fbpx
Таг: натпревар

таг: натпревар

На онлајн квиз за Денот на Европа, 13 студенти утре ќе ги мерат знаењата

По повод 9 Мај, Денот на Европа, утре во 14 часот на интернет платформата „Зум“ ќе се одржи онлајн-студентски квиз,  со 13 студенти од универзитетите низ државата, информираат од Европското движење во Република Македонија. Студентите ќе одговараат на 30-те прашања за Европската Унија, за државите-членки на ЕУ и за процесот на пристапување на нашата држава кон ЕУ. Онлајн квизот ќе...

Викендов он-лајн турнири по гејмање како поддршка во борбата против Ковид-19

И Македонија се вклучува во глобалниот тренд на организирање на он-лајн турнири по гејмање како поддршка во борбата против Ковид-19 и зголемување на социјализацијата на граѓаните во услови кога тие се приморани да седат дома. Македонската еспорт асоцијација викендов ќе организира он-лајн турнири во познатите видео игри „League of Legends“ и „Counter Strike: Global Offensive“. Тие посочуваат дека видео игрите...

60-тина студенти ќе учествуваат на меѓународниот натпревар по роботика – RoboMac 2020

На Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) денес почна меѓународниот натпревар за роботика и вештачка интелигенција RoboMac 2020. Оваа година, студенти од Македонија, Србија и Грција, во наредните пет дена, ќе ги измерат своите сили во знаењата за роботиката и вештачката интелигенција. За продеканката на ФЕИТ, професор д-р Соња Геговска Зајкова во наредните неколку дена ФЕИТ ќе биде место...

Фатиме Фетаи во Штип ги оценуваше студентите во симулирано судење

Поранешната специјална јавна обвинителка, Фатиме Фетаи, беше дел од комисијата што ги оценуваше студентите по право од четирите државни правни факултети од Штип, Тетово, Скопје и Битола. Симулираното судење се одржа вчера на Правниот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип.  Фатиме Фетаи го привлече вниманието со своето присуство, но сепак, пред новинарите не сакаше да зборува на ниту една...

Пендаровски на лицата со попреченост: Ќе бидам вашиот глас таму каде што треба

По повод Меѓународниот ден на лицата со попреченост, претседателот Стево Пендаровски денеска го посети и се дружеше со ученици од Државното училиште за рехабилитација на деца и младинци со оштетен вид „Димитар Влахов“, информираат од неговиот кабинет. Истакнувајќи дека попреченоста наместо основа за разлики треба да биде основа за сличност меѓу луѓето, претседателот Пендаровски рече дека денес треба да зборуваме...

Тимот „Слободно крило“ победи на средношколскиот натпревар за претприемнички вештини

Средношколците Мартина Нанева, Петар Цековски, Анастасија Накова и Јана Манова од тимот „Слободно крило“ го освоија првото место на Кампот на иновации – натпревар на средношколци во претприемнички вештини што се одржа вчера. Настанот се организираше од Џуниор Ачивмент Македонија, во соработка со Универзитетот за туризам и менаџмент во Скопје и со поддршка на УСАИД.   Победничкото решение на четирите средношколци од Кавадарци, Скопје...

Скопје викендов ќе биде домаќин на најдобрите лизгачи од регионот

Скопје викендов ќе биде домаќин на најдобрите лизгачи од регионот кои ќе настапат на третиот национален и меѓународен натпревар во уметничко лизгање „Скопје он ајс 2019“ (Skopje on ICE 2019“), на лизгалиштето во СРЦ „Борис Трајковски“. Љубителите на уметничкото лизгање ќе имаат можност да уживаат во уметноста на мразот на повеќе од 70 натпреварувачи од кај нас, Србија и Бугарија. „Нашата желба...

Тероризмот повеќе не е во безбедносниот фокус на САД, туку Русија и Кина

Министерот за одбрана на САД, Џејмс Матис денеска изјави дека натпреварот помеѓу големите сили, а не тероризмот, е сега во фокусот на американската одбранбена стратегија, пренесува „Би-би-си“. Зборувајќи во Вашингтон, Матис рече дека САД се соочуваат со „растечки закани од ревизионистичките сили, како што се Кина и Русија“, кои сакаат да „создадат свет во склад со нивните авторитарни модели“. - Ќе...

Трамп предложи да се доделува трофеј за лажни вести

Претседателот на САД, Доналд Трамп, предложи на медиумите кои, според него, најнеискрено го претставуваат, да им се додели трофеј за лажни вести. „Треба да одржиме натпревар и да видиме која мрежа плус „Си-ен-ен“ и без „Фокс њуз“ е најнеискрена, најкорумпирана и која најмногу го извртува политичкото покривање на вашиот омилен претседател (јас). Сите се лоши. Победникот да добие трофеј за...

Изменет сообраќаен режим поради натпреварот помеѓу „Вардар“ и „Фенербахче“

СВР-Скопје денеска воспостави посебен сообраќаен режим на движење на возила и на пешаци кон Градски стадион, поради вечерашниот натпревар помеѓу фудбалските клубови „Вардар“ и „Фенербахче“, кој ќе почне во 20 часот. „Идентично на мерките од неодамна одржаниот Суперкуп на УЕФА, се пропуштаат само возила и лица кои имаат посебни акредитации за движење кон стадионот и кон објектите лоцирани во непосредната околина на Градски...

