fbpx
Таг: невработени

таг: невработени

Во земјава има 6.037 доктори на науки и 18.897 неписмени лица

Во С. Македонија, 6.037 лица (0,4 отсто) се со докторат, 23.192 лица (1,5 отсто) немаат никакво образование, а пак, 62.129 лица (4,1 отсто) се со незавршено основно образование. Ова го покажува евиденцијата на Државниот завод за статистика, во согласност со Програмата за објавување и дисеминација на податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите во државата. „Според писменоста, регистрирани се...

Десетици илјади лица останаа без работа во ковид-кризата, најголемиот товар падна на грбот на сиромашните

Најголемиот товар на ковид-кризата, повторно падна на грбот на сиромашните, додека богатите продолжија да се богатат од трудот и маката на работничките и работниците, се вели во Првомајскиот проглас од повелбата на синдикати и здруженија. „Во Македонија, десетици илјади лица останаа без работа за време на кризата. Многу повеќе останаа без примања, додека богатите го дуплираа својот капитал, заштитени од мерките...

Бројот на невработени во 2020 година се зголемил за 52.000 лица

Бројот на невработени лица се зголемил за 52.023 лица во периодот јануари-декември 2020 година, покажуваат најновите податоци на Агенцијата за вработување. На почетокот од минатата година во земјава имало 104.409 невработени, а на крајот на 2020 година оваа бројка се зголемила на 156.432 лица. Од Агенцијата нагласуваат дека со состојба на 31.12.2020 година евидентирани се 17.026 невработени лица за кои...

Српскиот претседател Вучиќ се фали со непостоечка „историски ниска невработеност“ во Србија

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, но и во светот. Српскиот сервис за...

Исплатена парична помош од над 2,5 милиони евра на 16.012 стечајци и невработени

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) и Агенцијата за вработување информираат дека на 16.012 невработени лица корисници на паричен надоместок и стечајци исплатени се 156.649.277 денари (над 2,5 милиони евра) за месец мај. Исплатата е во согласност со Законот за вработување и осигурување во случај на невработеност и Законот за материјално обезбедување на невработените лица, поради приватизацијата на...

Лицата кои останаа без работа, два месеца ќе добиваат по 50 отсто од последната плата

Лицата кои останале без работа во периодот од 11 март до 30 април годинава, без разлика колку време биле во работен однос, можат да остварат право на паричен надоместок во висина од 50 отсто од месечна нето плата што работникот ја примил во последниот месец. Висината на платата не може да биде повеќе од 80 отсто од последната, просечна,...

ДЗС: Лани стапката на невработеност била 17,3 отсто

Во минатата година активното население изнесувало 964.014 лица, од кои вработени биле 797.651, а 166.363 лица биле без работа, објави Државниот завод за статистика, ДЗС. Стапката на активност лани изнесувала 57,2, стапката на вработеност 47,3, додека стапката на невработеност била 17,3 отсто. Според податоците на ДЗС, стапката на вработеност во 2018 година изнесувала 45,1 отсто, што значи дека за една...

„Че тим ТВ“: Партиски вработувања во јавната администрација (ВИДЕО)

Младите на „Че тим ТВ“ започнаа со објавување нoва серија со кратки видеа.  Темата на првото видео се однесува на вработувањата во јавната администрација, пренесува Порталб.мк. (за превод на македонски вклучете превод: кликнете на „cc“ копчето во долниот десен агол на видеото) Јавната администрација во северна Македонија минатиот период, но и сега е цел на критики бидејќи постои перцепција дека е...

Имаме „европска“ јавна администрација, а „македонска“ невработеност (инфографик)

Официјалниот број на вработени во јавниот сектор во земјава е близу до европскиот просек, како процент од вкупниот број вработени, но уште поблизу до македонската стапка на невработеност. Истовремено, просечната стапка на невработеност во ЕУ е 6,8 отсто, или помалку од половина од македонската.  Според Годишниот извештај од регистарот на вработените во јавниот сектор за 2018 година, Министерството за информатичко...

Стапката на невработеност се намали на 17,8 проценти во прв квартал

Стапката на невработеност се намали на 17,8 отсто во првиот квартал од годинава, објави Државниот завод за статистика. Во однос на четвртиот квартал лани стапката на невработеност е намалена за 1,6 отсто, а во однос на првиот квартал лани 3,8 отсто. Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2019 година, активното население во Македонија изнесува 960.743 лица,...

