fbpx
Таг: Младински културен центар

таг: Младински културен центар

Единствениот локален фестивал за јапонска култура со трето издание

Фестивалот за јапонска култура „Сакура“ ќе се одржи во Младинскиот културен центар (МКЦ) на 1 јуни. Ова претставува трето издание на овој фестивал, кој оваа година првпат го носи името „Сакура“. Тој е организиран од Јапан@мк, единствената организација која се занимава со промовирање на јапонска култура во државата. Од Јапан@мк најавуваат богата програма која ќе опфати уметнички изложби, настапи и перформанси,...

МКЦ поради изборите е нефункционално – на 30 луѓе не им се продолжени договорите

Сите настани, работилници во Детскиот креативен центар, предавања во Планетариум, детски родендени во Младинскиот кулурен центар од денеска се откажани. Родителите кои веќе имале купено карти за одредени настани или имале уплатено за одредени работилници добиле известување дека парите ќе им бидат рефундирани, а тие биле известени дека станува збор за „директиви што ги донела Државата комисија за спречување...

Бени Шаќири е нов директор на МКЦ

Музичарот Арбен Шаќири од денеска е назначен за директор на Младинскиот културен центар, а од утрово веќе дошол во МКЦ. Тој ја поднесе својата кандидатура за директорското место изминатата година. Другите кандидати за оваа позиција беа продуцентот и филмски работник Никола Мадиќ, кој е сопруг на заменичката-министер за правда Викторија Аврамовска-Мадиќ, како и Владимир Стојчевски, дипломиран продуцент и професор, магистер...

Мета факт: Младите од скопски Бутел не добија културен центар до денес

Градоначалникот на Бутел, Дарко Костовски за време на предизборната кампања за локалните избори во 2021 година на граѓаните им вети отворање на младински културен центар. Ова предизборното ветување до денешен ден не е исполнето. На 3 октомври 2021 година, градоначалникот Дарко Костовски од позиција на кандидат за градоначалник на жителите на општина Бутел им најави отворање на младински културен центар...

Со герила акција, движењето „Сите за МКЦ“ продолжува да се спротивставува на кратењето на буџетот

На овогодинешниот музички фестивал „Земјотрес“, неформалното движење „Сите за МКЦ“, повторно го изрази својот револт преку герила акција, со што продолжи да се спротиставува на енормното кратење на програмскиот буџет на институцијата Младински културен центар (МКЦ) за 84 отсто во споредба со лани, информираат од движењето. За време на саботниот настап на Дина Јашари на „Земјотрес“ беше пуштено големо платно...

Вработените во МКЦ одговараат на Арсовска: Не ни го уништувајте ќејфот и љубовта кон работата

Вработените - се членови на Програмскиот колегиум на Младинскиот културен центар (МКЦ) во Скопје, денеска одржаа прес-конференција, на која одговорија на вчерашните обвинувања изнесени од скопската градоначалничка Данела Арсовска. На денешниот настан тие не можеа во целост да одговорат на обвинувањата изнесени кон претходниот директор Ванчо Богоев, но потенцираа дека тој е отсутен од пресот од оправдани причини и...

Буџетот скратен, директорот спастрен: По половина век постоење, МКЦ Скопје е на колена

Помалку од еден месец откако Младинскиот културен центар во Скопје (МКЦ) одбележа половина век од своето основање, култната институција посветена исклучиво на младите се соочува со најтешкиот период во богатата историја. За време на мандатот на градоначалничката Данела Арсовска, во МКЦ има драстично намален буџет, смени на директори, протести, заклучени врати и многу нејаснотии. Поранешниот директор, а сега раководител на...

Програмскиот колегиум побара помош од Пендаровски за решавање на проблемите со МКЦ

Претставниците на Програмскиот колегиум на Младински културен центар - МКЦ, денес го запознаа претседателот Стево Пендаровски со последните случувања. Тие, како што соопштија од кабинетотна Пендаровски, појаснија дека со доделениот буџет од Градот Скопје за 2023 година ќе се нанесе непоправлива штета на институцијата и дека со тоа целосно ќе се загрози програмското функционирање на МКЦ, како и функционирањето на...

