fbpx
Таг: нов корона вирус

таг: нов корона вирус

Во Бугарија трета жртва, во Банско двајца Македонци се заразиле со Ковид-19

Бугарија ја регистрираше третата жртва на новиот корона вирус, Ковид-19, вкупниот број случаи се искачи на 94, од кои двајца македонски државјани, кои се заразиле во Банско, а биле дијагностицирани во Македонија, соопшти утрово генерал Венцислав Мутафчиски, началникот на бугарскиот Национален кризен штаб за борба со корона вирусот. Банско во моментов е во целосна блокада, и не се дозволува ниту...

Димитров повика граѓаните затекнати во странство да се пријавуваат по е-маил

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, ги повика македонските граѓани затекнати во странство поради ситуацијата со корона вирусот, задолжително да се пријавуваат во дипломатско-конзуларните претставништва (ДКП) за да може да се следи ситуацијата и да се преземаат мерки да им се помогне. „Почитувани македонски граѓани кои во моментов сте во странство, посебно вие кои немате регулиран престој и поради вонредно...

Марија Вучиќ: Србија е преплавена со дезинформации за корона вирусот, лукот, бруфенот, вотката…

Откако беа регистрирани првите случаи на корона вирусот во регионот, оваа тема стана доминантна во медиумскиот простор, но и на социјалните мрежи. Во морето информации, се појавија и некои непроверени, денес познати како лажни вести (fake news). Заради разоткривање на лажните вести, српскиот сервис за борба против дезинформациите „Raskrikavanje“ отвори посебна страница на која ги разоткрива лажните вести за...

ЕУ предупредува на наплив на дезинформации за Ковид-19 „испорачани“ од Русија

На прв поглед се забележува дека напорите за ширење дезинформации за новиот корона вирус Ковид-19, кои ги има во изобилство, се во насока на потпомагање на руските интереси, пишува euvsdisinfo.eu, проект на ЕУ за предвидување и сузбивање на дезинформациските кампањи што доаѓаат од Русија. Дезинформациите се во различни форми – од пишување на про-кремљовски онлајн медиум дека новиот корона вирус...

Дезинформациите за Ковид-19 се шират побрзо од самиот вирус

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

COVID-19: Дезинформациите повторно го надвладеаја и светот и Балканот

Додека светот се обидува да се справи со една од најдалекусежните кризи во последните децении и додека многу аспекти на нормалниот живот низ целиот свет се компромитирани, одредена група од луѓе си ги изострија мечевите, односно, додека кризата во достигнува својот врв, тие решија да пишуваат многу повеќе на нивните компјутери. Ковид-19, скратено од 'болест коронавирус 2019', (анг. COVID-19...

Кочани доби мурал со гас маска во време на корона и аерозагадување

Во време на подзаборавеното аерозагадување, а сè позасилениот страв од корона вирусот Ковид-19, потпорниот ѕид кај тн. „Атомски згради“ на булеварот „Тодосија Паунов“ во Кочани, доби мурал со гас маска. Муралот е уметничка креација на Орхан Ќамилов, Иван Шапков, Давид Јосифов и други. – Овој ѕид претходно беше наменет исклучиво за изборни плакати. Сѐ уште постојат траги што сведочат за...

Инфодемија во време на пандемија на корона вирусoт

Корона вирусот COVID-19, којшто е веќе оквалификуван како глобална пандемија, предизвикува тензија низ целиот свет. Можноста за создавање и дистрибуирање дезинформации во овој период останува голема. Уште од алармот во соседна Италија, некои вести, некојпат непроверени, а во некои случаи злонамерно пласирани, создадоа забуна кај многу читатели. Следниов пример е објава на Твитер-профил со 2.671 следбеници. Во модифицираното објавување, насловот...

ЕУ ќе воведе забрана за влез

Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејен вчера предложи ЕУ да забрани влез на територијата на Унијата, освен за најнеопходните патувања. Предложената мерка е за да се спречи ширењето на новиот корона вирус COVID-19. - Им предлагам на шефовите на држави и на владите да воведат времени ограничувања за не неопходните патувања кон ЕУ - рече таа. За предлогот треба...

Повторно дезинформации дека корона вирусот е „американско оружје“

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Вонредната состојба во Србија под нивото на мерките во Македонија

Има голема разлика помеѓу мерките што се преземаат во Србија во обид да се сузбие ширењето на новиот корона вирус COVID-19 и мерките што ги презема Северна Македонија, пишува „360 степени“. Во Белград, на пример, по воведувањето вонредна состојба, кафе-баровите и рестораните не се затвораат, туку ќе работат од 8 до 20 часот. На граѓаните на Србија никој не може...

