоците што ги објавува американскиот универзитет „Џонс Хопкинс“, којшто од...

Над 40 проценти од светското население во карантин

Над 3,38 милијарди луѓе во речиси 80 земји и територии се во состојба на домашен карантин, по наредби или препораки од властите, како мерка за справување со ширење на новиот корона вирус, јави АФП. Тоа се околу 43 отсто од светското население, кое според податоците на ООН од годинава изнесува 7,79 милијарди. И најголемата земја на светот, Русија, ги затвори...

Во светот речиси 724.000 заразени, со 34.018 смртни случаи

Бројката на заразени со новиот корона вирус во светот се искачи на 723.740, со 34.018 смртни случаи и 152.042 излекувани, покажуваат најновите податоци од американскиот универзитет „Џонс Хопкинс“, којшто од почетокот на избивањето на епидемијата секојдневно ги следи и ги прикажува податоците во светот. Со 10.779 смртни случаи и понатаму со трагичниот биланс е прва Италија, по што следуваат Шпанија...

Расте бројката на заразени во соседството 

Значително зголемен број на нови случаи со COVID-19 регистрира Бугарија, соопшти утрово генерал Венцислав Мутафчиски, началникот на бугарскиот Национален кризен штаб за борба со корона вирусот.  -Генералниот тренд на нови случаи со новиот корона вирус се покачува. Тоа што случаите на нови дијагностицирани е помал од претходните денови, не покажува тенденција - изјави тој на редовниот утрински брифинг за медиумите.   Во Бугарија ...

Грција во целосен карантин, во ЕУ се преземаат дополнителни мерки

Грција е во целосен карантин како мерка за спречување на ширењето на новиот корона вирус и болеста COVID-19. Мерката стапи на сила рано утринава, а ја објави премиерот Киријакос Мицотакис. Во меѓувреме, остатокот од ЕУ се бори од петни жили за да ја заузда ситуацијата. „Наложив да се превземат сите мерки за целосна забрана за непотребно движење на населението во...

Потврден лек уште нема, а кoрона вирусот „не влегува дома со патиките“

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Дезинформации за лекување на Ковид-19 со „чудесен руски лек“ и напиток „препорачан од лекари“

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Димитров на видео-конференцијата со Рот побара ЕУ-помош

Првично планирана како реална посета на германскиот Државен министер за Европа, Михаел Рот на земјава на 17 март, денеска се одржа видео-конференција на Рот со македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров, на која покрај евроинтеграциите, се дискутираше и за состојбата со ширењето на КОВИД-19. Шефот на македонската дипломатија упати повик до ЕУ да даде поддршка за ублажување на...

ИЈЗ: Реагенси за Ковид-19 ќе има доволно

Лабораторијата за вирусологија при Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) е единствената национална референтна лабораторија и лабораторија акредитирана од Светската здравствена организација за детекција на респираторни вируси, вклучително и новиот САРС-КоВ-2 (предизвикувачот на Ковид-19). Реагенси има и ќе има, затоа нема потреба од загриженост кај граганите, порача Шабан Мемети, директор на Институтот за јавно здравје на денешната прес-конференција, на која...

ЕК формираше заедничка залиха на маски, ракавици, лекови и медицинска апаратура

Европската Комисија (ЕК) денеска донесе одлука да се формира rescEU, заедничка залиха на медицинска опрема, како респиратори и заштитни маски, кои ќе се испраќаат онаму каде што се најпотребни во земјите-членки на ЕУ. - Со оваа прва во историјата заедничка залиха на медицинска опрема за итни ситуации, ја претвораме солидарноста на ЕУ во дело. Таа ќе биде од полза на...

Османи: ЕУ постигна консензус, сигурно добиваме датум за преговори

Сакам да ве информирам за исклучиво, позитивна вест, која вчера доцна вечерта дојде од Брисел, по полноќ, Советот на постојаните претставници (Coreper), во кој членуваат амбасадорите на сите земји-членки на ЕУ, според информациите што ги добивме од таму, постигнаа консензус за одлука за преговори со Република Северна Македонија, безусловна и со безусловно барање за првата меѓувладина конференција по потврдување...

Објавени се резултатите за сместување во студентските домови за бруцошите

Министерството за образование и наука (МОН) денеска ги објави резултатите од Конкурсот за прием на студенти во прва година запишани на додипломски студии во државните и приватните студентски домови...