fbpx
Таг: Никола Мицевски

таг: Никола Мицевски

ВМРО-ДПМНЕ бара Собранието да го врати предлогот назад до Владата

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ побара од претседателот на Собранието, Талат Џафери да ја врати во Владата информацијата за предлог преговарачката-рамка за членство на Македонија во ЕУ. Како што рече координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, во информацијата не се содржел ниту еден документ. Според Мицевски, никаде во испратениот материјал ги нема Документот со заедничкиот став на ЕУ, Предлог-преговарачката...

„TIME“ е новиот сингл со призвук на филмска музика од нашиот композитор Никола Мицевски

Македонскиот композитор Никола Мицевски го објави својот втор сингл насловен „TIME“ во соработка со гитаристот Дамјан Пејчиновски. Видеото на песната заедно со спотот зад чија изработка се потпишува Даниел Јовески  официјално излезе вчера. Ова е втор пат Мицевски да објави сингл по првиот „Круг“ што достигна високо препознавање во композиторската сфера на класичната музика. Композицијата придружена од изведбата на гитара на...

(ФОТО) Пратеници од ВМРО-ДПМНЕ во скафандер во Собрание, пред седум месеци критикуваа за истата работа

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски, кој е и координатор на пратеничката група и Ангелинка Петкова денеска во скафандери дојдоа во Собранието на РСМ за да учествуваат на седницата на која треба да се гласа недоверба на актуелната влада. Бидејќи и двајцата се позитивни на ковид-19 и се во изолација, под посебни протоколи е дозволено нивното присуство во парламентарниот дом. Пред...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа итна седница на Собранието, спикерот Џафери вели не прифаќа ултиматуми

Пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ од говорницата на Собрание побара од СДСМ, Зоран Заев и владејачкото мнозинство веднаш да закажат итна пленарна седница на која што заедно ќе ги разгледаат и едногласно ќе ги изгласаат законите од таканаречениот петти пакет мерки поврзани со финансиската помош за граѓаните и компаниите. „Во овој момент, на оваа прес-конференција позади мене се присутни сите пратеници...

Собраниска седница за избор на замениците-министри, опозицијата ќе гласа против

Во Собранието на РСМ денеска се одржува 13. седница, на која се избираат замениците-министри во Владата на РСМ. Премиерот Зоран Заев во својот говор пред пратениците ги претстави имињата на предложените кандидати за заменици-министри. „Убеден сум дека со еднакво силен ангажман замениците-министри ќе се посветат и на остварувањето на останатите приоритети како што се создавањето услови за нов циклус на...

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ бара Собранието да се распушти денеска

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски рече дека пратеничката група на оваа партија бара од претседателот на Собранието, Талат Џафери да го распушти Парламентот. „Сакаме да го потсетиме претседателот Џафери на неговата изјава дека Собранието треба да се распушти на 12 февруари, при што рече дека самиот ќе поднесе одлука за распуштање. Џафери да биде дециден и да...

Ангеловска: Сакаме најдобрите лекари и наставници да ги задржиме во земјава

Со буџетот за 2020 година ќе инвестираме во подобро здравство, подобро образование, подобра социјална грижа и воопшто подобри услови за живот на сите граѓани. Сакаме најдобрите лекари да бидат во јавното здравство, сакаме квалитетни идни генерации, а за тоа е предуслов квалитетното образование. Ова, меѓудругото, го истакна министерката за финансии Нина Ангеловска, на почетокот на расправата за предлог-буџетот 2020 на...

Џафери за утре во 13 часот ја закажа седницата за разрешување на Јанева

Претсeдателот на Собранието, Талат Џафери за утре во 13 часот ја закажа седницата за разрешување на осомничената обвинителка Катица Јанева, со единствена точка на дневниот ред. Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека парламентарното мнозинство и Талат Џафери одбиле да свикаат итна седница за разрешување на Катица Јанева, на нивно барање. „СДСМ и Зоран Заев очајно на секој начин пробуваат да...

Џафери ќе ја закаже седницата за разрешување на Јанева пред истекувањето на мандатот

Претседателот на Собранието, Талат Џафери најави седница за разрешување на Катица Јанева пред крајот на нејзиниот мандат кој истекува на 15 септември. Џафери рече дека по обезбедувањето на писмена согласност од сите партии има доволно време седницата да биде закажана. „Согласно законот тоа е моја обврска и јас ќе ја испочитувам“, потенцираше Џафери објаснувајќи ја целата процедура. Денеска пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ,...

Опозицијата е скептична дека власта може да спроведе ветинг на судиите и обвинителите

Партиите од опозицијата се скептични дека со сегашната Влада може да се спроведе ветинг или проверка на работата на судиите и обвинителите, објави „Порталб.мк“. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, смета дека е неопходно да се спроведе  контрола на судиите и обвинителите, а за начинот како да се организира тоа, се уште не е дискутирано во партијата, но според нив, со оваа влада судството...

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува институциите да го бојкотираат законот за јазиците

Никола Мицевски, координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ денеска во име на партијата ги повика институциите на централно и локално ниво да го игнорираат и бојкотираат законот за јазиците и порача дека доколку одговорните во институциите поради тоа се соочат со проблеми или закани, правната комисија на ВМРО-ДПМНЕ им стои на помош. - Овој закон...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе бараат собраниска расправа за загадениот воздух

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија денеска во Собранието на Република Македонија поднесоа Информација за енормното загадување на амбиенталниот воздух и ќе бараат расправа на оваа тема во законодавниот дом. Никола Мицевски, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ рече дека благодарение на актуелната власт, Република Македонија станала држава со најзагаден воздух во Европа. - Загадувањето на воздухот во Република Македонија...

Првиот амандман помина на Комисијата за уставни прашања со 10 гласа „за“

Заврши расправата за првиот од предложените амандмани за промена на Уставот. Членовите на Комисијата за уставни прашања со 10 гласа „за“ и 5 „против“ го изгласаа амандманот 33. Овој амандман гласи: Во Уставот зборовите „Република Македонија“ се заменуваат со зборовите „Република Северна Македонија“, а зборот „Македонија“ се заменува со зборовите „Северна Македонија“, освен во член 36. Во продолжение на комисиската седница,...

ВМРО-ДПМНЕ отсега со една пратеничка група, ќе ја води Никола Мицевски

На вчерашната седница Извршниот Комитет (ИК) на ВМРО-ДПМНЕ донел одлука наместо преку 10-те пратенички групи, пратениците да дејствуваат преку една група, чиј координатор ќе биде Никола Мицевски, информираат од партијата. Тоа бил предлог на Драган Данев, кој пред неколку дена се повлече од функцијата координатор. „Смената на координаторот на пратеничката група не е во врска со актуелните случувања во и околу...

Безбедноста на Интернет зависи од нас, заштитете ги вашите лични податоци

Интернетот ни дава брз пристап до информации од секој агол на светот, ни овозможува да останеме информирани за глобалните настани, обезбедувајќи подобро разбирање на светот и поврзувајќи нѐ на...