Македонски виолинист ќе ја претставува Европа на натпревар во Јапонија

Македонскиот виолинист Александар Иванов (16 години), на аудиција беше избран како единствен кандидат од цела Европа за да учествува на еден од најголемите светски натпревари за виолинисти во Осака, во октомври. Со овој избор и со неговиот настап во Јапонија тој ќе ја претставува Европа. Иванов, иако е на средношколска возраст, сепак е најмладиот студент на Конзерваториумот „Рихард Вагнер“ во Виена,...

Емилија Стефанџиевска од Битола победи на државниот натпревар „Вешта жена“

Емилија Стефанџиевска од Битола го освои првото место на манифестацијата „Вешта жена“, вчеравечер. Манифестацијата на која се натпреваруваа жени од целата земја се одржа во ресторанот во манастирискиот комплекс во тетовското село Лешок. Стефанџиеска на 25. издание на оваа манифестација - кулинарски натпревар, се претстави со разни домашни специјалитети, а нејзината маса беше насловена „Патот кон богатството“. На финалната манифестација во...

Фудбалската репрезентација на Македонија вечерва домаќин на Италија

Македонија е домаќин на репрезентацијата на Италија, а фудбалскиот натпревар ќе се одржи вечерва на Национална арена „Филип Втори“ во 20.45 часот. Натпреварот е во рамките на квалификациите за Светско првенство во 2018 година. Од Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) апелираат навивачите да дојдат навреме и нагласуваат дека вратите на арената ќе бидат отворени од 18.45 минути, а ќе бидат затворени 15 минути пред почетокот...

Награда од 10.000 долари за борба против климатските промени

Девет тимови викендов во Скопје, на климатскиот камп, ќе се натпреваруваат за награда од 10.000 долари за борба против климатските промени и поттикнување на урбаната отпорност. УНДП и УСАИД, во април годинава, објавија предизвик до сите граѓани да предложат иновативни идеи за справување со климатските промени. Предизвикот, кој беше организиран во партнерство со Амбасадата на Шведска, Министерството за животна средина...

Во Марсеј тепачка помеѓу навивачи на Русија и на Англија

Група руски и англиски навивачи се степаа во Марсеј, а снимката од тепачката во која летале шишиња и столови е објавена на интернет. Тепачката се случила во пресрет на натпреварот на двете фудбалски репрезентации на Европското првенство во фудбал, кое вчера почна во Франција. Полицијата против напаѓачите употребила солзавец. Во тепачката учествувале околу 200 луѓе, а двајца Англичани се уапсени. Натпреварот помеѓу репрезентациите...

Реал Мадрид ја освои Лига на шампиони

Фудбалскиот клуб Реал Мадрид го победи Атлетико Мадрид на пенали 5:3, откако и по продолженијата резултатот остана нерешен 1:1. Со оваа победа, фудбалерите на Реал по 11 пат застанаа на европскиот трон и ја освоија Лига на шампиони. Кристијано Роналдо со неговиот гол на пенали, го реши натпреварот на стадионот Сан Сиро во Милано.

Македонија загуби од Франција на почетокот на Европското првенство во ракомет

Македонската ракометна репрезентација беше поразена од репрезентацијата на Франција (23-30) на Европското првенство во Полска. Македонија е во групата А, каде што се и репрезентациите на Полска и на Србија. Следен противник на нашата репрезентација е домаќинот Полска, а натпреварот треба да се игра на 17 јануари (недела), со почеток во 20.30 часот.

Кривична пријава за тројца малолетници кои претепаа граѓани по фудбалски натпревар

СВР Скопје поднесе кривична пријава против тројца малолетници, двајца на возраст од 17 и еден на возраст од 15 години, од Скопје, поради постоење основи за сомневање дека извршиле насилство. На 9 август 2015 година, околу 21 часот, по завршување на фудбалскиот натпревар Вардар – Шкупи, каде биле гледачи, се упатиле заедно, со уште неколку, засега непознати лица, кон градскиот плоштадот, каде околу...

Натпревар во претприемништво на средношколците од Охрид и од Струга

Со учество на четири тимови од училишта во Охрид и во Струга, утре во Охрид ќе се одржи Средношколски натпревар под мотото „Претприемач - да се биде или не!“, како завршна активност од истоимениот проект, кој се реализираше од мај до септември годинава. Целта на проектот е да се подобри квалитетот на претприемничкото учење во средните стручни училишта во Охрид и...

„Евробаскет 2015“: Македонија загуби од Грција со 65 – 85

Кошаркарската репрезентација на Македонија загуби од селекцијата на Грција со резултат 65 - 85, во првиот натпревар од групната фаза на Европското првенство, кое се игра во Хрватска, Германија, Летонија и во Франција. Македонските кошаркари во поголемиот дел од натпреварот беа резултатски близу со противникот. Грците клучната разлика ја направија во последната четвртина, која ја добија со 15 - 26. Најефикасен...

По Турција, и Виктор Орбан го проблематизира членството на Финска и Шведска во НАТО?

Мнозинството од владејачката партија Фидеш на Виктор Орбан во унгарскиот парламент го отфрли предлогот на опозициската Унгарска социјалистичка партија (МСЗП), со кој требаше да се одреди вторник 4 октомври...