МКЦ: Новиот в.д. директор Алексов е без никакво искуство и позадина во културна институција

Деновиве МКЦ повторно е на мета на партиските игри, реагираат од Младинскиот културен центар (МКЦ) откако во јавноста се појави информацијата за новоназначениот в.д. директор во институцијата. https://meta.mk/mkc-zooloshkata-gradina-i-vodovod-i-kanalizacija-dobivaat-novi-direktori-bogoev-reagira/ Во соопштението, од МКЦ реагираат дека досегашниот в.д. директор Ванчо Богоев е сменет од функцијата затоа што не подлегнал на притисоци од Град Скопје. „Во попладневните часови вчера, постоечкиот в.д. директор на МКЦ, Ванчо...

Утре во МКЦ се отвора новата пермакултурна градина – „Градиднина“

Утре во Младинскиот културен центар (МКЦ) ќе се отвори новата пермакултурна градина - „Градиднина“ која ќе биде наменета за поттикнување на младите да ја користат својата креативна моќ и потенцијалот на модерната технологија за да проговорaт на прашањата кои ја засегаат заедницата. Станува збор за ново динамично место кое покрај својата основна функција – создавање на нов простор во МКЦ...

Детскиот креативен центар при МКЦ отвори повик за учество во астрономска работилница за деца

Детскиот креативен центар - Планетариум што се наоѓа во склоп на Малдинскиот културен центар отвора повик за учество во астрономска работилница наменета за деца од 8 до 12 години која започнува на 6-ти април и ќе трае 25-ти мај. „Во текот на работилницата децата ќе учат за промената на денот и ноќта, за промената на фазите на Месечината, преку игра...

Крушево наскоро ќе добие Младински културен центар

Старата училишна зграда, во повисокиот дел на Крушево, која што со години беше оставена на забот на времето, наскоро ќе биде Младински културен центар. Во овој објект ќе се вршат кино проекции, ќе се играат театарски претстави, во него ќе бидат сместени и граѓанските организации и здруженија кои што со својата работа ќе дадат придонес за развој на градот. Со...

Скопје со изложба се потсети на акцијашите што помогнаа по земјотресот

Во Музејот на град Скопје, во рамките на манифестацијата „Зборува Скопје“ (23-26 јули) со која се одбележа 55-годишнината од катастрофалниот земјотрес, градоначалникот Петре Шилегов ја отвори изложбата „Од братство и единство `63 до Скопје `63“. - Со денешната изложба на фотографии, архивски материјали и на експонати од младинските работни акции и бригади врз чии плеќи се издигна новото Скопје ја...

Одбележувањето на годишнината од земјотресот продолжува со филмови и концерти

Во денешниот настан од манифестацијата „Зборува Скопје“, со која градот се потсетува на жртвите од земјотресот од 26 јули 1963 година, вечерва во 20.30 часот во галеријата „Графити“, кај автобуската постојка во ГТЦ ќе биде прикажан краткометражниот филмски колаж на младата режисерка Дина Дума, насловен „Скопје сонува“. Половина час подоцна, во 21 часот ќе биде изведен перформансот „Тивка реконструција...

Голем број посетители на отворањето на изложбата на дела од Пикасо во МКЦ

Синоќа во галеријата на Младинскиот културен центар (МКЦ) беше отворена изложбата на дела на големиот шпански сликар Пабло Пикасо. На отварањето на изложбата присуствуваа огромен број на посетители, кои имаа можност да ја видат збирката од 46 графички дела на Пабло Пикасо - факсимили на цртежи, литографии и одделни гравури, кои го опфаќаат временскиот период од 1932 до 1969 година. Во...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...