Македонскиот и грчкиот народ ги зближуваат невработеноста и сиромаштијата (инфографик)

Со ратификацијата на Преспанскиот договор во грчкиот парламент се отвора ново поглавје во политичките односи меѓу Македонија и Грција, а уште поважно се создава можност за поголема економска соработка меѓу двете земји која досега беше обременета со несогласувањата околу спорот за името. Главните економски параметри покажуваат дека нашата држава е економско џуџе во споредба со Грција, но и дека заедничка...

Невработеноста лани изнесувала 22,4 проценти

Бројот на невработени лица лани изнесувал 213.564 што претставува 22,4 проценти од активното население во државата, објави Државниот завод за статистика. Во 2016 година, стапката на невработеност изнесувала 23,7 проценти и бележи намалување за 1,3 отсто. Лани, активното население броело  954.212 лица, од кои вработени се 740.648 или стапката на вработеност изнесувала 56,8 проценти.

Невработеноста била 21,9 отсто во последното тромесечје на 2017 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, во четвртото тримесечје од 2017 година, активното население во Република Македонија броело 953.692 лица, од кои вработени се 745.206, а 208.486 лица се невработени. Стапката на активност во овој период изнесувала 56,8 отсто, стапката на вработеност 44,3, додека стапката на невработеност била 21,9 отсто. Во однос на претходниот, третиот, квартал на 2017 година, невработеноста...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ нема право да зборува за невработеноста

СДСМ е политичка партија што нема никакво право да зборува за невработеноста и за економијата во Република Македонија, порача ВМРО-ДПМНЕ во реакција на соопштението на СДСМ за стапката за невработеност. Според ВМРО-ДПМНЕ, народот ја памети СДСМ „само по уништувањето на македонската економија за сметка на личниот интерес на нивната врхушка. Во време на владеењето на СДС, невработеноста достигна високи 38 отсто, благодарение...

СДСМ: Сè поголем е бројот на млади без работа, новата влада ќе се зафати со проблемот

„Дури и контролираниот Државен завод за статистика не може повеќе да сокрие дека младинската невработеност се зголемува. Лани повеќе од 48 проценти од младите од ДЗС биле регистрирани како невработени“, реагира СДСМ. „Ова претставува сериозен проблем за економската иднина на земјата. Затоа најмалку 626.312 граѓани заминаа од Македонија, од кои најголем број млади. Ова потврдува зошто мора итно да се овозможи...

Две штипјанки ги загубиле работните места бидејќи останале бремени

На две штипјанки не им биле продолжени договорите за работа, бидејќи останале бремени. Тие случаите ги пријавиле во Комисијата за заштита од дискриминација при Општината Штип, но тоа не ги спасило од статусот невработени мајки. Ова како податок го изнесе Снежана Санева од Комисијата за заштита од дискриминација, а дека отказите не добиле завршница во институциите на системот, потврди и...

Секој втор работник е пријавен на плата пониска од таа што реално ја добива

Речиси секој втор работник е пријавен на плата која е пониска од таа што реално ја добива, односно на секој втор работник му се исплаќаат придонеси за здравствено и за социјално осигурување на плата која е пониска од реалната. Ова го покажала анкетата спроведена од Центарот за истражување и креирање на политики (ЦИКП), во текот на мај и на јуни годинава. - Еден од десет работници воопшто немаат...

Стапката на невработеност изнесува 24 проценти во второто тримесечје

Во второто тримесечје од годинава, стапката на невработеност изнесува 24 проценти, објави Државниот завод за статистика. Бројот на активно население е 948.376 лица, од кои вработени се 720.674, а 227.702 се невработени. Во однос на првиот квартал, стапката на невработеност е намалена за 0,5 отсто.

Ердоган им нареди на директорите на компаниите да вработат по еден невработен

Секоја компанија нека вработи по еден невработен, тоа е едноставно решение за невработеноста, предложи турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Повикувајќи ја главната организација на турски работодавци, Ердоган изјави дека таа денес брои 1,5 милиони членови и ако секоја од компаниите вработи по еден, тоа значи работа за исто толкав број невработени. - Парите нема да ги однесеме со нас во гроб,...

Невработеноста се намали на 25,5 проценти

Во третиот квартал од 2015 година, невработеноста опадна на 25,5 проценти, објави Државниот завод за статистика. Тоа претставува намалување од 1,3 проценти во однос на вториот квартал, кога невработеноста изнесуваше 26,8 проценти. Активното население во Македонија брои 954.610 лица, од кои вработени се 711.380, а 243.230 лица се невработени.  

МОН: Учениците да имаат скратени часови поради високите температури

Основните училишта да работат со скратени наставни часови до крајот на учебната година поради високите температури кои ја зафатија државата, препорачува Министерството за образование и наука (МОН). Од министерството препорачуваат:...