fbpx
Таг: натпревар

таг: натпревар

Бугарските медиуми протоколарно го најавуваат вечерашниот фудбалски дуел во Скопје

Вечерашниот фудбалски меч од Лигата на нациите меѓу Северна Македонија и Бугарија (машки) во главните бугарски медиуми за вечерва се најавува главно протоколарно, без разлика на проблемите меѓу двете држави актуелизирани во последниве 4 години поради придвижување на проширувањето на ЕУ и почетокот на преговорите. Според јавниот радиодифузен сервис Бугарска национална телевизија, потоа според бТВ, главната приватна телевизија со национална...

Холивудската ѕвезда Том Харди победи во шампионат во бразилско Џиу Џицу

Филмската ѕвезда Том Харди победи на Отвореното првенство „Бразилиан Џиу Џитцу“ кое се одржа изминатиот викенд, пренесе Си-ен-ен. 45-годишниот англиски актер  ги шокираше сите кога се појави на РЕОРГ (REORG) опен џиу џицу минатиот месец и го однесе златниот медал во категоријата. Харди сега повторно изненади на турнирот во Милтон Кејнс и доминираше над своите противници. На фотографијата која е објавена на...

Се бара онлајн поддршка за младата научничка Ема Донев на Breakthrough Junior Challenge

Младата научничка Ема Донев (14) е единствена натпреварувачка од континентална Европа која има можност да ја освои престижната награда „Breakthrough Junior Challenge”. Оваа награда се доделува во рамки на годишен натпревар кој го стимулира креативното размислување за науката, а кој е наменет за средношколци на возраст од 13 до 18 години. Една од задачите е да се пријават со...

Ланските победници на NASA Space Apps Challenge од земјава беа во посета на НАСА

Минатогодишните победници на NASA Space Apps Challenge од Македонија се во посета на Вселенскиот центар „Кенеди“ на НАСА (NASA Kennedy Space Center) во САД. Дипломците по мехатроника на Машинскиот факултет во Скопје,- Тијана Костовска и Климент Младеноски од Охрид, го предводеа минатогодишниот победнички тим од Македонија TeamySeed и веќе една седмица се во центарот на вселенските мисии во Флорида Тијана...

Годинава „Манаки“ ќе се фокусира на пионерската работа на кинематограферите

Оваа година во периодот од 20 до 27 август ќе се одржи 43. издание на Интернационалниот фестивал за филмска камера „Браќа Манаки“, во Битола. На денешната прес-конференција која се одржа во хотел „Парк“, директорот Симеон Мони Дамевски најави дека годинава симбол на „Браќа Манаки“ ќе биде Ентони Дод Ментл, кој се смета за пионер на дигиталната камера и е...

Македонија и Украина вечерва ќе се борат за европската титула во „Кантерстрајк“

Македонската репрезентација вечерва од 19 часот ќе се бори против тимот на Украина за освојување на титулата на Европското првенство во играта „Кантерстрајк“. Натпреварот за првото место следи откако вчера нашиот национален тим со резултат 2:1 ја победи српската репрезентација и се пласираше во финалето, информираат од Македонската Еспорт Федерација. Преносот во живо на вечерашниот финален натпревар може да се...

Повик за донации за учество на „Robo Mosquitos“ на светскиот натпревар „Лего лига“

„Робо комарци“ (Robo Mosquitos) е тим на млади ученици кои победија на првиот турнир „Лего лига“,  што беше организиран во Република Северна Македонија за деца на возраст од 9 до 16 години. Победничкиот тим беше поканет да учествува на светскиот натпревар што ќе се одржи од 5 до 7 август во Рио де Жанеиро во Бразил каде ќе учествуваат 40.000...

Македонската е-спорт федерација ќе се бори на Eвропското првенство во „Кантер страјк“

Македонската репрезентација во „Кантер страјк“ на 4 јуни ја започнува мисијата за одбрана на европскиот трон на Европското првенство, информираат од Македонската Еспорт федерација. Европското првенство, кое воедно претставува и регионална квалификација за Светското првенство, ќе се одвива во два дела. Првиот дел е онлајн фазата, каде што тимовите ќе се натпреваруваат во групи и вториот дел е плејоф...

[ФОТО] Се одржа натпреварот за едукативна роботика за деца – „FIRST LEGO League Explore“

Оваа година за прв пат во Република Северна Македонија се оддржа натпревар за едукативна роботика, наменет за деца на возраст од 6 до 10 години, насловен „FIRST LEGO League Explore“ (FLLE), во опганизација на „Академија за роботика и иновации“ од Скопје и ПСУ „Јахја Кемал” - Боговиње, Тетово. „Тимовите кои се натпреваруваа оваа сеозна кога предиѐвикот беше „Иднината на транспортот“,...

Шест ученици од утре ќе ја претставуваат Македонија на Балканска математичка олимпијада

Средношколците Никола Спировски, Јасна Илиева, Блаже Суклевски, Алексиј Тасиќ, Јан Стојановски и полуматурантот Дамјан Давков ќе ја претставуваат Македонија на 39- тата Балканска математичка олимпијада (БМО) која од утре до 9 мај ќе се одржува во Аргос, Кипар. Натпреварот се одржува со физичко присуство на натпреварувачите. Овие ученици покажаа најдобри резултати на Македонската математичка олимпијада што се одржа во четвртокот...