Медиумите не треба да пренесуваат митови за корона вирусот од социјалните мрежи

Неодговорното пренесување разни неточни текстови и информации во ситуација на сеприсутен страв на јавноста поради ширењето на новиот корона-вирус COVID-19 не би требало да се случува во медиумите. Но, за жал, се протнуваат и објави како оваа. Во неа се изнесени „совети“ од неименуван италијански лекар (не знаеме дали навистина станува збор за лекар), кои кружеа по социјалните мрежи...

Советот за безбедност денеска ќе решава за понатамошното постапување околу корона вирусот

Во Кабинетот на претседателот на државата денеска во почеток во 16 часот ќе се одржи седница на Советот за безбедност на Република Северна Македонија. На седницата, покрај постојаните членови на Советот, на покана на претседателот Пендаровски, ќе присуствуваат и министерот за здравство, Венко Филипче и началникот на Генералштабот на Армијата, генерал-потполковник, Васко Ѓурчиновски. Советот за безбедност ќе решава за понатамошни мерки...

Во Бугарија 16 нови случаи со корона вирус – заразени и деца на 4, 7 и 11 години

Официјална Софија во текот на ноќта објави дека се регистрирани нови 16 случаи со новиот корона вирус, а утрово не се регистрирани нови случаи. Бројката на нови случаи расте и во светот. Парламентот на Бугарија денеска објави вонредна состојба која ќе трае до 13 април. Во случаите од ноќеска има и три деца на 4, 7 и 11-годишна возраст. На две...

Негативни се резултатите на четирите лица од Струмица тестирани на корона вирус

Министерството за здравство утрово информира дека вчера попладнето на корона вирус биле тестирани 4 лица од Струмица, поврзани со првата пациентка. Нивните тестови се негативни на вирусот. Исто така, биле тестирани и други 8 сопатници од Скопје на истата пациентка и нивните резултати биле негативни на корона вирусот. „Практично, сите сопатници од комбето на прво заболената, кои во изминатите две...

Kallxo.com: Не е вистина дека сомнителни примероци за коронавирус од Косово се испратени во Тирана

По паниката што започна да се појавува во Косово во врска со коронавирусот, со оглед дека бројот на заболените во соседните земји е зголемен, порталот Индексонлajн се придружи на овој тренд и објави ифнормација дека некои сомнителни примероци се испратени за верификација во Тирана. Сервисот за проверка на факти во Косово, Kallxo.com, ја провери оваа информација и дозна дека тврдењата...

МЗ: Сите што се тестирани денеска, немаат корона вирус

Министерството за здравство информираше дека резултатите на сите кои денеска се тестирале за заразеност со корона вирус се негативни, односно лицата не се заразени. Претпладнево за корона вирус било тестирано едно лице кое на 7 март пристигнало во земјава од Германија, како и осум лица поврзани со првата заболена пациентка од Скопје – сопатници и блиски контакти, кои во изминатите...

Известувањето за корона вирусот, дезинформациите и сензационалистичкиот јазик во косовските медиуми

Новиот корона вирус (COVID-19) во последните денови и недели е главна грижа на многу држави. Во Косово сè уште не е потврден ниту еден случај со овој вирус, но косовското општество е изложено на бројни и разновидни информации за него и за состојбата. Уште пред појавата на случај на заразен во Косово, граѓаните, како резултат на начинот на кој...

Спасовски со партиските лидери на координација за корона вирусот, „Ало докторе“ станува жешка линија

Премиерот Оливер Спасовски денеска ќе ги собере на средба претседателите на партиите на координација во врска со ситуацијата со корона вирусот КОВИД-19., соопшти Владата. Се очекува една од главните точки да биде можното одложување на изборите поради страв од ширење на вирусот при гласањето. Инаку, Владата вчера усвоила повеќе препораки од Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство и соопшти...

Филипче предлага радикални мерки: Затворање на театри, кина, теретани и скратено работно време на кафулињата (инфографик)

На тројца од вкупно деветтемина пациенти со корона вирус на Клиниката за инфективни болести од синоќа лесно им се влошила состојбата и дишат поотежнато. Тројцата имаат над 65 години, но, како што информира министерот за здравство Венко Филипче, „засега не им е потребна респираторна поддршка“. Во меѓувреме, министерот посочи дека за корона вирусот се тестира уште еден пациент кој утрово...

Кацарска: Добивав закани на секои два-три дена, а бев и физички нападната

Претседателката на Уставниот суд во заминување Добрила Кацарска вели дека за време на нејзиниот мандат не поминувало недела без да добие некоја закана. Таа вели дека била и физички...