По седми пат ќе се гејма во рамки на Првата македонска е-спорт лига во CS:GO

Македонската е-спорт федерација, по седми пат, организира Прва македонска е-спорт лига во CS:GO, која што во регуларниот дел на лигата се состои од седум кола и официјално ќе започне на 9-ти април 2022 година. Како што информираат од Македонската е-спорт федерација, тимот кој ќе победи ќе ја претставува земјата на претстојното Европско и Светско првенство. „Четири тимови од отворените квалификации и...

Можност за развој и поддршка на зелени бизниси – отворен натпреварот „Зелени идеи 2022“

Здружението за социјални иновации „АРНО“ вчера преку хибриден настан официјално го отвори годишниот натпревар „Зелени идеи“, со којшто ги повикува сите заинтересирани граѓани да аплицираат со свои зелени бизнис идеи. Хибридниот настан се одржа со вклучување од просториите на „Ракатрак“ - едукативен центар за животни вештини и локален зелен бизнис, чија идеја беше една од победничките при селекцијата во 2019...

Познати победниците на гејминг настанот „А1 Game Fest“

A1 Game Fest
Заврши големиот гејминг настан „A1 Game Fest“ што викендов се одржа во трговскиот центар East Gate Mall во Скопје. Настанот во организација на А1 Македонија и GG.mk вклучуваше натпревари во видео-игрите CS:GO, Dota 2, Tekken 7, FIFA22, како и Cosplay натпревар. Љубителите на гејмингот во петокот и саботата имаа можност да ги следат  натпреварите во живо во East Gate Mall,...

Конкуренција за квалитет на мед во Тетово, пчеларите загрозени од климатските промени и употребата на пестициди

Вчера во Тетово здруженијата „Град на пчелите“ и „Полошки мед“, во соработка со Факултетот за прехранбена технологија при Универзитетот во Тетово, по трет пат организираа меѓународни натпревари за квалитет на медот „Tetovo Honey Awards 2021“, пишува Порталб.мк. Начинот на оценување на квалитетот беше одреден од Органолептичката комисија, исто така од меѓународен карактер. Комисијата направи органолептички анализи, и преку вкус, арома,...

Прилеп во недела ќе биде домаќин на 11. национален слем-натпревар

На 10 октомври (недела), со почеток од 20.30 часот, во Прилеп ќе се одржи единаесеттиот национален слем-натпревар, информираат од Poetry SLAM Macedonia. Настанот со физичко присуство ќе се одржи на летната сцена на НУ Центар за култура „Марко Цепенков“, но ќе се почитуваат сите мерки за спречување на ширењето на ковид-19. За титулата на национален победник/победничка годинава ќе се натпреваруваат:...

Андреј, Илин и Алекс се победници на петтиот скејтбординг натпревар што викендов се одржа во Скопје

Петтото издание на скејтбординг натпреварот „One More Try Skopje Vol.5“ викендов се одржа на повеќе локации во Скопје и на него се прикажаа одличните вештини кои ги владеат скејтбордерите од земјава. Од целиот настан како севкупни победници по скејтбординг се издвоија: Андреј Костоски, кој го освои првото место, Илин Колевски го освои второто место, додека Алекс Андевски беше треторангиран,...

Петти скејтбординг натпревар викендов ќе се одржи во Скопје

Скопје викендов ќе биде домаќин на петтиот Скејтбординг натпревар ONE MORE TRY Skopje, кој ќе се одржи на неколку локации низ градот. Станува збор за еден малку поразличен скејт настан, кој се одржува еднаш годишно и кој е единствен од ваков тип во регионот. Натпреварот е отворен за скејтери од сите возрасти. Атмосферата ќе биде дополнета со многу музика,...

Седум бронзени медали освоија млади хемичари од земјава на меѓународна олимпијада во Јапонија

Младите хемичари од средни училишта во земјава освоија седум бронзени медали на 53-тата Меѓународна олимпијада по хемија која што се одржа онлајн, а нејзин домаќин беше Јапонија. Агенцијата за млади и спорт и оваа година ги поддржа нашите хемичари да учествуваат на 53-та олимпијада, при што земјава учествува на настанот од 2013 година. Годинава на Меѓународната олимпијада учествуваа 312 ученици...

Повик за учество на националниот натпревар во слем-поезија

„Поетри слем Македонија“ го распиша конкурсот за учество на националниот слем-натпревар, кој годинава ќе се одржи по 11-ти пат. Авторите на конкурсот можат да се пријават со два авторски текста, поезија или проза, на слободна тема, кои се соодветни за изведба во времетраење од 3 до 5 минути. Организаторите на традиционалниот слем-натпревар појаснуваат дека текстовите треба да бидат приложени во еден...

Црногорка лежеше 117 часа, постави рекорд, победи двајца мажи и освои 350 евра

Дубравка Аксиќ од Подгорица е победник на традиционалниот натпревар во лежење што се одржува во Црна Гора. Таа помина 117 часа во лежење, со паузи за одење во тоалет, со што го сруши досегашниот рекорд, односно одлежа речиси двојно повеќе од претходниот рекорд од 52 часа непрекинато лежење, поставен пред две години, извести црногорскиот весник „Вијести“. Таа можеби би лежела...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...